Co należy spakować na wędkowanie?

Co należy spakować na wędkowanie?

Wyprawa na ryby to nieraz wielka przygoda. Nie ma znaczenia, czy jest to kilkugodzinny połów, czy może kilkudniowe łowienie – trzeba być zawsze gotowym na różne sytuacje i warunki pogodowe. Uszykowane wcześniej wyposażenie zapewni spokój ducha i jeszcze większy relaks.

Akcesoria, które powinny znaleźć się w torbie wędkarza

Wędka spakowana, podpórki, krzesełko i wiadro czeka w samochodzie i co dalej? Większość wędkarzy ma swoją stałą torbę lub skrzynkę na ryby, w której trzyma najpotrzebniejsze akcesoria. Przed wyjazdem warto do niej zajrzeć i skontrolować, czy aby na pewno niczego nie brakuje, a czasem nawet warto dorzucić coś na zapas. Te akcesoria będą Ci potrzebne:

  • Żyłki – ich nigdy za dużo i dobrze mieć je w zapasie
  • Spławiki
  • Ołowiane ciężarki wędkarskie
  • Różne haczyki, a najlepiej cały gotowy zestaw, który pozwoli dobierać odpowiednią wielkość do rozmiarów ryby
  • Przynęta (robaki, kulki proteinowe, błystki) i zanęta (np. pellet)
  • Wobler spinningowy, czyli sztuczna zanęta
  • Dzwonek sygnalizacyjny – szczególnie ważny podczas nocnego połowu
  • Noże do filetowania – dzięki tym specjalnym nożom filetowanie będzie szybkie i łatwe. Dobrze mieć kilka modeli z różniącą się długością ostrza, aby dobrze sobie radzić z małymi i dużymi rybami.

Nie zapomnij o odpowiedniej odzieży wędkarskiej

Oczywistością jest, że pogoda jest nieprzewidywalna i trzeba być gotowym na wszystkie warunki – od upałów po ulewy. Doświadczeni wędkarze na pewno wiedzą, że nieprzemakalne ciuchy to podstawa. Nieprzemakalna i odporna na wiatr kurtka wędkarska sprawi, że stanie z wędką podczas deszczu nie będzie niczym strasznym. Zapewni komfort i brak przeziębienia po powrocie z wędkowania. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na jej izolację termiczną – czy nada się tylko na określoną porę roku, czy będzie można wykorzystywać ją przez cały rok. Odzież wykonana z materiału softshell zapewnia ciepło, częściową ochronę przed wilgocią oraz komfort użytkowania, ponieważ przepuszcza powietrze. Niektórym w zimne dni wystarczy sam polar, ale softshell coraz częściej staje się ulubionym produktem miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Kilkugodzinne siedzenie lub stanie w jednym miejscu wymaga wygodnego ubioru. Spodnie wędkarskie, tak jak reszta odzieży, powinny być nieprzemakalne i wygodne. Niektórzy decydują się na spodnie na szelkach lub w formie kombinezonów – wszystko zależy od preferencji wędkarza. Podczas łowienia zimą przydadzą się spodnie z ociepleniem.

odzież wędkarska

Odpowiednio dobrana odzież wędkarska zapewni Ci komfort podczas wielogodzinnych połowów.

Kto wyobraża sobie wędkarza bez kamizelki z mnóstwem kieszonek? Chyba nikt! W końcu to najbardziej charakterystyczny element jego ubioru. Kamizelka jest o tyle dobra, że można mieć przy sobie wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy bez sięgania do skrzynki. Jest też dodatkową ochroną przed zimnem czy wiatrem.

Właściwe obuwie i ochrona głowy

Przemoczone buty i mokre skarpetki to dramat, który może popsuć wędkarzowi humor. Jak się tego wystrzegać? Warto wybrać buty w stylu myśliwskim lub kalosze. Dla osób planujących wchodzić do wody świetnym wyborem będą długie wędkarskie kalosze.

Wiadomo, że zimą trzeba chronić głowę i uszy przed zimnem, ale tak samo jest latem! Silne promienie słoneczne mogą spowodować udar, dlatego tak ważne jest, aby się przed nimi chronić. Od preferencji wędkarza zależy, czy zdecyduje się on na czapkę z daszkiem czy kapelusz.

Dobre przygotowanie na ryby to podstawa udanego połowu. Nie zapomnij o niczym i ciesz się otaczającą naturą!