Czy RTG zęba jest szkodliwe?

Czy RTG zęba jest szkodliwe?

Badanie rentgenowskie całego ciała jest uznawane za niebezpieczne jeśli jest powtarzane z dużą częstotliwością. Inaczej jednak jest w przypadku RTG stomatologicznego.

Wielu pacjentów obawia, że wielokrotnie wykonywane RTG zębów oraz tomografia komputerowa szczęki, będą miały znaczny wpływ na ich zdrowie. W praktyce jednak rentgen przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczny. 

Szkodliwe mity dotyczące zdjęć RTG szczęki sprawiły, że pacjenci nie chcą korzystać z tego typu metody obrazowania problemów z uzębieniem. Jednak ze względu na specyfikę prześwietlenia zębów w gabinecie stomatologicznym, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Nawet kilkukrotnie wykonywane zdjęcie, nie będzie miało wpływu na zdrowie i organizm człowieka. 

Zdjęcie RTG zębów – dlaczego nie jest szkodliwe? 

Zdjęcia rentgenowskie od lat są wykorzystywane do diagnozowania wielu chorób uzębienia pacjentów. Technologia umożliwia również wykonanie prześwietlenia zębów w celu zlokalizowania problemów z uzębieniem. Zdjęcia są pomocne zarówno w zwykłym leczeniu stomatologicznym, jak i w protetyce. 

Zobrazowana budowa zębów na zdjęciu RTG pozwala na wychwycenie zmian, których nie widać podczas rutynowego przeglądu stomatologicznego. Z racji tego, że w przypadku aparatów rentgenowskich i tomografów, jakie wykorzystuje się w stomatologii, wiązka promieniowania jest słaba, wykonanie zdjęcia RTG szczęki jest bezpieczne. 

Nowoczesne urządzenia rentgenowskie nie tylko zapewniają wysoką jakość zdjęcia, co pozwala na uchwycenie nawet najmniejszych problemów z uzębieniem, ale również nie wpływają negatywnie na zdrowie i samopoczucie pacjenta. Można zatem bez problemu prześwietlać zęby pacjenta, zarówno przed zabiegiem, jak i po, w celu weryfikacji poprawności przebiegu leczenia. 

Kiedy wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zębów? 

Zdjęcie rentgenowskie w gabinecie stomatologicznym jest wykonywane w różnych sytuacjach. Zazwyczaj robi się je w przypadku problemów związanych ze zlokalizowaniem dolegliwości bólowych przy próchnicy, jeśli ząb nie reaguje na inne bodźce. Dzięki temu dentysta jest w stanie sprawdzić wielkość stanu zapalnego i podjąć decyzję o właściwym leczeniu, które przyniesie ulgę pacjentowi. 

Badanie RTG zębów sprawdzi się także w przypadku złamania zęba lub konieczności jego usunięcia. Stomatolog będzie wiedział jak głęboko sięga problem, co pomoże w dostosowaniu metod ekstrakcji i leczenia do sytuacji. 

Tomografia komputerowa zębów oraz RTG zęba świetnie sprawdzi się także w protetyce – zwłaszcza w trakcie zakładania implantów bądź nadbudowy kości w celu implantacji. Wielu stomatologów korzysta także z tej metody obrazowania w trakcie rutynowego przeglądu, w celu wyłapania zmian próchniczych w miejscach trudnodostępnych. 

RTG zębów w gabinecie stomatologicznym  

W profesjonalnym gabinecie stomatologicznym można wykonać różnego rodzaju zdjęcia RTG zębów. Do najczęściej przeprowadzanych badań rentgenowskich zalicza się RTG:

  • punktowe – stosowane w endoncji, czyli w trakcie leczenia kanałowego, ze względu na dokładność i wyrazistość obrazu. Oprócz tego zdjęcie jest wykorzystywane w diagnozowaniu stanów zapalnych i próchniczych; 
  • pantomograficzne – doskonale sprawdza się w celu sprawdzenia stanu całego uzębienia, w tym położenia zębów oraz umiejscowienia korzeni; 
  • cefalometryczne – wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym, gdyż dzięki obrazowi możliwe jest wykrycie wad zgryzu, a także sprawdzenia stanu kości oraz tkanek miękkich. 

Działanie aparatu RTG w gabinecie stomatologicznym jest bardzo proste. Promieniowanie rentgenowskie przenika przez jamę ustną, sprawiając, że kości i zęby pochłaniają niemal całe wiązki. W efekcie zęby są dużo jaśniejsze, a miejsca, w których pojawiły się ubytki maja ciemniejsze zabarwienie. Na podstawie tego dobierana jest właściwa metoda leczenia. 

rtg

Gdzie najlepiej wykonać RTG szczęki? 

Obecnie w każdym profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, w którym przeprowadzane jest leczenie stanów zapalnych, próchnicy czy nawet w gabinetach ortodontycznych, możliwe jest wykonanie zdjęcia RTG. Współcześnie rentgen szczęki stanowi podstawę w dokładnym diagnozowaniu problemów z uzębieniem. Dopiero wtedy stomatolog jest w stanie dobrać metodę leczenia lub, w przypadku ortodoncji – zaproponować rodzaj aparatu ortodontycznego. 

Rentgen zębów we Wrocławiu, wykonany w specjalistycznej klinice stomatologicznej, pomoże zlokalizować dolegliwości bólowe. Zdjęcie RTG umożliwi także przeprowadzenie skutecznego leczenia stomatologicznego. Ze względu na wszechstronne zastosowanie aparatu rentgenowskiego oraz tomografu w stomatologii, wielu dentystów wspomaga się zdjęciami RTG w swojej pracy.