Czym przemywać oczy?

Czym przemywać oczy?

W dzisiejszych czasach gdy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i innych urządzeń, nasze oczy są narażane na wiele szkodliwych czynników. Właściwe dbanie o nie jest więc niezwykle istotne dla utrzymania dobrego zdrowia. Dlatego w poniższym wpisie skupimy się na jednym z podstawowych sposobów pielęgnacji oczu, czyli na przemywaniu ich, by każdy poznał kilka sposobów na zachowanie dobrej kondycji oczu. 

Kiedy powinno się przemywać oczy?

Przede wszystkim powinno się przemywać oczy, gdy czujemy dyskomfort w ich okolicy lub widzimy, że są one podrażnione. Takie objawy może wywołać kilka sytuacji, podczas których odpowiednie przemycie usunie wszelkie dolegliwości. A są to:

  • Zmęczenie spowodowane długim korzystaniem z urządzeń elektronicznych
  • Alergia, zwłaszcza na pyłki 
  • Zanieczyszczenie powietrza (dym papierosowy, pył, smog)
  • Zakażenia oczu w pierwszej fazie schorzeń takich jak np. zapalenie spojówek 

W takich sytuacjach przemywanie oczu pomaga je oczyścić i pomóc w załagodzeniu podrażnień, ale aby proces ten zadziałał, należy przemywać oczy odpowiednimi składnikami. 

Czym najlepiej przemywać oczy?

Przemywanie oczu wbrew pozorom nie jest taką prostą sprawą. Ich odpowiednia regeneracja i usuwanie zanieczyszczeń nie jest możliwe bez specjalnych składników, które wpłyną pozytywnie na powieki czy śluzówkę oka. Dlatego też do przemywania oczu najlepiej wykorzystywać:

  • Roztwór z soli fizjologicznej – można kupić go w aptece lub przygotować samodzielnie, rozpuszczając jedną łyżeczkę soli w szklance przegotowanej wody. Następnie należy nasączyć wacik lub gazę w roztworze i delikatnie przetrzeć powieki oraz skórę wokół oczu.
  • Napar z rumianku – rumianek jest znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych i łagodzących podrażnienia, dzięki czemu przygotowany i ostudzony napar na waciku sprawdzi się świetnie jako okład na powieki. 
  • Oczyszczające chusteczki do demakijażu – chusteczki te są specjalnie zaprojektowane do usuwania makijażu, dlatego na pewno poradzą sobie także z zanieczyszczeniami skóry wokół oczu. 
  • Napar z kwiatów lawendy –  lawenda podobnie jak rumianek ma właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Dlatego tutaj podobnie przygotowanie mocnego naparu, ostudzenie go i przemycie oczu powinno zdziałać naprawdę dużo. 
  • Kompres z zimnego mleka – ta niecodzienna metoda ma świetne właściwości kojące i łagodzące podrażnienia. Można więc bez problemu nasączyć gazę lub chusteczkę w zimnym mleku i pozostawić na co najmniej 10 min, co na pewno uśmierzy dolegliwości z oczami. 

Przy przemywaniu i okładach należy jednak pamiętać, że muszą być zachowane wszystkie zasady higieny. Oznacza to, że przed przystąpieniem do tych czynności należy dokładnie umyć ręce oraz stosować czyste naczynia i okłady, by uniknąć pogłębienia się zakażenia. 

Czym nie należy przemywać oczu?

Warto wspomnieć również o substancjach, którymi nie warto lub pod żadnym pozorem nie można przemywać oczu, choć niestety większość z tych składników dalej jest w tym celu używanych. Nie należy stosować do tego:

  • Zwykłej lub destylowanej wody – mimo wszystko posiada ona pewne bakterie i wirusy, które mogą zanieczyścić oczy. Najlepiej stosować przegotowaną wodę, ale również po ostudzeniu, gdyż ciepła woda usuwa naturalne olejki z powierzchni skóry, co prowadzi do wysuszenia i podrażnień. 
  • Wody z mydłem, szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji skóry – mimo że służą one do oczyszczania, to oprócz chusteczek do demakijażu, większość kosmetyków zawiera składniki drażniące i mogące uszkodzić barierę skóry wokół oczu. 
  • Silnych środków dezynfekujących – spirytus salicylowy, żele antybakteryjne czy spraye dezynfekujące zawierają aktywne składniki mogące bardzo poważnie uszkodzić strukturę oka i błonę śluzową. 

Należy zaznaczyć, że przy przemywaniu liczy się także dobór odpowiednich akcesoriów. Zwykłe ręczniki, papier toaletowy czy długo otwarte chusteczki higieniczne nie nadają się do przemywania, gdyż mogą zagnieździć się na nich bakterie i pyłki, które dodatkowo zainfekują oczy. 

oczy

W jakich przypadkach przemycie nie wystarczy?

Na sam koniec warto podkreślić, że przemywanie oczu w wielu przypadkach łagodzi objawy, ale czasem nie jest wystarczające, by usunąć zanieczyszczenie. W przypadkach takich jak:

  • Infekcje oczu (wirusowe i bakteryjne)
  • Choroby oczu (zapalenie spojówek, jaska, zwyrodnienie plamki żółtej)
  • Obecność ciała obcego, np. pyłki, metal i piasek w oku 
  • Noszenie soczewek kontaktowych 

Przy wszelkich podrażnieniach i dolegliwościach konieczne jest udanie się do okulisty, by ten mógł sprawdzić, czy na pewno wszystko w porządku i przepisać już konkretne leki do przemywania mogące uśmierzyć ból i przy tym nie pogorszyć sytuacji.