Działanie salonów optycznych a koronawirus

Działanie salonów optycznych a koronawirus

W trakcie rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa w Polsce, na pewien okres zawieszono działalność wielu placówek. Przychodnie, gabinety fizjoterapii oraz gabinety optyczne zostały zamknięte na kilka tygodni.

Rząd podejmował takie działania w celu zapobiegawczym – do zarażenia dochodzi bardzo szybko, a przez brak przestrzegania zasad kwarantanny przez niektórych zarażonych przyczynił się do wzrostu zachorowań.

Czy obecnie można pójść do optyka?

Aktualnie, umówienie się na wizytę jest możliwe dzięki zniesieniu części obostrzeń rządu. Salon optyczny, mimo iż nie jest placówką pierwszej potrzeby, stanowi priorytet przede wszystkim dla osób, które noszą od dawna okulary i mają problemy ze wzrokiem. Dodatkowo, wszelkie wizyty umówione na kwiecień i maj mogły przepaść lub zostać przełożone ze względu na kwarantannę. 

Niektóre schorzenia dotyczące oczu pojawiają się nagle, a rozwój chorób może być bardzo szybki. Stale postępująca zaćma, krótkowzroczność i inne problemy narządu wzroku, to tylko niektóre powody, z jakich wiele osób musi udać się do okulisty, optyka lub optometrysty.

zakup okularów a pandemia

Dziś, można się umówić na wizytę praktycznie w każdym salonie optycznym. Jest to spore ułatwienie dla osób cierpiących na problemy ze wzrokiem lub postępujące wady. Podczas wizyty, należy stosować się do podwyższonych zasad higieny – wciąż wskazane jest noszenie maseczek, w wielu przypadkach rękawiczek oraz przebywanie w placówce w ograniczonej liczbie osób. Optycy i pracownicy służby zdrowia apelują, by nie zabierać ze sobą dzieci lub osób towarzyszących na badania lub przymiarki.

Jak zadbać o wzrok w czasie epidemii?

Wzrok, jako jeden z najważniejszych zmysłów, musi być przez nas pielęgnowany. Oznacza to, iż jeśli cierpimy na wadę wrodzoną lub nabytą, powinniśmy się regularnie stawiać na kontrolne badania u optyka. W salonie optycznym badania dostosowane są do potrzeb osób dorosłych, dzieci i osób starszych. Badanie oraz wizyta u optometrysty pozwalają określić czynniki, które wpłynęły na pogorszenie się naszego wzroku. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasz stan wymaga kupienia nowych (lub pierwszych) okularów. 

Ochrona narządu wzroku jest priorytetem szczególnie w przypadku dzieci. Wszelkie wady i choroby oczu mogą się bardzo szybko rozwijać u najmłodszych pacjentów, dlatego nawet podczas pandemii należy jak najszybciej umówić dziecko na wizytę, jeśli ma jakiekolwiek objawy chorób oczu lub rozwijających się wad wzroku.

szczecin optyk okulary korekcyjne

Zakup okularów a pandemia

Niezależnie od warunków i aktualnej sytuacji, musimy stale dbać o swój wzrok. Dlatego należy pamiętać, że salony optyczne są otwarte więc można udać się osobiście na badanie lub po odpowiednie okulary. Przez ostatnie tygodnie, wielu z nas składało mnóstwo zamówień przez internet ze względu na tymczasowe zamknięcie galerii handlowych i większości sklepów. 

Wizyta w salonie optycznym nie trwa długo – polega ona na przeprowadzeniu dokładnego badania narządu wzroku, ruchu gałek ocznych oraz reakcji na światło i różne bodźce. Optometrysta określi wadę wzroku, jej natężenie i ewentualny powód oraz pomoże nam dobrać odpowiednie szkła. Najlepiej na jednej wizycie odwiedzić optometrystę oraz salon, w którym wybierzemy oprawki. Pracownicy salonu pomagają w doborze konkretnego modelu i kształtu opraw tak, by były dopasowane do kształtu naszej twarzy. Kolor oraz ewentualne dodatkowe elementy oprawek możemy dobrać wspólnie ze specjalistą, biorąc pod uwagę kolor oczu, włosów, karnację oraz codzienny styl ubierania się.