Przemysłowe oświetlenie LED

Przemysłowe oświetlenie LED

Oświetlenie na halach lub magazynach produkcyjnych jest kluczowe zarówno by zapewnić pracownikom komfortowe warunki, ale również dlatego by zagwarantować im maksymalne bezpieczeństwo – często zgodne z wyśrubowanymi normami ISO. Oświetlenie LED jest obecnie coraz częściej stosowane ze względu na różnorodne korzyści jakie przynosi jego zastosowanie. Lampy, taśmy czy żarówki LED są najlepszą alternatywą dla lamp rtęciowych, sodowych, metalohalogenowych czy świetlówek fluoroscencyjnych. Jak powinno być dobierane oświetlenie w stosunku do rodzaju wykonywanej pracy? Jakie oświetlenia typu LED są najpopularniej wykorzystywane w magazynach i halach produkcyjnych?

Oświetlenie a praca w magazynach i halach.

Zarówno hale jak i magazyny są obiektami o dużych rozmiarach, których oświetlenie musi być dobrze przemyślane i zaplanowanie. Konieczność oświetlenia tak dużej przestrzeni wiąże się z wysokimi kosztami przeznaczonymi na zużycie energii. Zastosowanie oświetlenia LED umożliwia zmniejszenie ilości zużywania energii nawet do 70%, co znacząco przekłada się na możliwość zaoszczędzenia kapitału przez przedsiębiorstwo. Oświetlenie LED jest stosowane również ze względu na bezpieczeństwo pracy. Lampy, taśmy czy żarówki LED nie wywołują efektu stroboskopowego, który jest często obserwowany w przypadku oświetlenia światłem przerywanym. Efekt stroboskopowy powoduje nieprawidłowe widzenie poruszającego się obiektu, co może ostatecznie doprowadzić do poważnych awarii lub wypadków z udziałem pracowników. Oświetlenie LED wypuszcza światło ciągłe, dzięki czemu efekt ten nie występuje. Ważnym aspektem jest również intensywność oświetlenia. Zbyt słabe światło utrudni pracę osobom wykonującym swoje obowiązki w magazynach lub na halach produkcyjnych. Zbyt intensywne światło również zadziała negatywnie. W przypadku mocnego naświetlenia istnieje ryzyko wystąpienia efektu olśnienia. Powoduje on dyskomfort, nieprzyjemne odczucie i brak możliwości komfortowej pracy. Kolory stają się przejaskrawione i nieprzyjemnie intensywne. Efekt ten skutecznie utrudnia koncentrację na obowiązkach i także może przyczynić się do nieszcęśliwych wypadków.

Jakie oświetlenie wykorzystywane jest w magazynach?

W niższych obiektach bardzo często wykorzystywane są natynkowe lampy liniowe, do których przytwierdzony jest moduł LED z diodami. Całość osłonięta jest odpornym kloszem w mlecznym kolorze, który stopniuje przechodzenie promieni światła. Lampy zazwyczaj występują w trzech barwach światła: ciepłej, neutralnej i zimnej. Dobór odpowiedniego rodzaju barwy światła jest kwestią indywidualną, zależną od branży i rodzaju prac prowadzonych w danych obiektach, które będą oświetlane.

W przypadku konieczności oświetlenia bardzo wysokich budynków często wykorzystywane są naświetlacze linowe. Są to mocno oświetlające lampy stosowane jako alternatywa dla typowych halogenów o mocy 1200W lub opraw sodowych 400W. Naświetlacze liniowe umożliwiają oświetlenie powierzchni o wymiarze ok.1500 metrów kwadratowych przy wysokości montażu wynoszącym zaledwie 20 metrów.

oświetlona elektrownia

W zakresie projektów przemysłowych nastawionych na implementację technologii LED warto współpracować z doświadczonymi firmami – z czystym sumieniem możemy polecić wrocławski http://luxon.pl.

W magazynach często wykorzystywane są także typowe lampy LED o okrągłym kształcie i możliwości rozpraszania światła pod kątem 90 stopni. Lampy te niekiedy wyposażone są w dodatkowy hak, który umożliwia ich zawieszenia np. na łańcuchach. Lampy te są świetnym uzupełnieniem standardowego oświetlenia w magazynach bądź halach produkcyjnych lub wykorzystane w większych ilościach mogą stać się głównym elementem wytwarzającym światło.

Decydując się na zmianę oświetlenia warto pamiętać, że niekiedy nie ma konieczności wykupywania nowych lamp. Niekiedy wystarczy zaopatrzyć magazyn bądź halę w odpowiednio mocne żarówki LED, które doskonale poradzą sobie z wyzwaniem oświetlania tak ogromnych przestrzeni. Żarówki te cechują się wyjątkowo długą żywotnością, dzięki czemu nie ma potrzeby ich częstego wymieniania co również składa się na zwiększenie komfortu pracy.