Czy telefon z abonamentem się opłaca?

Czy telefon z abonamentem się opłaca?

Od pewnego czasu coraz więcej osób decyduje się na podpisanie umowy z abonamentem na telefon. Praktyka osobnego zakupu telefonu i karty SIM odchodzi tym samym do lamusa.

Dzieje się tak zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Powodów jest wiele, jednym z nich jest korzystność cen pakietów. Zyskują zarówno nowi klienci, jak i osoby wierne dostawcy usług telekomunikacyjnych od lat. W przypadku tych drugich istnieje możliwość negocjacji cen i ofert. Możliwe jest wzięcie pakietu zarówno z telefonem jak i bez niego.

Telefon na abonament w Niemczech?

W Niemczech nie każdy telefon dostępny jest na umowę, i odwrotnie: nie każdą umowę można połączyć z wymianą telefonu. Niejednokrotnie wygodniej jest dokonać zakupu telefonu przy podpisywaniu umowy. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż zdarzają się sytuacje, że opłata abonamentowa nie jest obniżana po spłaceniu wartości telefonu.

W Niemczech operatorzy sieci często zachęcają swoich klientów poprzez przygotowywanie tzw. umów „Premium”. Niestety dla wielu osób są one za drogie, z pomocą wtedy przychodzą alternatywne oferty proponowane chociażby przez różne dyskonty.

Zawarcie korzystnej umowy na telefon na abonament w Niemczech

Proces poprzedzający podpisanie najlepszej umowy w Niemczech nie różni się znacząco od tego w Polsce. Podstawową zasadą jest porównanie ofert operatorów komórkowych. Najmniej opłacalne jest wejście do pierwszego lepszego salonu i podpisanie umowy. Bez wnikliwej analizy rynku można łatwo dać się naciągnąć na mało korzystne rozwiązanie.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w sytuacji, gdy już wcześniej została zawarta umowa z niemieckim operatorem sieci warto zastanowić się nad zmianą. Dobrym powodem na zmianę umowy i telefonu może być jego wiek lub pogarszający się stan techniczny. Jeśli jednak telefon jest w dobrym stanie i pozostaje sprawny, korzystniejsze będzie zawarcie umowy bez telefonu.

Dlaczego porównywanie ofert jest korzystne? Bo możliwe jest zaoszczędzenie około 200 euro na przestrzeni roku.

Niemieckie abonamenty podobne do Polskich

Najbardziej korzystne oferty proponuje sieć O2, droższe znajdują się w Telekomie i Vodafonie. W dwóch ostatnich znalezienie tańszych pakietów jest dość trudne. Prościej dokonać oddzielnego zakupu telefonu komórkowego i umowy.

Dokonując wyboru telefonu na abonament w Niemczech trzeba uważać, na chwytliwe hasła marketingowe brzmiące: Najnowszy iPhone za 1 euro! Przypominają one do złudzenia polskie hasła: Telefon za 1 zł. Brzmi to bardzo dobrze, ale niestety na dobrym brzmieniu się kończy. Czytając szczegółowa regulaminy promocji, lub informacje napisane drobnym druczkiem, szybko można się przekonać, że owszem za telefon płaci się symboliczną kwotę.

Jednak firmy nie mogą być stratne, dlatego rzeczywiste koszty telefonów są ukryte w zdecydowanie wyższych rachunkach. Jest to o tyle problematyczne, że klient może mieć potem problem z dotarciu do rzeczywistych kosztów opłat. Pozostaje zatem nieświadomy ile wynosi cena za telefon, a ile opłaty abonamentowej.

Pokazuje to jak ważne jest porównanie ofert porównywanych przez różnych dostawców. Zdarzają się sytuacje, że zakup telefonu z umową jest bardzo korzystny. Należy jednak zawsze dokładnie  wszystko przeanalizować.

umowa z telefonem

Czy umowa wraz z telefonem się opłaca?

Zakup telefonu wraz z umową pozwala zaoszczędzić czas. Nie ma potrzeby osobnego poszukiwania urządzenia i oferty od operatora. Jest to również przydatne, gdy ustawienie urządzenia lub techniczne wsparcie w obsłudze telefonu jest czymś bez czego ciężko sobie poradzić. Wtedy smartfon z umową okazuje się niezwykle cenny.

Dodatkowym atutem zakupu telefonu na abonament w Niemczech jest ratalność opłat. Zakup dobrego smartfona może okazać się kosztowny, zazwyczaj opłaty należy dokonać w gotówce. Jeśli jednak zdecydujemy się na podpisanie umowy cena rozkłada się na raty.

Sprawdzenie aktualnych ofert dostawców może okazać się bardzo korzystne, gdyż daje możliwość wyboru. Zarówno w sytuacji podpisania pierwszej umowy, jak i kolejnych warte jest przeprowadzenie dogłębnej analizy rynku. Pozwoli to na oszczędności.