Zdarza się, że poprzez zaniedbanie wieloletnich problemów z zębami lub na skutek niefortunnego wypadku tracimy część zębów lub pojedyncze sztuki.
Niestety – już strata jednego, bardzo często jest zauważalna i niezwykle dla nas niekomfortowa. Wstydzimy się uśmiechnąć, a nawet cokolwiek powiedzieć, jeśli ubytek dotyczy przedniej, widocznej części szczęki. Na całe szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Pomóc może protetyka zajmująca się uzupełnianiem powstałych w jamie ustnej uszczerbków.
Protetyka to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem utraconych zębów lub maskowaniem ich znacznych uszkodzeń. Pacjent, który musi lub chce skorzystać z jej dobrodziejstw ma jednak kilka opcji do wyboru. By uzupełnić lukę powstałą w jakie ustnej czy poprawić wygląd zębów, zdecydować może się bowiem na licówki, mosty i korony lub implanty. Wybór zależy nie tylko od gotówki, którą dysponujemy i stanu zębów, ale również jakości jakiej oczekujemy od konkretnego rozwiązania.
Podejmując ostateczną decyzję o tym w jaki sposób chcemy poprawić wygląd naszego uśmiechu wydaje się, że z początku najsłuszniej będzie ocenić razem z lekarzem ich faktyczny stan. Jeśli proces próchniczy w naszych zębach zaszedł już za daleko, czeka nas ich wyrwanie. W takiej sytuacji licówki nie będą rozwiązaniem odpowiednim dla nas. Do ich zamocowania potrzebne są bowiem zdrowe zęby.
Swoje zastosowanie znajdują więc w sytuacjach, gdy pacjent uskarża się na nierówne uzębienie, jego brzydki kolor lub inne wady, które dzięki licówce można po prostu ukryć.
Kiedy jednak narzekamy na braki w uzębieniu pozostaje nam wybór między mostem, a implantem. W takich przypadkach warto rozważyć jednak drugą opcję. Co prawda nie jest to mały koszt, jednak efekty, które daje sowicie to wynagradzają. Mosty mają bowiem to do siebie, że mogą się odklejać. Szczególnie, jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń dotyczących obciążenia mechanicznego wykonanej i zamontowanej konstrukcji. Co więcej, w miejscach przylegających do mostu może rozwijać się próchnica, a on sam wymaga też spiłowania zębów sąsiadujących.
W związku z powyższym, o ile oczywiście fundusze pozwalają, najlepszym rozwiązaniem są implanty. Najczęściej wykonane z czystego tytanu, zdają się być idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy naturalne zęby już utracili albo z jakiś powodów chcą się ich całkowicie pozbyć. Implanty pozwalają nie tylko zachować pełne uzębienie, ale też nie wymagają szlifowania zębów sąsiadujących. Z pewnością dużym ich plusem jest również fakt, że nigdy się nie popsują.
Założenie implantów odbywa się przy znieczuleniu. Jest to podyktowane faktem, że wszczepienie tytanowego korzenia o wielkości tego naturalnego może być dość bolesne. To na nim jednak opiera się później porcelanowa korona, która idealnie zastępuje brakujący ząb. Po zabiegu zdarzyć się może też, że pacjentowi potrzebne będą tabletki przeciwbólowe.
Kiedy bardzo chcemy zdecydować się na implanty, jednak martwimy się kosztami, warto znaleźć specjalistę z zakresu protetyki, który rachunek rozłoży nam na raty. Owszem, jest to możliwe i niektóre placówki same proponują takie udogodnienie swym klientom.