Buty robocze – wybór uzależniony od charakteru pracy

Buty robocze – wybór uzależniony od charakteru pracy

Buty BHP stanowią jeden z najważniejszych elementów ubioru, tuż obok odzieży ochronnej. Istotna jest wygoda podczas prac, jakie wykonujemy więc trzeba odpowiednio zaopatrzyć się w obuwie ochronne. Warto zainwestować w lepsze produkty, często z górnej półki, żeby mieć zapewnioną wysoką jakość produktu. Dodatkowo, zalecane jest zakupywanie obuwia znanego producenta. Wszystkie rodzaje porządnego obuwia ochronnego muszą spełniać normę ISO.

Rodzaje butów roboczych

Ze względu na różnorodność prac, jakie są dziś wykonywane, istnieje kilka rodzajów obuwia BHP. Przede wszystkim wyróżnia się:

  • Półbuty,
  • Buty do kolan,
  • Sandały

Buty mają ochraniać nasze stopy przed ewentualnymi ciężkimi przedmiotami, które mogą spaść nam na nogi podczas pracy. Wiele osób ma do czynienia w pracy z ostrymi przedmiotami, które również mogą wyrządzić krzywdę na całym ciele. Dodatkowo, buty BHP chronią nasze stopy przed różnymi substancjami chemicznymi, kwasami i gorącymi cieczami.

Istnieją 3 podstawowe rodzaje obuwia BHP – ochronne(P), bezpieczne(S) i zawodowe(O). Obuwie bezpieczne posiada specjalny podnosek, który może wytrzymać ogromną siłę nacisku. Dodatkowo, nasza stopa w tych butach będzie całkowicie bezpieczna, gdy naszą nogę ściśnie maszyna lub gdy stopa utknie. Buty, dzięki podnoskowi wytrzymują nacisk wyższy niż 200 J oraz 15 kN, jeśli chodzi o ściskanie. Buty ochronne z kolei, mają podobne cechy do obuwia bezpiecznego, jednak są one mniej wytrzymałe pod względem siły nacisku i ściskania. Obuwie ochronne może wytrzymać nacisk odpowiedni 100 J. Ściskanie zaś nie uszkodzi nam stopy, bo buty odporne są na 10 kN. Obuwie zawodowe natomiast, posiada wszystkie cechy butów BHP, jednak są to typowo buty robocze, gdyż nie posiadają one podnoska. Stosowane są one więc w miejscach, gdzie nie występuje ryzyko poważnego uszkodzenia stopy.

buty ochronne gabi

przykładowy model buta ochronnego z oferty http://www.bhp-gabi.pl/k11,ochrona-nog.html

Do jakiej pracy dobrać buty?

Przed zakupem butów BHP należy dobrać buty pod względem rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Obuwie ochronne używane jest w gastronomii, na halach produkcyjnych i w różnych zakładach. Jednak do każdego miejsca należy wybrać innego rodzaju buty. Na hali produkcyjnej, gdzie pracujemy np. z ciężkimi metalowymi przedmiotami, użyjemy innych butów niż w pracy w kuchni.
Jako że różne są warunki miejsc, w których przebywamy, buty dzielimy dodatkowo na typ elementów szkodzących. Jest to ochrona przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi oraz atmosferycznymi. Dodatkowo, buty takie skutecznie chronią nasze nogi przed temperaturami, przed ewentualnymi wybuchami oraz przed porażeniem prądem.

Istnieje także inny podział posiadający specjalne oznaczenie:
– SB – wszystkie cechy obuwia roboczego, podnosek wytrzymujący 200 J oraz 15 kN,
– S1 – zasłonięta pięta, elektrostatyczność, absorpcja energii w miejscu pięty,
– S2 – nieprzemakalność i cechy obuwia S1,
– S3 – bardzo gruba podeszwa, odporny grzbiet podeszwy oraz cechy obuwia S2.

Dziś, każdy z nas może zakupić obuwie BHP w modnym fasonie. Każdy producent dba nie tylko o nasze bezpieczeństwo ale również o wygląd buta.
Do pracy w terenie oraz w ziemi, należy zakupić buty wyższe niż zazwyczaj. Dzięki temu żaden piasek ani woda nie przedostanie się do wnętrza obuwia. Często potrzebne są buty, które będą zapewniały nam całkowitą nieprzemakalność. W takim przypadku możemy zainwestować w specjalne gumowce, również z podnoskiem. Na budowie często wykorzystywane trzewiki, nieco wyższe buty ochronne. W środowiskach suchych, najlepiej wykorzystywać półbuty, które zapewnią nam bezpieczeństwo oraz większą i lepszą cyrkulację powietrza. w gastronomii wystarczą buty zawodowe, z zabezpieczonymi podeszwami – odpornymi na ślizganie się.