Artykuły ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny

Artykuły ortopedyczne i sprzęt rehabilitacyjny

Problemy z narządami ruchu, stawami, kończynami, a także bóle kręgosłupa dosięgają ludzi w każdym wieku. Nieprawidłowy styl życia, wiek, urazy, wypadki, choroby, to wszystko sprawia, że ruch wywołuje ból, a kończyny nie są już takie sprawne.
Szukając sposobu na złagodzenie dolegliwości i powrót do sprawności, bardzo często sięgamy po suplementy diety usprawniające stawy, sprzęt rehabilitacyjny, korzystamy także z różnego rodzaju akcesoriów do masażu, które pomagają uśmierzyć ból.

Jednak bardzo często konieczne może okazać się zastosowanie różnego rodzaju artykułów ortopedycznych, które unieruchomią kończynę lub staw i pozwolą mu powrócić do dawnej sprawności. Taki sprzęt medyczny, w zależności od rodzaju, przeznaczony jest do rehabilitacji stawu kolanowego, skokowego, nadgarstka, stawu łokciowego, barkowego, a także kręgosłupa. Wśród artykułów ortopedycznych na kolano mamy aparaty jednoszynowe, modułowe, bez usztywnień, szyny bez regulacji kąta, posiadające regulację kąta, elastyczne, a także unieruchomienia, a wśród nich także kilka rodzajów, które stosujemy w zależności od rodzaju uszkodzenia, czy też stylu życia.

Dla ochrony stawu skokowego, głównie dla sportowców, dostępne są różnego rodzaju stabilizatory a także ochraniacze na kostkę. Stabilizatory można także używać do ochrony i unieruchomienia nadgarstka. Obok tego rodzaju sprzętu na nadgarstek, mamy także szyny na dłoń, opaski, rękawy i usztywniacze.
Natomiast wśród sprzętu przeznaczonego na bark, mamy temblaki, aparaty na ramię i bark, stabilizatory oraz kamizelki stawu barkowego. W zależności od rodzaju uszkodzenia, na staw łokciowy możemy stosować temblaki, rękawy ochronne, oparcie łokcia, stabilizatory, ochraniacze na łokieć, aparaty na przedramię i ramię, ortezę stawu łokciowego.
Przy urazach kręgosłupa, a także do utrzymania prawidłowej postawy, stosuje się różnego rodzaj prostotrzymacze, pasy usztywniające na różne odcinki kręgosłupa oraz stabilizatory.

Sprzęt rehabilitacyjny

Ze zbawiennego działania sprzętu rehabilitacyjnego korzysta wielu ludzi. Pozwala on wrócić do formy, polepszyć stan zdrowia, stan ciała, uśmierzyć ból kręgosłupa, a nawet przywrócić sprawność fizyczną po urazach lub wypadkach.

Dobra rehabilitacja łączy w sobie działanie człowieka z funkcjonowaniem różnego rodzaju urządzeń. Podobnie jak wyposażenie stomatologiczne, także urządzenia do rehabilitacji często przypominają najnowsze cuda techniki.

Podstawowym wyposażeniem każdego gabinetu i ośrodku prowadzącego rehabilitację ruchową, są kabiny UGUL, stoły rehabilitacyjne, składane stoły do masażu, łóżka rehabilitacyjne i wiele innych artykułów wspomagających powrót do sprawności fizycznej.

Łóżka rehabilitacyjne przeznaczone są do rehabilitacji, ale także do pielęgnacji pacjenta z urazami różnego typu. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko w gabinetach rehabilitacyjnych, ale także na oddziałach szpitalnych, ośrodkach zajmujących się opieką nad chorymi oraz w warunkach domowych. Łóżka te bardzo często wyposażone w kółka ułatwiające transport, wykonane są w taki sposób, by zapewniać bezpieczeństwo i komfort zarówno osobie chorej, jak i osobom sprawującym opiekę.

Każdy gabinet rehabilitacyjny wyposażony być także wyposażony w różnego rodzaju sprzęt do fizykoterapii. Są to przeważnie sprzęty, które wykonują różnego rodzaju zabiegi. Zaliczamy do nich także aparaty do elektroterapii, do magnetoterapii, do laseroterapii, a także lampy służące do naświetlania promieniowaniem podczerwonym.

Jednak sprzęt rehabilitacyjny to nie tylko różne urządzenia elektryczne, ale także sprzęty, które nie są kojarzone z artykułami medycznymi, a raczej z salą gimnastyczną. Są to drabinki gimnastyczne, ławeczki do gimnastyki, materace do ćwiczeń, poduszki, rowery stacjonarne, suche baseny. To także poręcze do nauki chodzenia, a także stoły do gimnastyki biernej. Tego rodzaju urządzenia służą zarówno do ćwiczeń, jak i do rehabilitacji. Za pomocą wibracji relaksują, stymulują i poprawiają krążenie krwi.