Co należy wiedzieć przed leczeniem implantologicznym?

Co należy wiedzieć przed leczeniem implantologicznym?

Leczenie implantologiczne ma swoje korzeni już w latach 50. ubiegłego wieku, a jego odkrycie zawdzięczamy… szwedzkiemu ortopedzie. Per-Ingvar Branemark dokonał wszczepienia pierwszego implantu już w 1965 roku, a od tamtej pory ta forma leczenia zaczęła wyjątkowo szybko rozprzestrzeniać się po świecie. Wiele wiodących organizacji stomatologicznych uznaję tę formę leczenia ubytków w uzębieniu za niezbędny standard, a liczne zalety przemawiają za znaczną przewagą implantów nad klasyczną protezą ruchomą. Dlaczego tak jest?

Czym są implanty stomatologiczne?

Implant jest imitacją korzenia zębowego, przyjmuje on formę tytanowego wkrętu, wszczepianego na miejsce naturalnego korzenia zęba. Tytan wykorzystywany jest ze względu na pełną biozgodność, czyli całkowity brak szkodliwości dla organizmu, a także ze względu na dużą wytrzymałość oraz idealne, bezproblemowe zrastanie się z kością, zapewniając trwałe połączenie, na którym będzie opierał się sztuczny ząb. Na implancie umieszczana jest korona, czyli część imitująca prawdziwy ząb. W poszukiwaniu najlepszego miejsca na leczenie implantologiczne w gabinecie stomatologicznym w Szczecinie, warto skorzystać z prywatnej przychodni „Medicus”.

implanty stomatologiczne w Szczecinie

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Składa się ono z kilku etapów. Aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, konieczna jest dokładna analiza, jaka przeprowadzana jest na podstawie tomografii komputerowej, obejmującej swoim obrazem wszystkie kości zębowe wraz z kośćmi sąsiadującymi. Na podstawie uzyskanych informacji, kolejnym krokiem jest przygotowanie dopasowanych do indywidualnych kształtów szczęki implantów. Ich właściwe dobranie pozwala uniknąć wielu niedogodności, na jakie jesteśmy narażeni podczas korzystania z klasycznej protezy ruchomej.

Kolejnym etapem jest docelowe leczenie implantologiczne, które również dzieli się na dwie fazy, jakimi są faza chirurgiczna oraz protetyczna. Faza chirurgiczna, obejmuje wstawienie implantu. Zabieg trwa około kilkunastu minut. Normalne funkcjonowanie jest możliwe już następnego dnia po zabiegu. Po wszczepieniu implantu następuje proces zrastania się implantu z kością, tworząc trwałe połączenie. Kolejnym etapem jest umieszczenie na implancie sztucznego zęba, który jest dobierany tak, by swoim wyglądem jak najbardziej imitować prawdziwy ząb pacjenta. Po upływie kilku miesięcy odbywa się wizyta kontrolna, na której upewniamy się, że całość leczenia przebiegła bez komplikacji.

Dlaczego warto leczyć się implantologicznie?

zabieg

Korzyści, jakie niesie ze sobą leczenie implantologiczne, jest naprawdę wiele. Implant zębowy umieszczany jest na stałe, zapewniana jest na niego dożywotnia gwarancja, oczywiście pod warunkiem dokonywania regularnych przeglądów stomatologicznych. Braki uzębienia potrafią skutecznie zniechęcić do udzielania się towarzysko oraz przyczyniać się do spadku pewności siebie, z tych też powodów najczęściej decydujemy się na uzupełnianie ubytków.

Warto wiedzieć jednak o tym, że są to jak najbardziej uzasadnione i ważne powody, lecz nie najważniejsze. Jeszcze bardziej istotne są kwestie związane ściśle ze zdrowiem. Mianowicie braki zębów przekładają się na stan zdrowia całego organizmu, nie tylko jamy ustnej, jest to już jednak oddzielny i wyjątkowo obszerny temat. Implanty zębowe zapobiegają wykruszaniu się kości żuchwy. Brak zęba tworzy lukę, w której fragment kości żuchwy ulega coraz większemu osłabieniu, a w efekcie wykruszeniu. Powoduje to zmniejszanie się kości żuchwy wraz z wiekiem, co nadaje nam przy okazji znacznie starszego wyglądu, niż w rzeczywistości. Klasyczne protezy nas przed tym nie zabezpieczają, dlatego tez warto rozważyć implantologię.