Co wpływa na wartość mieszkania?

Jeśli decydujesz się na sprzedaż lub kupno mieszkania, powinieneś wiedzieć, co wpływa na jego ostateczną cenę. Wartość mieszkania, jak się okazuje, to nie tylko podstawowe parametry, które widzimy czy zamieszczamy w ogłoszeniu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na inne istotne aspekty, jak lokalizacja czy pomieszczenia przynależne, które mogą znacznie podnieść cenę wartości mieszkania. Co dokładnie wpływa na cenę nieruchomości? O czym pamiętać szukając lub sprzedając swoje mieszkanie? 

Wiele elementów wpływających na wartość mieszkania będzie związane bezpośrednio ze standardem lokalu. Nic zatem dziwnego, że szykując ofertę sprzedażową, warto poświęcić czas na dodatkowy remont i dodanie tym samym kilku ważnych elementów wystroju. Im więcej uwagi przeznaczymy na odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży, tym większą cenę będziemy mogli uzyskać pod koniec transakcji. To samo wiąże się, jeśli szukamy mieszkania dla siebie i nie wiemy dokładnie z czego może wynikać wyższa cena. 

Czym jest wartość nieruchomości i jak ją obliczyć? 

Wartość mieszkania to nic innego jak cena, za jaką sprzedamy bądź nabędziemy nieruchomość. Na wartość składa się wiele czynników, o których jako osoby zainteresowane kupnem bądź sprzedażą powinniśmy wiedzieć. 

Na rynku nieruchomości funkcjonuje średnia cena za metr kwadratowy każdego lokalu, która stanowi cenę wyjściową do wartości mieszkania. Do tego należy dodać inne atuty nieruchomości, mogące znacznie podnieść cenę, sprawiając, że wartość mieszkania będzie o wiele większa niż początkowo zakładaliśmy. Wartość rynkowa to nie zawsze ostateczna kwota, jaką uzyskamy bądź będziemy musieli zapłacić za mieszkanie. Podobieństwo lokali mieszkalnych, zwłaszcza na rynku pierwotnym, jest spore. Dlatego należy wziąć pod uwagę wszystkie inne kwestie, które znacznie wpłyną na zwiększenie się ostatecznej ceny nieruchomości. 

wnętrze

Co wpływa na wartość mieszkania? 

Na wartość mieszkania wpływają trzy podstawowe elementy

  • Powierzchnia mieszkania wyrażona w metrach kwadratowych – w zależności od ilości metrów, tym inna będzie cena rynkowa nieruchomości. W efekcie im większe mieszkaniem, tym więcej będzie ono warte. 
  • Stan techniczny mieszkania oraz czy pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego – jeśli nieruchomość jest do generalnego remontu, wartość mieszkania z pewnością będzie niższa. 
  • Lokalizacja – w mniejszych miastach ceny mieszkań są dużo niższe w dużych miastach wojewódzkich. Podobnie będzie wyglądała cena mieszkań w centrum miast, na obrzeżach czy w okolicach terenów zielonych. 

Oprócz tego  na wartość mieszkania bezwzględnie wpływa rozkład pomieszczeń w lokalu. Przechodnie pokoje są znacznie rzadziej brane pod uwagę przez potencjalnych nabywców, dlatego też mieszkania w pełni rozkładowe cieszą się znacznie większą popularnością, a tym samym – wyższą ceną. 

W przypadku wyceny mieszkań, należy także wziąć pod uwagę rok budowy samego budynku, a tym samym jego stan techniczny. Im starszy budynek, zwłaszcza jeśli nie prezentuje się on dobrze z zewnątrz, tym niższa wartość mieszkania. Wpływ na to będzie miała również kondygnacja oraz ewentualna winda, która znajduje się w budynku. 

Nie zapominajmy również o takich kwestiach jak standard wykończenia. Wyremontowane mieszkania i w dobrym stanie technicznym z pewnością będą o wiele droższe. 

Pomieszczenia przynależne a wartość mieszkania – co należy o nich wiedzieć? 

Pomieszczenia przynależne do mieszkania, będące na ten samej księdze wieczystej lub odrębnej, znacznie wpływają na wartość mieszkania. Czym jednak są pomieszczenia przynależne i jak należy je wyceniać? 

Pomieszczenia przynależne to nic innego jak samodzielne lokale, pomieszczenia, do których użytkowania mieszkańcy uzyskali bądź wykupili pozwolenie. W zależności od nieruchomości mogą to być: piwnica, garaż, strych czy komórka lokatorska. W budownictwie deweloperskim za pomieszczenie przynależne, które pozytywnie wpływa na wartość nieruchomości, uznaje się miejsce parkingowe w garażu podziemnym bądź wyznaczone na terenach wspólnych budynku. Pomieszczenia przynależne nie muszą zatem być własnością, a wystarczy notarialna zgoda wszystkich mieszkańców do ich użytkowania. 

Istnieje wiele czynników, które wpływają bezpośrednio na ostateczną cenę nieruchomości. Trudno jest samodzielnie wykorzystać tę wiedzę i zdecydowanie bardziej opłaca się skorzystać z profesjonalnej pomocy biura nieruchomości. Specjaliści na postawie wszelkiej dostępnej wiedzy i doświadczenia, z pewnością wycenią nieruchomość z korzyścią dla swojego klienta.