Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest niezbędna?

Chirurgia stomatologiczna – kiedy jest niezbędna?

Wiele osób marzy o pięknym uśmiechu niczym z najnowszej reklamy pasty do zębów, jednak równie wiele osób odczuwa lęk przed udaniem się do dentysty.

Często wynika to z nieprzyjemnych doświadczeń, które powstały z różnych względów. Nasze zęby się psują i nawet osoby, które bardzo dbają o higienę jamy ustnej, muszą czasami udać się do gabinetu stomatologicznego.

Czym się różni dentysta od stomatologa?

Wiele z nas stosuje zamiennie nazwę dentysty i stomatologa, co niestety nie jest dobrym wyjściem. Warto jednak wiedzieć, że profesje te znacząco się od siebie różnią. Dentysta zajmuje się stricte leczeniem zębów, co można wnioskować już po samej nazwie, gdyż dens z łaciny oznacza właśnie ząb.

Stomatolog to z kolei osoba, która posiada szerszą wiedzę, gdyż w zakres stomatologii wchodzi także leczenie przyzębia, błon śluzowych oraz innych schorzeń, które dotykają jamy ustnej.

W Polsce dentystą nazywamy osobę, która ukończyła studia lekarskie o specjalności dentystycznej, natomiast uprawienia stomatologa uzyskuje osoba, która ukończyła stomatologię – może ona wykonywać zawód dentysty i tak też będzie tytułowana, jednak jej uprawnienia dużo bardziej rozbudowane.

Podział ten jest krytykowany w środowiskach medycznych, gdyż jest uznawany za mylący i niesprawiedliwy, jednak wynika on z ujednolicenia tych nazw w ramach wstąpienia do Unii Europejskiej.

Kiedy zgłosić się do stomatologa, a kiedy do dentysty?

Jeśli nasz problem tyczy się bolącego zęba, najpewniej na początku udamy się do dentysty. Bardzo często będzie to dobry wybór, gdyż to właśnie dentysta zajmie się naprawą i leczeniem zepsutego zęba, jeśli jednak nasze problemy sięgają głębiej, konieczna będzie wizyta u stomatologa. Skomplikowane zabiegi takie jak ekstrakcja zęba, wszczepienie implantów czy nieleczona próchnica.

Jednym z leczonych przez stomatologa schorzeń jest usuwanie ósemek. Są to zęby, które wyrzynają się dopiero w dorosłości i to sprawia, że często przysparzają nam wiele problemów i często konieczne jest ich usunięcie. Ze względu na ich najczęściej skomplikowaną budowę pozbycie się ich jest zazwyczaj dość trudne i wymaga dużej wiedzy oraz doświadczenia.

Ósemki bardzo często są także nieprawidłowo ułożone, co może doprowadzić do uciskania innych zębów, a to na dłuższą metę może być bolesne i powodować wykrzywianie i przemieszczanie pozostałych zębów.

Innym zabiegiem, przy którym będzie konieczna pomoc stomatologa, jest ekstrakcja zębów, potocznie nazywana wyrywaniem. Często jest to zabieg konieczny przy bardzo zaawansowanej próchnicy lub zębach zatrzymanych czy powracających stanach zapalnych.

Zazwyczaj ekstrakcję stosuje się kiedy wszystkie inne metody zawiodą lub zabiegi okażą się niemożliwe do przeprowadzenia. Innym ze wskazań są też działania protetyczne, na przykład zakładanie implantów czy mostów. To stomatolog wykonuje także zabieg ekstrakcji z dłutowaniem, który polega na nacięciu dziąsła w celu usunięcia zęba. Stosuje się go w wyjątkowo trudnych przypadkach.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Zielonej Górze wykonywane są w Centrum Dentex – profesjonalna opieka medyczna i szeroki wachlarz dostępnych usług pozwala pacjentom na leczenie w bezpiecznych warunkach i spokojnej atmosferze, co ułatwia pokonanie obaw przed wizytą u stomatologa.

stomatologia

Do stomatologa warto się udać w przypadku wystąpienia w jamie ustnej ropni czy torbieli. Są to schorzenia wymagające dużej precyzji i powinny być wykonywany tylko przez wykwalifikowanych w tym kierunku lekarzy. Taką przypadłością jest także leczenie suchego zębodołu, które jest powikłaniem po ekstrakcji.

Polega ono na tym, że w zębodole powstaje skrzep, który nie został wypłukany lub wyczyszczono go niewłaściwie. Takim zabiegiem jest też hemisekcja, która polega na usunięciu w znieczuleniu miejscowym tylko jednego korzenia zębów, przy jednoczesnym pozostawieniu pozostałych.

Dlaczego nie warto odkładać wizyty u stomatologa?

Odkładanie wizyty u lekarza nigdy nie kończy się dobrze. Zazwyczaj dochodzi do rozwinięcia się infekcji i zwiększenia dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać, że jeśli zakażenie dojdzie do nerwu, będzie to już spore zagrożenie dla naszego zdrowia.

Warto więc postawić sobie pytanie, czy warto czekać z drobnostkami, które często można szybko wyleczyć, a które z czasem mogą rozwinąć się w coś dużo poważniejszego. Ani dentysta, ani stomatolog nie powinni nas gnębić za to co się wydarzyło, dlatego warto przełamać swój strach i udać na wizytę.