Czym jest laparoskopia ginekologiczna?

Czym jest laparoskopia ginekologiczna?

Żyjemy w dobie miniaturyzacji. Telefony czy komputery stają się coraz cieńsze i lżejsze. Jeśli spodziewamy się podróży samolotem możemy kupić gotowe produkty płynne w małych buteleczkach. Nawet w zwykłym sklepie spożywczym możemy kupić produkty w wersji mini. Do miniaturyzacji dołączyła również medycyna. Coraz więcej zabiegów wykonuje się laparoskopowo, w tym również zabiegi ginekologiczne.

Laparoskopia jako metoda bezinwazyjna

Laparoskopia pozwala na wykonanie zabiegu przy użyciu małego nacięcia. W przypadku operacji ginekologicznych w ramach postawienia diagnozy wykonuje się jedynie kilkumilimetrowe nacięcie pod pępkiem gdzie wprowadza się laparoskop. Z kolei jeśli operacja wymaga więcej pracy nacięcia wykonuje się po dwóch stronach brzucha, aby jednocześnie wprowadzić mikronarzędzia służące do usunięcia zmian  oraz obserwować wykonywane czynności. Aby zwiększyć pole widzenia oraz ułatwić manipulację narzędziami wytwarza się odmę otrzewnową. Za pomocą specjalnej igły do wnętrza brzucha wprowadza się dwutlenek węgla. Napiera on na powłoki brzuszne i rozdziela tkanki tworząc dodatkową przestrzeń. Po zabiegu jest on wypuszczany przez specjalną kaniulę.

Należy jednak pamiętać, że zabieg laparoskopowy wymaga przygotowań jak do każdej innej operacji wymagającej znieczulenia ogólnego. Co więcej, w każdej chwili mogą pojawić się komplikacje, które będą wymuszały tradycyjne otwarcie brzucha. Zatem przed wizytą w szpitalu konieczne jest odwiedzenie internisty w celu oceny ogólnego stanu zdrowia oraz wykonanie podstawowych badań analitycznych krwi. Nie obędzie się również bez konsultacji z anestezjologiem. Dzień przed zabiegiem możliwe jest zjedzeni jedynie lekkiego śniadania. Następnie przez cały dzień nie można przyjmować pokarmów, a w przypadku płynów dopuszczalne jest spożywanie jedynie niegazowanej wody mineralnej.

Procedura zabiegu laparoskopowego

Gdy już znajdziemy się na sali operacyjnej możemy mieć zagwarantowaną opiekę wyszkolonego zespołu operacyjnego. Nie każdy lekarz może wykonywać laparoskopię, gdyż wymaga ona dużej precyzji oraz wyobraźni przestrzennej. Operator laparoskopu bowiem na bieżąco musi kontrolować swoją pracę na ekranie monitora. Zabieg przeprowadza się na stole operacyjnym przypominającym fotel ginekologiczny. Umożliwia on ułożenie pacjentki w pozycji, gdzie głowa znajduje się nieco niżej od tułowia. W ginekologii zabieg laparoskopowy jest idealną okazją do działań diagnostycznych. W większości przypadków zwykłe badanie ginekologiczne nie pozwala na wykrycie wszystkich zmian powodujących nieprzyjemne dolegliwości lub poważniejsze schorzenia. Jedynie taki sposób badania umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Jest on głównie stosowany przy badaniu przyczyn niepłodności, nieokreślonych bólów w obrębie miednicy mniejszej oraz usunięciu ciąży pozamacicznej. Dodatkowo pozwala na leczenie policystycznych jajników oraz usuwania niewielkich mięśniaków i torbieli. Co więcej, laparoskopowo można pobrać wycinki tkanek, umożliwiające dalszą analizę badań.

Nie ma wątpliwości że zabieg ginekologiczny przeprowadzony laparoskopowo daje o wiele większy komfort. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna. Dolegliwości bólowe nie są tak intensywne jak w przypadku tradycyjnych operacji, a zakres uszkodzonych tkanek jest o wiele mniejszy. Nie potrzeba również stosować dużej ilości środków przeciwbólowych. Cały pobyt w szpitalu ograniczony jest do około 3 dni, co jest dużym plusem dla kobiet aktywnych zawodowo lub wychowujących dzieci. Należy jednak pamiętać, że nie każda kobieta ma możliwość poddania się takiemu zabiegowi. Przeciwwskazaniami do wykonania operacji laparoskopowej jest otyłość, ze względu na trudności z wprowadzeniem mikronarzędzi oraz utworzeniem odmy otrzewnowej. Ponadto tkanka tłuszczowa może ograniczać widoczność i manipulację sprzętem. Inne powody dyskwalifikujące pacjentki to zaburzenia krzepnięcia, niewydolność krążeniowo – oddechowa, niedrożność jelit oraz przepuklina brzuszna. W przypadku poddania się zabiegowi mimo przeciwwskazań możliwe jest wystąpienie wielu powikłań lub konieczność otwarcia brzucha podczas zabiegu. Pamiętajmy, że nasz komfort jest ważny, ale nie należy przekładać go nad zdrowie lub życie.

Po więcej informacji prosimy kierować się pod adres http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm?