Ceramika bolesławiecka – polski produkt eksportowy nr 1

Ceramika bolesławiecka – polski produkt eksportowy nr 1

Co jest rzeczą najbardziej kojarzoną z naszym krajem, obok Lecha Wałęsy oraz Jana Pawła II? Przeprowadzone za granicą w ubiegłym roku badania pokazują, że w Polsce drzemie potencjał, o którym większość rodaków nie ma pojęcia. Bardzo wysoką pozycje w rankingu zajęła bowiem ceramika bolesławiecka, czyli ceramika produkowana na terenie dolnośląskiego miasta – Bolesławca, już od XIV wieku! Poza regionem Bolesławca jest ona także produkowana od 1945 roku w Niemczech, a dokładnie w Wiosce garncarzy w Moringen, gdzie zostało wysiedlonych wielu Niemców z tych obszarów. Produkty wytwarzane na terenie Bolesławca oraz okolic zyskały uznanie oraz popularność an całym świecie, stając się tym samym międzynarodową wizytówką naszego kraju.

Przywiązanie do tradycji

Co sprawiło, że bolesławiecka ceramika cieszy się tak dużym powodzeniem? Z pewnością jest to fakt, iż jest ona produkowana w małych, rzemieślniczych zakładach, a wszystkie ozdoby są malowane ręcznie. W tym przypadku nie ma mowy o niskiej jakości albo podróbka – każdy produkt wytwarzany w tym rejonie posiada certyfikat pochodzenia, dzięki czemu klienci są zabezpieczeni przed natrafieniem na oszustów, którzy mogą oferować podrobioną ceramikę. Od XIX wieku proces produkcji ceramiki został usystematyzowany, a produkty z Bolesławca zaczęły trafiać do każdego zakątka Prus oraz Austrii, ciesząc się ogromną popularnością.

Od XIX wieku proces produkcji ceramiki został usystematyzowany, a produkty z Bolesławca zaczęły trafiać do każdego zakątka Prus oraz Austrii, ciesząc się ogromną popularnością.

Wiele zastaw trafiło nawet na dwory i po dziś dzień możemy obserwować je w lokalnych zbiorach. W XIX wieku powstały także pierwsze fabryki, które funkcjonują po dziś dzień i dają pracę tysiącom osób z tamtego rejonu. Wielu mieszkańców znalazło pracę w przemyśle ceramicznym, bez którego ciężko wyobrazić sobie współczesny obraz Bolesławca.

Zestawy śniadaniowe i nie tylko

Na terenie Bolesławca działa kilkanaście firm specjalizujących się w produkcji ceramiki – każda z nich oferuje produkty o charakterystycznym wyglądzie, który różni się od ceramiki oferowanej przez inne spółdzielnie. W ofercie wielu manufaktur znajdziemy ręcznie zdobione filiżanki, talerze oraz całe zestawy śniadaniowe. W przypadku zakupu całego zestawu, otrzymujemy naczynia utrzymane w tym samym motywie, różnią się one jedynie kształtami oraz wielkością. Jest to świetny pomysł na prezent dla osób z dobrym gustem oraz poczuciem estetyki.

ceramika

Tradycyjne wzornictwo oraz kształty świetnie komponują się zarówno z nowoczesnym wystrojem, jak i w klasycznym otoczeniu. Smaczku dodaje fakt, iż każdy produkt jest malowany własnoręcznie, z zachowaniem proporcji oraz symetrii. Bolesławiecka ceramika jest uważana za tak wartościową, że często porównywana jest do porcelany. Jakie są ceny wyrobów z Bolesławca? Wszystko zależy, co na interesuje. Zestawy śniadaniowe i obiadowe dla czterech osób zaczynają się już od 1000 złotych. Pojedyncze filiżanki to koszt rzędu 40 złotych, a np. za serwetnik należy zapłacić około 50 złotych.