Jakie kupić mieszkanie?

Jakie kupić mieszkanie?

Marzeniem praktycznie każdego jest posiadanie na własność mieszkania. Niestety, ciągle rosnące ceny nieruchomości oraz coraz mniej korzystne oferty banków udzielających kredytów sprawiają, że kupno własnego kąta może nam boleśnie odbijać się na portfelu nawet przez kilkanaście najbliższych lat. Czy są jakieś metody, które pozwalają zaoszczędzić, jednocześnie nie pozbawiając się marzeń o posiadaniu swojego własnego mieszkania? Oczywiście, że tak. Warto przemyśleć wszystkie propozycje, które mogą nam pozwolić nieco zaoszczędzić.

Gdzie szukać takich mieszkań?

  • Mieszkanie obciążone prawem dożywocia – oznacza to mniej więcej tyle, że kupujemy mieszkanie wraz z jego dotychczasowym właścicielem i zobowiązujemy się sprawować nad nim (właścicielem, nie mieszkaniem) opiekę, wliczając w to koszty utrzymania, a także w przypadku śmierci – koszty pochówku. W ten sposób można zaoszczędzić nawet 100 tysięcy złotych, nawet wliczając w to koszty utrzymywania poprzedniego właściciela, zwłaszcza gdy ten jest w podeszłym wieku i nie będzie żył zbyt długo. Właściciel ten, rzecz jasna, ma na wyłączność swój pokój.
  • mieszkania na sprzedażWykupienie mieszkania od komornika – trzeba pamiętać o tym, że w pierwszej licytacji kwota którą proponujemy nie może być mniejsza, niż ¾ wartości rynkowej mieszkania, które chcemy nabyć.
  • Wykup lokalu od gminy, wojska, nadleśnictwa, PKP, etc – wykup mieszkań od państwowych instytucji normuje kilka różnych ustaw, dzięki którym można złapać mieszkanie za mniej niż 4% jego wartości rynkowej! Należy w tym celu wziąć udział w przetargu organizowanym przez którąś z instytucji oferujących mieszkanie i złożyć ofertę.
  • Mieszkanie do remontu – w tym przypadku bezwzględnie należy ustalić wstępny kosztorys ewentualnego remontu i zobaczyć, czy przypadkiem koszty remontu nie osiągną takich kwot, że bardziej opłaci nam się kupić mieszkanie droższe, ale w lepszym stanie.
  • Mieszkanie w budynku z wielkiej płyty – tracą na popularności, ponieważ nie słyną z najlepszej jakości wykonania – problemy z termoizolacją, akustyką, tudzież niezbyt powalający metraż nie spotyka się z ogromem zainteresowania; warto jednak przemyśleć sprawę gdy w grę wchodzi zaoszczędzenie znacznej ilości pieniędzy.
  • Zaadaptowanie mieszkania na poddaszu/w sutenerze – obydwie lokalizacje mieszkań nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem, dlatego posiadacze tego typu przestrzeni często są w stanie sprzedać je za bezcen, byle tylko zarobić, dlatego warto mieć oko też i na tego typu okazje – po umiejętnym zaadaptowaniu tych lokalizacji można urządzić sobie naprawdę przyjemne mieszkanie za stosunkowo niewielkie pieniądze.
  • Mieszkanie na obrzeżach – gdy posiadamy auto i niekoniecznie pracujemy w ścisłym centrum miasta, warto zainteresować się ofertami deweloperów stawiających mieszkania na obrzeżach miasta; z racji odległości od centrum ceny są niższe, a sam standard mieszkań najczęściej co najmniej zadowalający.

Warto także wybrać mieszkanie od dewelopera, który oferuje możliwość zakupu  w programie mdm i zaoszczędzić w ten sposób kilkadziesiąt tysięcy. Zachęcamy osoby mieszkające w Grudziądzu i okolicach oraz te, które chcą się w te okolice kraju przeprowadzić do zapoznania się z ofertą dewelopera Stulsz.