CB radio – jakie wybrać?

CB radio – jakie wybrać?

Dobór radiokomunikacji samochodowej o optymalnych właściwościach to w dzisiejszych czasach problem wielu kierowców. CB radia przebojem wtargnęły i na nasz rodzimy rynek (w latach 90 ubiegłego stulecia) i z roku na rok zdobywają coraz większa popularność. Jest to rodzaj samochodowego radiotelefonu, pracującego w zakresie 27 MHz (czyli 11 metrów), służącego do komunikacji pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Połączenia są możliwe w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

Użytkownikiem CB radia może zostać każdy i nie jest tutaj konieczne posiadanie licencji nadawczej (krótkofalarskiej). Sam skrót CB oznacza pasmo obywatelskie (ang. citizen-band). Do nadawania w paśmie CB w Polsce używa się radiotelefony pracującego z modulacją AM lub FM (moc nadawania do 4 W). Istnieją też odpowiednie przepisy prawne dla radia CB, ustanowione przez Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2007 roku.

Bardzo ważnym elementem radia CB jest antena. Jej odpowiednie użycie pozwala na odbiór i nadawanie fal elektromagnetycznych, a od jej długości i konstrukcji zależy zasięg połączenia radiowego. Do ich strojenia używane są tzw. mierniki SWR, czyli reflektometry. Radiotelefon samochodowy ma również bardzo praktyczne zastosowanie dla kierowców. Już nie jednego z nich uchronił on przed mandatem i fotoradarem na drodze. CB radio w ostatnim czasie stało się doskonałym sposobem na policyjne radary.

Podstawowym wyposażeniem nowoczesnego samochodu, oprócz CB radia jest też system GPS, czyli samochodowy nawigator. Urządzenie to pozwala kierowcy na dotarcie do wybranego celu bez korzystania z mapy. Ponadto jest niezwykle praktyczne, zajmuje niewiele miejsca oraz łatwe w montażu. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze nowoczesne radio samochodowe z funkcją odtwarzania kilku rodzajów plików muzycznych oraz profesjonalny system głośników w aucie, otrzymamy efektowne i bogato wyposażone wnętrze. W wielu przypadkach jednak kierowcom wystarcza najprostszy model radia w samochodzie z niewielką ilością tzw. „bajerów”.

Źródło zdjęcia: camptocamp.org