Proktolog to specjalista, do którego pacjenci zgłaszają się niechętnie i często w zaawansowanych stadiach choroby. Wynika to zarówno ze wstydu towarzyszącego wizycie, jak i bagatelizowaniu objawów chorób proktologicznych.
Proktolog to lekarz specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Proktolog przeprowadza badania diagnostyczne, wśród których można wyodrębnić trzy podstawowe typy. Są to:
Proktolog może korzystać również z innych badań diagnostycznych, przede wszystkim USG doodbytniczego, RTG jelita grubego, a także testu na krew utajnioną oraz laboratoryjnych badań krwi i kału. W wypadku stwierdzenia zmian zapalnych, polipów, nowotworów oraz hemoroidów, szczeliny odbytu i przetoki okołoodbytniczej prowadzi leczenie schorzeń w sposób zachowawczy lub zabiegowy. Warto przy tym zauważyć, że kolonoskop, poza funkcją diagnostyczną, pełni również funkcję zabiegową, umożliwiając tamowanie krwawienia, usuwanie polipów oraz poszerzanie zwężenia jelitowego.
Do proktologa powinny się zgłosić osoby cierpiące z powodu chorób jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Są to przede wszystkim takie schorzenia jak:
Choroby proktologiczne są często przez pacjentów bagatelizowane, a niejednokrotnie nawet wypierane. Do wizyty u lekarza specjalisty przekonuje ich często dopiero ból oraz krwawienie, które wskazują na zaawansowany stan choroby i oznaczają, że szansa na całkowite leczenie jest znacznie mniejsza niż przed wystąpieniem tych objawów. By właściwie zadbać o stan swojego zdrowia, warto umówić się na wizytę u proktologa w sytuacji wystąpienia następujących objawów:
Większość z objawów wskazujących na schorzenia proktologiczne ma charakter przewlekły bądź nawracający. Wizyty u specjalisty nie warto przekładać – wczesne wykrycie choroby daje często możliwość podjęcia leczenia farmakologicznego. Późne postawienie diagnozy oznacza z kolei najczęściej konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.
Wizyta u proktologa podlega refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia w sytuacji, w której pacjent otrzymał wcześniej stosowne skierowanie wystawione przez lekarza rodzinnego. Osoby chcące skorzystać z konsultacji proktologicznej w ramach pakietu refundowanego muszą się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania, który wynosi średnio około dwóch miesięcy.
W celu zarezerwowania wizyty w trybie pilnym warto skorzystać z oferty gabinetów prywatnych. W Jeleniej Górze proktolog udziela prywatnych konsultacji w Centrum Medycznym Zabobrze, gdzie pacjent może umówić się na wizytę bez konieczności długiego oczekiwania.
Skierowanie na wizytę u proktologa jest konieczne, gdy pacjent chce skorzystać z konsultacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W celu uzyskania skierowania należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i przedstawić niepokojące i mogące wskazywać na schorzenia proktologiczne objawy. Zebrany wywiad pozwoli lekarzowi interniście na podjęcie decyzji o wystawieniu skierowania z rozpoznaniem. Po uzyskaniu skierowania należy umówić się na wizytę u proktologa w poradni, która posiada podpisany kontrakt z NFZ.