Gaśnice pianowe i proszkowe – zasada działania

Gaśnice pianowe i proszkowe – zasada działania

Gaśnice są absolutnie niezbędnym wyposażeniem tak w rękach prywatnych, jak i we wszelkich działalnościach firm i podmiotów zorganizowanych. Bardzo ważna jest umiejętność korzystania z gaśnic, która może zostać nabyta jedynie poprzez praktykę. Dlatego niezbędne są okresowe szkolenia, w ramach których każdy pracownik zakładu pracy będzie miał możliwość przećwiczenia skutecznych metod gaszenia ognia. 

Jak działają gaśnice pianowe i proszkowe?

Gaśnice pianowe – są to gaśnice o szerszym zastosowaniu, często jednak niedoceniane. Gaśnice te są stosowane w przypadku pożarów typu A, F i B[i]. Pojemność takich gaśnic to najczęściej 6 oraz 9 litrów. Istotna jest również zawartość samej gaśnicy. Jest to połączenie kilkuprocentowego koncentratu środka pianowego z wodą. Z gaśnicy wydostaje się piana dzięki sprzężonemu dwutlenkowi węgla albo azotu. Warto wspomnieć, ż ten rodzaj gaśnicy, jako jedyny używa się do góry dnem. Dodatkowo, gaśnica pianowa wyczerpuje się całkowicie po ugaszeniu pożaru. Nie można przerwać jej działania w trakcie gaszenia.
Jak działają gaśnice pianowe? – Stosowanie ich nie jest trudne, jednak trzeba pamiętać, że ten typ gaśnic należy By ich użyć, trzeba chwycić obiema rękami gaśnicę i zerwać tzw. plombę zabezpieczającą. Następnie, musimy dostać się do miejsca zapłonu lub pożaru. Wówczas musimy odwrócić gaśnicę do góry dnem i wbić zbijak, puszczając uchwyt, by się nie skaleczyć. Działającą już gaśnicę kierujemy na strumień ognia.
Gdzie używa się gaśnic pianowych? – Gaśnice te stosowane są w wielu miejscach publicznego użytku. Może więc to być szkoła, teatr, obiekty handlowe, urzędy czy biura. Dodatkowo, często stosuje się ten rodzaj gaśnic w punktach gastronomicznych i w obiektach przemysłowych. Gaśnica pianowa doskonale poradzi sobie z każdym wymienionym rodzajem pożaru z grup A, B i F.

Gaśnice proszkowe – bez wątpienia stanowią najbardziej popularny rodzaj gaśnic ze względu na najbardziej przystępną cenę oraz szerokie zastosowania. Gaśnice te nadają się do gaszenia pożarów A, B oraz C. Jest to podstawowy rodzaj gaśnic stosowanych przy pożarach. Znaczna większość placówek jest wyposażona właśnie w gaśnice proszkowe. Istnieje parę rodzajów gaśnic, ze względu na wielkość ich zawartości:

  • 1 kg
  • 2 kg,
  • 4 kg,
  • 6 kg,
  • 12 kg.

gasnica

Przykładowa gaśnica z bogatego asortymentu http://www.bhp-gabi.pl/k658,ochrona-ppoz-gasnice-znaki-instrukcje-bhp-gasnice.html

 

Działanie gaśnic proszkowych polega na podwójnym jej uruchomieniu. Należy najpierw odkręcić kółko lub podnieść specjalną dźwignię zabezpieczającą – czynność tę trzeba wykonywać aż do momentu zerwania się plomby. Później należy nacisnąć dźwignię, która uruchamia gaśnicę. Dźwignia ta znajduje się przy głowicach (w przypadku małych gaśnic)lub przy dyszy, w miejscu, gdzie kończy się wąż (duże gaśnice). Na szczęście, działanie tej gaśnicy można przerwać, zakręcając zawór lub zwolnić dźwignię uruchamiającą. Gaśnice proszkowe niestety wpływają na stan większości urządzeń. Mogą również prowadzić się do zatarć ruchomych części. Jednak, ten rodzaj gaśnicy jest używany najczęściej w wielu miejscach.
Miejsca, w których gaśnica proszkowa znajduje swoje zastosowanie – przede wszystkim, stosuje się ją w publicznych gmachach, np. w bibliotekach, szkołach, kinach, biurach czy szpitalach. Dodatkowo, można zastosować gaśnice proszkowe w wielkich halach przemysłowych oraz w magazynach. Cechą tych gaśnic jest to, że można je stosować zarówno w większych obszarach, jak i w tych o mniejszej wielkości. Gaśnica proszkowa jest stosowana również w domach prywatnych, jako najbardziej uniwersalna.

Pożary typu A, to te wywołane przez organiczne elementy, np. drewno, węgiel. Natomiast do pożarów z grupy B należą palące i topiące się rzeczy oraz ciecze mogące ulec szybkiemu zapłonowi. Dodatkowo, Pożary B tyczą się również płonących sprzętów elektrycznych. Pożary typu F dotyczą oleistych cieczy i produktów żywnościowych. Pożary typu C, to te wywołane zapłonem gazów.