Czyszczenie po śmierci – krok po kroku

Czyszczenie po śmierci – krok po kroku

Sprzątanie po zmarłych bywa bardzo uciążliwe, a w przypadku gdy do śmierci doszło w domu, również niebezpieczne. Zdarza się, że osoby samotne dokonują żywota bez wiedzy osób trzecich, po czym ich ciało rozkłada się przez dłuższy okres czasu zanim ktokolwiek odkryje miejsce zgonu. Miejsca takie mogą być skażone bakteriami, krwią, płynami ustrojowymi, groźnymi grzybami, wirusami HIV, WZW A, WZW B, oraz patogenami i innymi substancjami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia. Sprzątanie ich na własną rękę jest więc zdecydowanie niezalecane. Podobna sytuacja tyczy się sprzątania miejsc, w których doszło do przestępstwa lub samobójstwa. Do czyszczenia po śmierci potrzebne są wykwalifikowane służby zajmujące się dezynfekcją i uprzątaniem miejsc zgonu oraz przygotowywaniem ich do ponownego użytku. Jak wygląda czyszczenie po śmierci krok po korku?

Dezynfekcja i sprzątanie lokalu

Wiele osób starszych umiera we własnych mieszkaniach, przez co rodzina musi liczyć się nie tylko z przykrą koniecznością wezwania służb, które usuną ciało bliskiej osoby, ale również zamówieniem usługi profesjonalnego sprzątania miejsca zgonu. Jest to proces dość długi i skomplikowany, zależny w głównej mierze od zabrudzeń i skażenia mieszkania. Pierwszym etapem sprzątania (po usunięciu ciała z miejsca zdarzenia) jest opróżnienie lokalu z mebli, gabarytów i śmieci. Rodzina może zażyczyć sobie, by firma oszczędziła konkretne meble czy sprzęt RTV – w takim przypadku do obowiązków firmy należy odpowiednie ich oczyszczenie i odkażenie. Etapem drugim jest demontaż podłogi, parkietu, zerwanie tapet, czyszczenie ścian i sufitów, a więc generalne usuwanie miejsc, w których mogły zacząć rozwijać się skupiska bakterii, grzybów czy niebezpiecznych wirusów. Krok ten nie jest konieczny, jeśli osobę zmarłą wyniesiono z domu od razu po zgonie, jeśli jednak ciało zaczęło się już rozkładać, będzie on niezbędny i bardzo istotny w kontekście użytkowości mieszkania.

Następnym krokiem jest dokładna dezynfekcja pomieszczenia za pomocą środków neutralizujących płyny ustrojowe, krew i tkanki. Na tym etapie należy jednak zaznaczyć, że do zabezpieczania tkanek i płynów po zmarłych, a także usuwania śladów używa się specjalnych pojemników i maszyn, dzięki czemu drobnoustroje nie pozostają na powierzchniach niezauważone. Kolejnym etapem będzie odświeżanie mieszkania, które zwykle wykonuje się metodą ozonowania. Polega ona na usunięciu fetoru i nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów z powietrza. Zapach po śmierci może unosić się w mieszkaniu bardzo długo i żaden okres organicznego wietrzenia nie jest w stanie usunąć go całkowicie. Po dokonaniu ozonowania przeprowadzana jest kolejna dezynfekcja pomieszczenia, jak również dezynfekcja klatki schodowej, korytarza czy windy, zależnie od tego którędy zwłoki zostały z mieszkania usuwane. Wszystko to konieczne jest do zapewnienia bezpieczeństwa ludziom w najbliższym otoczeniu mieszkania.

Jak wybrać firmę sprzątającą

Firma, która zajmuje się sprzątaniem po śmierci powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie kwalifikacje sanitarne. Ze względu na niebezpieczeństwo skażenia różnymi drobnoustrojami, bakteriami i wirusami, dokładne sprzątanie po zmarłym wymaga odpowiednich środków chemicznych i zabezpieczenia przestrzeni. Brak odpowiedniego sprzętu, podstawowej wiedzy, szkoleń czy certyfikacji powinien zaalarmować rodzinę i spowodować, że nie skorzystają oni z usług takiej firmy. Klient poszukujący firmy sprzątającej po śmierci powinien kierować się więc przede wszystkim kwalifikacjami, ale pod uwagę wziąć należy też opinie o firmie dostępne na forach internetowych oraz referencje. Profesjonalna firma sprzątająca miejsca zgonu prawdopodobnie posiada dobrze przygotowaną ofertę, w której zawsze wszystkie istotne z punktu widzenia informacje, w tym galerię prac wykonanych przez nią w przeszłości.