Co dzieje się ze złomem po oddaniu go do skupu?

Złom często nam zalega, głównie przez fakt, że mało kto zdaje sobie sprawę jak właściwie prawidłowo się z tym złomem obchodzić. Często trafia on na wysypiska, gdzie jego rozkład zakaża glebę i przyczynia się do zanieczyszczania całego środowiska, w tym również atmosfery. Dobrym rozwiązaniem jest więc oddanie go do skupu złomu, gdyż oprócz mniejszego zanieczyszczenia, skupujący może na tym również zyskać. Zobaczmy więc jak oddawać złom do skupu i co się z tym wiąże. 

Co można oddawać do skupu złomu? 

Na początku zastanówmy się, co właściwie można oddawać do skupu złomu. Wg ogólnej definicji złomem nazywa się wszystkie nieprzydatne przedmioty, najczęściej wykonane z odnawialnych surowców, które później można przetworzyć na nowe. Dlatego też wśród najczęściej składowanego złomu znajdują się takie przedmioty jak:

  • Blachy, obudowy, konstrukcje stalowe
  • Aluminiowe i miedziane rury, puszki itp. 
  • Stare kable, przewody, baterie i akumulatory
  • Prądnice, agregaty, rozruszniki itd.

Innymi słowy, na skup najlepiej nadają się przedmioty z metali kolorowych takich jak miedź, brąz, mosiądz, cynk, ołów, ale też metale rzadkie, różnego rodzaju stal i nikiel. Są to materiały, które w łatwy sposób można poddać recyklingowi i wytworzyć z nich jeszcze wiele przydatnych przedmiotów. 

Jak działa skup złomu?

Na praktycznie każdym zalegalizowanym skupie złomu, cała procedura wygląda podobnie. Mianowicie:

  1. Na samym początku zwozi się pozyskane odpady do specjalnych hali maszynowej – mogą je przywieźć indywidualni skupujący lub też pracownicy skupu, jeśli świadczą usługi odbioru złomu od klienta.
  2. Następnie zebrane materiały poddawane są selekcji na surowce wtórne mogące zostać ponownie wykorzystane oraz surowce, które już w żaden sposób nie zostaną spożytkowane.
  3. Pierwsze z nich trafiają na przetwórstwo, pozostałe zaś ulegają utylizacji.
  4. Złom nadający się do ponownego przetworzenia zostaje oczyszczany i przekazywany do przedsiębiorców zajmujących się tym profesjonalnie 
  5. Każdy, kto oddaje złom na skup, powinien dostać kartę przekazania odpadu. Dzięki temu ma się pewność, że składowanie i handel surowcami odbywa się zgodnie z prawem i w najlepszych do tego warunkach. 

Co dzieje się z odpadami w skupie złomu?

Odpady trafiające do utylizacji nie są najczęściej sprzedawane, a raczej niszczone za pomocą specjalnych maszyn, które przekształcają je w nieszkodliwe dla środowiska śmieci

Jeśli zaś chodzi o odpady z surowców wtórych, to ich recykling może być już wykorzystywany na wiele różnych sposobów. 

Skup złomu a recykling

Odpady poddawane recyklingowi trafiają do specjalnej obróbki, gdzie najczęściej są poddawane przetopieniu. Dzięki temu pozyskuje się z nich na nowo metale mogące służyć do produkcji lub też oddaje się je producentom (np. jeśli składującym jest producent sprzętów AGD), a także sprzedaje odpowiednim przedsiębiorstwom czasem z małą prowizją dla skupującego. 

Recykling złomu jest naprawdę bardzo korzystny, gdyż nie trzeba na nowo wydobywać wielu surowców z ziemi, których niedobór może osłabić naszą planetę, a wystarczy ponownie użyć tych przetworzonych, które sprawdzą się równie dobrze. 

Gdzie wykorzystuje się złom z recyklingu?

Nieraz wydaje się, że recykling złomu nie jest zbyt przydatny i tylko mały odsetek metali jest ponownie wykorzystywany. Nic bardziej mylnego. Złom z recyklingu trafia często do branży motoryzacyjnej, elektronicznej, budowlanej, a nawet jubilerskiej. Są to dziedziny dość mocno nastawione na produkcję i przy tym na pozyskiwanie surowców. Dzięki temu popyt na nie jest bardzo duży, a skupy złomu naprawdę mają rację bytu. 

Podsumowanie 

Choć skup złomu nie jest w Polsce zbyt popularny ze względu na małą świadomość ekologiczną obywateli, to owo rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne ze względu na korzyści, jakie ono przynosi. Oddanie złomu na skup nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko, ale również dzięki ponownemu przetwarzaniu metali i wystawianiu ich na rynek wielu branż, skupujący mogą dostać za to drobną prowizję. Dzięki temu jest to naprawdę opłacalny interes i świetne rozwiązanie na ochronę środowiska.