Bezpieczeństwo w rolnictwie

Bezpieczeństwo w rolnictwie

Żniwa, to szczególny czas w rolnictwie. Oznaczają one bowiem nie tylko okres intensywnej pracy, ale również potencjalne wypadki. Nierzadko słyszy się przecież o tragicznych sytuacjach czy zagrożeniach, jakie niosą ze sobą prace w polu lub składowanie plonów. Warto zadbać więc o to, by ten czas był nie tylko czasem zbiorów, ale jednocześnie momentem, w którym zwrócimy większą uwagę na nasze bezpieczeństwo.

części do ciągników

Najczęstsze przyczyny wypadków w trakcie prac rolnych

Wypadki w rolnictwie najczęściej mają miejsce podczas codziennego zajmowania się zwierzętami. I choć oznacza to, że nieszczęśliwe wydarzenia zdarzają się na wsi w ciągu całego roku, to jednak to w trakcie żniw mają miejsce sytuacje najgroźniejsze. Są one bowiem związane z maszynami i obsługą pojazdów rolniczych. Zły stan urządzeń, z których rolnicy korzystają, przyczynia się do ich usterek, a te w konsekwencji mogą stać się źródłem wielu problemów. Co więcej, dopuszczanie do nich dzieci i młodzieży, a także pośpiech powodują, że tragedie wprost wiszą w powietrzu. Co sprawia, że ludzie zapominają o względach bezpieczeństwa i narażają zdrowie oraz życie zarówno samych siebie, jak i najbliższych?

BHP w rolnictwie. Czy ktoś je w ogóle stosuje?

Mimo że komunikaty dotyczące bezpieczeństwa i zachowania zasad BHP w rolnictwie nadawane są przez cały rok, nadal wielu rolników zdaje się o nich nie pamiętać. A przecież przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy sprawdzić stan maszyn. Bezwzględnie trzeba również dbać o to, by robić to przy wyłączonym sprzęcie. Co więcej, pojazdy powinny być także kontrolowane pod względem ich układu sygnalizacyjno – oświetleniowego. Wszelkie niedopatrzenia, nienaprawione usterki czy niewymienione zepsute części maszyn rolniczych, to przecież potencjalne zagrożenie.

W związku z powyższym wyciągnąć można wniosek, że zapominanie o zasadach BHP w rolnictwie, to nie tylko kwestia roztrzepania, ale być może również kwestia zwykłej oszczędności. W końcu nowe części do maszyn rolniczych to potencjalny koszt. Czy jednak warto oszczędzać na tym, od czego może zależeć nasze zdrowie, a nawet życie? Z pewnością nie.

Awarie i usterki maszyn rolniczych

części rolnicze

Maszyny rolnicze, jak każde inne ulegają przecież awariom i usterkom. Jeśli potrafimy poradzić sobie z nimi sami, to świetnie. W takich sytuacjach, pamiętając o uprzednim wyłączeniu sprzętów, musimy liczyć się wyłącznie z wydatkiem dotyczącym nowych części. Te z kolei wyceniane są różnie. Wszystko zależy od tego, gdzie je kupimy. Liczy się również fakt czy będzie to część oryginalna, używana, czy może zamiennik. Gdzie więc szukać odpowiednich towarów? Klasycznym wyjściem są rzecz jasna odwiedziny w hurtowni rolniczej. Co, jednak gdy na takie brakuje nam czasu? Wtedy możemy zrobić to na przykład przez Internet.

Gdzie zaopatrzyć się w nowe części do maszyn rolniczych?

Rolnicy, którzy poszukują nowych części do swych maszyn, rozglądają się po różnych sklepach z artykułami rolniczymi. Ci, którzy wolą dany towar zobaczyć i dotknąć, decydują się oczywiście na zakupy w sklepach i hurtowniach stacjonarnych. Mają tam oczywiście możliwość porozmawiania ze sprzedawcą i obejrzenia danego towaru. Ci z nich, którzy jednak cenią sobie wygodę i zaoszczędzony czas coraz częściej wybierają sklepy wirtualne. Dają one nie tylko taką samą możliwość porozmawiania ze specjalistą, drogą mailową czy telefoniczną, ale zapewniają również szeroką gamę produktów. Przykładowo, firma Jaskot – sprzęt rolniczy, jeden z największych dostawców maszyn rolniczych na Dolnym Śląsku, oferuje nie tylko maszyny rolnicze, części do ciągników, lecz także wynajem maszyn rolniczych na terenie Dolnego Śląska oraz wsparcie w finansowaniu zakupów.

Dane firmy Jaskot:

  • Siekierczyn 267,
    59-818 Siekierczyn
  • Telefon: (+48) 75 724 44 03
  • Email: biuro@jaskot.pl

Podsumowanie zakupu maszyn rolniczych

Niezależnie jednak od tego czy nowe części i oświetlenia kupujemy przez Internet, czy sklepie stacjonarnym, liczy się fakt, że dzięki takim zakupom staramy się zapobiegać przykrym wypadkom. Wydane pieniądze są niczym w porównaniu z tym, co może nas przecież spotkać w przypadku zaniedbania. Nie warto więc oszczędzać na własnych sprzętach lub zapominać o ich doglądaniu i naprawie. Zainwestowane pieniądze zwrócą się w postaci zachowania zasad BHP i wzmożonego bezpieczeństwa w naszym gospodarstwie.