Czy operacja bariatryczna może pomóc w walce z cukrzycą?

Czy operacja bariatryczna może pomóc w walce z cukrzycą?

Otyłość wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami przewlekłymi, jedną z nich jest cukrzyca. Jest to przewlekłe schorzenie, które towarzyszy pacjentom do końca życia. Jednak dolegliwości z nią związane można zminimalizować dzięki zrzuceniu wagi. Jednym z najskuteczniejszych sposób na to jest operacja bariatryczna.

Cukrzyca a otyłość — co trzeba wiedzieć?

Otyłość to poważna choroba, z którą boryka się wiele osób. Nadmierne kilogramy utrudniają normalne funkcjonowanie. Wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie różnych narządów i układów w organizmie. Rozregulowują także gospodarkę hormonalną. W takim przypadku dochodzi do zaburzenia homeostazy glukozy. W efekcie tkanki są zdecydowanie mniej odporne na działanie insuliny, a z czasem rozwija się cukrzyca typu II. Choroba ta objawia się bardzo wysokim stężeniem glukozy we krwi. Cukrzyca typu II to groźne schodzenie, które może powodować występowanie problemów z układem krążenia i niewydolnością nerek. Jeśli będzie ona nieleczona, to może to grozić nawet amputacją kończyn. 

Operacja bariatryczna a cukrzyca — czy może pomóc?

Wiele badań jasno wskazuje na to, że operacja bariatryczna może skutecznie pomóc w leczeniu dolegliwości związanych z cukrzycą. Po jej przeprowadzeniu w organizmie zachodzi wiele zmian metabolicznych, a gospodarka węglowodanowa zostaje unormowana. Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza masę ciała oraz jednocześnie wpływa na obniżenie ryzyka rozwoju tej choroby u osób, u których jeszcze nie wystąpiła. Z kolei u osób, które cierpią już na cukrzycę, po operacji zaobserwowano zmniejszenie śmiertelności związanej z nią, a także innych powikłań.

Operacja bariatryczna przynosi najlepsze efekty, gdy zostanie przeprowadzona na wczesnym etapie rozwoju cukrzycy. To właśnie u takich pacjentów daje ona oczekiwane rezultaty w postaci zmniejszenia intensywności dolegliwości związanych z tą chorobą. 

Najpopularniejsze rodzaje operacji bariatrycznych

Obecnie w leczeniu otyłości stosuje się dwa rodzaje operacji bariatrycznych. Pierwszym  z nich jest laparoskopowe wyłączenie żołądka, czyli LRYGB. Polega ona na podzieleniu tego narządu na dwie części. Stapler tnąco-szyjący zostaje wprowadzony do wnętrza żołądka. Mniejsza część żołądka zostaje zespolona z jelitem cienkim pętlą o długości około 1,5 m. W ten sposób pacjent jest w stanie przyjmować zdecydowanie mniej pokarmu niż do tej pory. Ograniczona zostaje także powierzchnia wchłaniania przyjmowanych substancji odżywczych. 

Drugą metodą jest laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka. Ma ona na celu zmniejszyć żołądek nawet o 30%. W tym celu wycina się jego dno oraz fragmenty trzonu. Wpływa to na zmniejszenie przyjmowanych porcji pożywienia, a także reguluje gospodarkę hormonalną. 

To, która metoda może zostać zastosowana u konkretnego pacjenta, pozostaje w gestii lekarza. Dopiero on odpowiedni typ w zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba.

Co trzeba wiedzieć o operacji bariatrycznej?

Sama operacja bariatryczna nie jest gwarancją zrzucenia nadmiernych kilogramów i złagodzenia dolegliwości związanych z cukrzycą. Bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych, gdyż tylko one są w stanie zapewnić oczekiwane efekty. Lekarz zawsze wydaje pacjentowi zalecenia, których musi bezwzględnie przestrzegać. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa zazwyczaj maksymalnie dni, dlatego pacjent musi samodzielnie się kontrolować, aby przestrzegać zaleceń.

W pierwszych dniach po operacji można przyjmować tylko płyny. W kolejnych dniach można do diety wprowadzać mocno rozwodnione pokarmy oraz rozdrobiony pokarm. Jest to bardzo ważne, gdyż cały układ pokarmowy potrzebuje regeneracji oraz czasu na to, aby się zagoić. Bardzo ważne jest to, aby dieta była bogata w białko. Nie powinna przekraczać 900 kcal dziennie, a jeden posiłek powinien mieć maksymalnie 70 ml. Dopiero po kilku tygodniach można stopniowo rozszerzać dietę o kolejne produkty spożywcze. Niezbędne jest jednak przestrzeganie nowej diety do końca życia. 

cukrzyca

Po operacji bariatrycznej pacjent musi przyjmować także suplementy diety. Mają one uzupełnić niedobory witamin i minerałów związane z ograniczoną powierzchnią wchłaniania. Suplementy muszą być odpowiednio dobrane przez lekarza pod kątem indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia. Dla wielu osób taki zabieg to jedyny sposób na walkę nie tylko z otyłością, ale także z cukrzycą.