Easyway – czy metoda Allena Carra jest skuteczna przy alkoholizmie?

Easyway – czy metoda Allena Carra jest skuteczna przy alkoholizmie?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wyjście z uzależnienia jest żmudnym procesem, raczej nie ziści się z dnia na dzień i najczęściej wymaga specjalistycznej pomocy. Dlatego nazwa “Easyway” (dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego: łatwa droga) dla terapii uzależnień może dziwić i wzbudzać wątpliwości.

W tym krótkim artykule postaramy się przybliżyć Ci jej twórcę, Allena Carra oraz założenia, jakimi operował. Sam ocenisz, czy Easyway to droga dla Ciebie.

Kim był Allen Carr?

Allen Carr urodził się w Londynie. Z zawodu był księgowym. Odkąd stał się młodym dorosłym, nieustannie towarzyszył mu problem uzależnienia od nikotyny. W najgorszym okresie swojego nałogu potrafił wypalić nawet pięć paczek papierosów w ciągu jednego dnia! Takie postępowanie rujnowało jego oszczędności i zaważyło o chorobie, która zakończyła jego życie. Allen Carr zmarł bowiem na raka płuc w wieku siedemdziesięciu dwóch lat.

Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie wygrał walki ze swoim nałogiem! Ostatniego papierosa wypalił w wieku po czterdziestym ósmym roku życia. W ten sposób zdobył dla siebie aż dwadzieścia trzy lata życia w wolności od uciążliwego uzależnienia.

Nie żałował drogi, którą przebył a zdobytym doświadczeniem zapragnął podzielić się z innymi. Stworzył zdobywającą coraz większą sławę metodę Easyway i napisał kilka książek o wychodzeniu z nałogu. Dotyczyły nie tylko papierosów, ale także alkoholizmu i otyłości. Carr wierzył, że jego obserwacje są uniwersalne dla wszystkich uzależnień.

Na czym polega metoda Easyway?

Stosowanie opracowanej przez Allena Carra metody Easyway zakłada uczestnictwo w około sześciogodzinnych sesjach terapeutycznych. Są one prowadzone przez licencjonowanego terapeutę zaznajomionego z zasadami metody.

Warto zauważyć, że wszystkie osoby otrzymujące status trenera Easyway to byli kursanci, którzy mają za sobą doświadczenie zwycięstwa nad uzależnieniem. Sesję mają formę seminarium, prowadzonej przez terapeutę rozmowy skupionej na psychoedukacji uczestników. Powinny zakończyć się półgodzinnym ćwiczeniem relaksacyjnym.

Czym metoda Easyway wyróżnia się na tle innych sposobów terapii uzależnień? Spróbujmy wyliczyć wszystkie najważniejsze różnice:

  • Uczestnicy sesji mają za zadanie skupić się na powodach, dla których wykształciło się w nich uzależnienie. Nie rozmawiają o powodach, dla których powinni z nim zerwać. Trenerzy wiedzą, że te są wszystkim kursantom doskonale znane i uważają, że nie ma sensu wciąż skupiać się na negatywach i strachu. Lepiej wykorzystać ten czas na poznawanie samego siebie.
  • W czasie sesji uczestnicy pracują nad uwolnieniem się od fałszywego przekonania, że uzależniająca substancja daje im przyjemność i spełnienie.
  • Trener konfrontuje uczestników sesji także z przeświadczeniem, że decyzja o rezygnacji z przyjmowania substancji uzależniającej będzie wyrzeczeniem, jakiemu nie są w stanie podołać. Dzięki temu mogą oni uwolnić się od lęku, który hamował ich w drodze do wolności od nałogu.

metoda allena carra

Metoda Easyway a alkoholizm

Choć Easyway została wymyślona jako sposób na zerwanie z uzależnieniem od papierów, dziś jest niezwykle powszechnie wykorzystywana w terapii osób uzależnionych od alkoholu. Doświadczenia wielu kursantów pokazały, że pozwala skutecznie zmienić myślenie o alkoholu i uwolnić się od poczucia straty, jakie może towarzyszyć początkującym abstynentom.

Trenerzy Easyway nie kładą nacisku na silną wolę, lecz na to, by kursanci zdali sobie sprawę, że rezygnując z trunków, nie tracą niczego cennego. Takie nastawienie przyspiesza odzyskanie dobrego samopoczucia i odwagi przez osoby, które obecnie doświadczają nieprzyjemnych rodzinnych i zawodowych konsekwencji picia.

Życiem alkoholików często dominuje strach. Jego wyeliminowanie pozbawia nałóg głównego motoru napędowego i otwiera uczestnikom sesji znacznie mniej wyboistą drogę do wolności.

Jesteś zainteresowany wypróbowaniem, jak w Twoim przypadku sprawdzi się metoda Allena Carra? Prawdopodobnie obawiasz się, że w miejscu Twojego zamieszkania nie będziesz miał do niej dostępu. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się kursy online przygotowane na podstawie Easyway. Wystarczy, że zapiszesz się na nie przez internetowy formularz i w wybranym przez siebie terminie będziesz uczestniczyć w prowadzonym na żywo spotkaniu.