Co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci?

Wiele osób zastanawia się, co dzieje się z ciałem człowieka w chwili śmierci. Jest to trudny temat, ale wiedza ta pozwala zrozumieć ten skomplikowany proces. Dowiedz się, jak przebiega proces rozkładu ciała i dlaczego miejsce śmierci może być niebezpieczne dla innych osób.

Jak zachowuje się ciało chwile po śmierci?

Proces rozkładu rozpoczyna się niemal od razu po śmierci człowieka. Gdy serce przestaje pracować, ustaje przepływ krwi w naczyniach, a ciało staje się nienaturalnie blade. Pojawiają się na nim także plamy opadowe. Temperatura ciała zmarłego szybko spada, ale zależy to w głównej mierze od warunków panujących w otoczeniu. Bezpośrednio po śmierci dochodzi również do autolizy polegającej na rozpadzie komórek ciała, a następnie także całych narządów. Jest to spowodowane działaniem różnego rodzaju enzymów.

Po kilku godzinach od chwili śmierci pojawia się stężenie pośmiertne. Jest to skurcz wszystkich mięśni w ciele. Ciało staje się sztywne, a bardzo często przybiera nienaturalną pozycję. Ułożenie ciała nieboszczyka podczas stężenia pośmiertnego jest bardzo trudne. Zginanie stawów najczęściej jest praktycznie niemożliwe. Stan ten utrzymuje się przez kolejną dobę po śmierci.

Jak postępować po znalezieniu ciała?

Znalezienie ciała, zwłaszcza bliskiej osoby, jest bardzo trudnym przeżyciem. W takiej sytuacji trzeba jednak zachować zimną krew i podjąć właściwe kroki. Bardzo ważne jest także oddanie ciała do zakładu pogrzebowego jak najszybciej to możliwe. Musi być ono przechowywane w chłodni, aby zwolnić fazę gnilną. Jeśli ciało przebywa w niewłaściwych warunkach, czyli poza chłodnią, faza ta rozpocznie się zdecydowanie szybciej, co związane jest z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu.

Co dzieje się z ciałem na dalszych etapach rozkładu?

Po kilku dniach od śmierci w ciele namnażają się liczne bakterie, które rozkładają wnętrzności. Wydzielają przy tym duże ilości gazów, co objawia się wzdęciem jamy brzusznej. Wewnątrz ciała gromadzi się wiele szkodliwych substancji, takich jak kwas mlekowy, amoniak czy metan, które mogą być bardzo groźne dla zdrowia. To właśnie z tego powodu ciało musi być przechowywane w chłodni i jak najszybciej pochowane. Jeśli zmarły został znaleziony kilka dni po śmierci i doszło już do rozpoczęcia procesu gnilnego, to niezbędne jest dokładne uprzątnięcie miejsca zgonu. Powinno być ono wykonane przez profesjonalną firmę. Sprzątanie po zgonach musi bowiem odbywać się przy użyciu odpowiednich środków oraz metoda, aby faktycznie udało się uprzątnąć miejsce śmierci i usunąć z niego szkodliwe i niebezpieczne substancje.

Gdy etap wzdęcia jamy brzusznej się zakończy, to dochodzi do zapadnięcia się jej do środka. Proces gnilny obejmuje także żyły oraz tętnice. Pod sam koniec rozchodzi się ona na pozostałe tkanki ciała. Na skórze zmarłego pojawiają się charakterystyczne zielone plamy. Po całkowitym zakończeniu procesu gnilnego to, co dzieje się z ciałem, zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu się znajduje. Pozostałości po ciele mogą ulec wysuszeniu lub zostać zjedzone przez różnego rodzaju larwy czy czerwie. Bardzo często na podstawie wyglądu ciała po śmierci można określić, kiedy i w jaki sposób osoba zmarła straciła życie.

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że po śmierci rosną włosy i paznokcie. Nie jest to prawda, gdyż co prawda wydają się one zdecydowanie dłuższe niż przed zgonem, ale jest to spowodowane zasuszeniem skóry oraz jej mocnym ściągnięciem. Przez to właśnie wydaje się, jakby nieustannie rosły.

Po około roku ubranie zmarłego całkowicie się rozpada. Jego skóra nabiera ciemnobrązowego odcienia. W tym czasie proces rozkładu zaczyna znacząco spowalniać. Dopiero po kilku latach znowu przyspiesza ze względu na przebywanie w wilgotnym otoczeniu oraz braku dostępu do tlenu. Jeśli ciało znajduje się w warunkach suchych to dochodzi do jego mumifikacji. 

Najszybciej rozkłada się ciało znajdujące się w wodzie. Może to nastąpić nawet w ciągu zaledwie kilku dni. Wszystko jednak zależy od tego, na jakiej głębokości się one znajdują.