Badania profilaktyczne – czy warto je robić?

Badania profilaktyczne – czy warto je robić?

Każdy, kto chce zdrowo i długo żyć – powinien się badać. To absolutna podstawa. Jeśli swoim zdrowiem zaczniemy zajmować się dopiero wtedy, gdy zacznie szwankować, leczenie będzie dłuższe, kosztowniejsze, a w tragicznych sytuacjach nawet niemożliwe.

Jakie badania w ramach profilaktyki zdrowotnej powinniśmy wykonywać?

Z całą pewnością podstawą w profilaktyce jest badanie krwi. Dobrze, gdy choć raz na jakiś czas zrobimy je w formie kompleksowej. Na przykład takiej, jaką proponuje wrocławska Poradnia Medycyny Rodzinnej MediAid, gdzie wykonywane są wysokospecjalistyczne badania laboratoryjne. Tak czy inaczej, istnieje szereg badań, które oprócz morfologii również powinny być wykonywane. Zacznijmy więc od nałogowych palaczy. Oni, szczególnie jeśli przekroczyli 40 rok życia, raz do roku powinni bowiem wykonywać kontrolne RTG klatki piersiowej. Dzięki niemu są w stanie sprawdzić stan swoich płuc i wcześnie rozpoznać ich nowotwór, który zresztą ze względu na nałóg w sposób szczególny im zagraża.

Co więcej, raz na rok zarówno panowie, jak i panie powinni wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale.  Takie badanie szybko wykrywa bowiem zmiany nowotworowe, które pojawić mogą się w obszarze jelita grubego. W dzisiejszej dobie tego typu testy wykonać można nawet samodzielnie. W warunkach domowych. Jeśli kogoś powstrzymuje zatem poczucie dyskomfortu i wstydu podczas dostarczania próbki kału do labolatorium, warto by przynajmniej wykonywał test na własną rękę.

W przypadku kobiet, które mniej więcej 10 lat temu przeszły menopauzę, bardzo istotnym badaniem jest też densytometria kości. Mężczyźni na tego typu badanie powinni udać się po 65 roku życia. Ocena gęstości kości wykrywa bowiem osteoporozę.

W tym zestawieniu nie powinno też zabraknąć tego, co jest absolutną postawą w zakresie profilaktyki. I tak -wizyta w gabinecie okulistycznym oraz badanie ostrości wzroku pozwala nie tylko wykryć powszechne wady wzroku, ale i w późniejszym wieku schorzenia takie jak jaskra czy zaćma. Nie bez znaczenia pozostają również regularne badania stomatologiczne, morfologia krwi i badanie moczu.

Badania profilaktyczne w przypadku kobiet

Osobnym zestawem profilaktycznych badań są z całą pewnością te, które dotyczą wyłącznie kobiet. Panie już po 20 roku życia systematycznie powinni bowiem poddawać się samobadaniu piersi. Najlepiej robić to kilka dni po miesiączce w sposób pokazany przez ginekologa. Przy okazji wizyty w gabinecie lekarz palpacyjnie również to zrobi. Rak piersi atakuje bowiem nawet młode kobiety, a dzięki odpowiedniemu naciskowi można wyczuć nawet niewielkie guzki.

Nie bez znaczenia pozostaje również coroczne badanie ginekologiczne. Po rozpoczęciu współżycia jest to w zasadzie konieczność. Podczas wizyty lekarz nie tylko oceni stan narządu rodnego, ale i wykona cytologię. To przesiewowe badanie służące wykrywaniu raka szyjki macicy, zgodnie z tym co podaje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne powinno być wykonywane raz do roku. Jeśli trzecie badanie z rzędu wykazało, że nic niepokojącego się nie dzieje, kolejne można zrobić dopiero po trzech latach. Po 49 roku życia zalecana jest również mammografia, w więc profesjonalne badanie piersi.

Jak widać, niezależnie od płci, kontrola własnego zdrowia ma wiele wymiarów. Kobiety muszą pamiętać jednak o większej liczbie zagrożeń. Choroby układu rozrodczego, to w końcu prawdziwa plaga, a na raka szyjki macicy co roku umiera zbyt wiele kobiet. Szczególnie jeśli spojrzeć na statystyki, które wyraźnie wskazują, że nowotwór tego typu, we wczesnym stadium rozwoju jest całkowicie wyleczalny.