Czy źle dobrana poduszka może utrudniać zasypanie?

Czy źle dobrana poduszka może utrudniać zasypanie?

 Kupując nową poduszkę, często dokonujemy wyboru bez przykładania do tego większej wagi. A to duży błąd. Może się czasami okazać, że dobór poduszki jest o wiele bardziej istotny niż dobór materaca. Dlaczego tak jest? Jak bardzo pogarsza się jakość snu przy źle dobranej poduszce?

Dobór poduszki ma znaczenie

kołdra na łóżkuNieraz już zdarzyło Ci się obudzić z obolałym karkiem, zesztywniałymi plecami, a może nawet bólem głowy? Możesz to sobie tłumaczyć na różne sposoby. Siedzący tryb życia, nerwy, za mało ruchu… Te czynniki oczywiście również mają znaczenie. Czy nie zastanowił Cię jednak kiedyś fakt, że czasami po prostu wystarczy wymienić poduszkę? Jej dobór może mieć czasem większe znaczenie niż dobór materaca. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli dobierzesz najlepszy materac, nie przykładając z kolei wagi do poduszki, i tak się nie wyśpisz. Dobrze dobrany materac jest oczywiście ważny, bo zapewnia podparcie dla całego ciała.

Z kolei głowę podpiera już poduszka i jeśli ta jest źle dobrana, może dojść np. do nadmiernego wysunięcia głowy do przodu, często jest ona unoszona ponad tułów, bez należytego wsparcia kręgosłupa szyjnego. Wówczas mięśnie szyi zmuszane są do dodatkowej pracy, gdy tak naprawdę powinny mieć czas na odpoczynek. Z uwagi na to, że odpowiadają za podtrzymywanie głowy w ciągu dnia i nie jest im zapewniany odpoczynek w godzinach nocnych, dochodzi do ich zesztywnienia. Ból mięśni karku może promieniować do pleców lub do głowy, co nie wpływa dobrze na poziom wypoczęcia. Z kolei, gdy chodzimy w ciągu dnia „połamani”, znacząco wpływa to na spadek naszej efektywności w ciągu dnia. A wszystko przez poduszkę…

Jak zatem wybrać najlepszą poduszkę?

kobieta z poduszkąWiele zależy od wzrostu, wagi i szerokości barków, a przede wszystkim od pozycji, jaką przyjmujesz do snu. Biorąc pod uwagę szerokość barków, poduszki dzielą się na rozmiary S, M i L. Rozmiar S to poduszka cienka, nieprzekraczająca 10 cm grubości. Rozmiar M mieści się w przedziale 10-19 cm, a rozmiar L to już grubość w zakresie 19-35 cm. Analizując dobór poduszki na podstawie wagi i wzrostu, warto poszukać w Internecie tabelek pozwalających na dobór rozmiaru poduszki pod kątem tych parametrów choćby orientacyjnie. Inną sprawą jest pozycja, jaką przyjmujesz do snu.

  • Pozycja na plecach – wymaga dobrania poduszki profilowanej lub nieprofilowanej, zapewniającej podparcie mięśniom karku, ale tak, aby nie dopuścić do wysunięcia głowy zbyt wysoko. Ważne jest dostosowanie poduszki do naturalnych krzywizn ciała.
  • Pozycja na boku – wskazane są poduszki twardsze, zapewniające solidne podparcie mięśni karku. Jeśli nie lubisz twardych poduszek, rozważ podkładanie wałka pod szyję. Również go odpowiednio dobierz.
  • Pozycja na brzuchu – nawiasem mówiąc, najgorsza z możliwych pozycja dla ciała. Najgorsza ze względu na to, że wymaga odwrócenia głowy w bok, co nie pozwala wypocząć mięśniom szyi i barków. Co więcej, obciąża żołądek i kręgosłup. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie spania w innej pozycji, rozważ spanie bez poduszki. Jeśli ta opcja również nie jest dla Ciebie do przyjęcia, wybierz cienką, miękką, nieprofilowaną poduszkę.
  • Czasem bywa i tak, że kilkukrotnie zmieniasz ułożenie w czasie snu. W takim przypadku dobrze sprawdzą się poduszki miękkie, nieprofilowane, o średniej grubości.