Czy dywan dalej może być ozdobą?

Czy dywan dalej może być ozdobą?

Moda na dywany nigdy nie przeminie, a to dzięki funkcyjności tego tradycyjnego i od zawsze docenianego elementu wnętrza. Dywan ociepli każdą aranżację, nada indywidualny i domowy charakter każdemu pomieszczeniu. Rynek jest pełen rozmaitych dywanów, zrobionych z różnych materiałów, dostępne są dywany nawiązujące do dawnej tradycji, jak i innowacyjne tworzone przez młodych projektantów, a więc każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dywan – szczegół praktyczny i estetyczny

Dywany pełnią w domu wiele funkcji, poniektórych z nich użytkownicy nie są nawet świadomi. Pozwalają na wyodrębnienie konkretnych sfer w pomieszczeniu. Współtworzą przestrzeń wydzieloną do wypoczynku, przykładowo kompozycja dywan, stoliczek, lampka i wygodna kanapa, wszystkie elementy tworzą przytulność tej sfery, przeznaczonej do regeneracji. Dywan może umiejętnie wydzielić miejsce przeznaczone do zabawy dla dziecka. Dzieci w szczególności potrzebują jasnych do zrozumienia norm życia, a taka sfera dodatkowo dba o jego bezpieczeństwo i amortyzuję jakikolwiek upadek.

Jeśli posiadamy cenną podłogę, którą w poniektórych wypadkach ciężko wyczyścić, to dywan uchroni te bardziej narażone fragmenty przed zniszczeniem. Może uwielbiamy pisać piórem albo zawsze pijemy kawę w danym fotelu? Jeśli wciąż obawiasz się o swoją kosztowną podłogę, to przestań i połóż w tym miejscu gustowny dywanik.

Korzyści funkcjonalne

dywan we wnętrzu

Estetyczne i modne dywany w sklepie

Dywany delikatnie podkreślają aranżację wnętrza, ale także za pomocą kontrastu akcentują wygląd posadzki. Dzięki rozwojowi technik wytwarzania dywanów mamy na rynku wiele rozmaitych innowacyjnych modeli, różnią się one nieprzeciętnymi wzorami, kolorami, kształtami i co najważniejsze sposobem wykonania i tkaniną.

Jeśli jesteś fanem motywów ludowych, rękodzieł i finansowania lokalnego rynku zdecyduj się na ekologiczny dywan pleciony ręcznie, może być wykonany z juty, filcu czy też materiałów uzyskanych z recyklingu.

Najkosztowniejsze włókna są naturalne. Warto pamiętać, że są nieodpowiednie dla alergików. Powszechne są dywany wełniane. Są wyjątkowo trwałe i bardziej odporne na ogień. Wełna jest polecana w szczególności do sypialni, gdyż ma właściwości elektrostatyczne i reguluje wilgotność powietrza. Najczęściej wybieranym naturalnym włóknem jest bawełna, którą można spokojnie prać.

Alergikom poleca się włókna syntetyczne. Sztuczne włókna takie jak polamid, polipropylen czy akryl pozwalają na produkowanie nowoczesnych dywanów o zróżnicowanych kształtach, fakturze i w niesamowitych barwach. Są łatwe do czyszczenia, gorsze jakościowo od naturalnych, ale tańsze. Dzięki eksperymentom powstają wciąż nowe materiały charakteryzujące się cechami zbliżonymi do włókien naturalnych.