Elektrownia wiatrowa w Twoim domu

Elektrownia wiatrowa w Twoim domu

Turbiny wiatrowe działają na bardzo prostej zasadzie: wiatr obraca łopaty, co powoduje obrót osi, która jest przymocowana do generatora, który wytwarza prąd stały. Jest on następnie przekształcany w prąd przemienny za pomocą falownika, który można następnie przekazać do zasilania domu. Im silniejszy wiatr, tym więcej prądu powstaje z ruchu. Co jeszcze na ich temat powinniśmy wiedzieć?

Jak działa elektrownia wiatrowa?

W Polsce możemy znaleźć wiele farm wiatrowych, które działają na skalę przemysłową. Mają one wysokie maszty i niezwykle duże łopaty. Są zlokalizowane w wietrznych miejscach, w tym na morzu. Wydajność turbiny wynika z tego, jak dobrze wychwytuje ona siłę wiatru i zamienia ją w moment obrotowy, który może następnie wypchnąć elektrony z generatora do sieci. Wieże są zwykle wykonane ze stali, ale ostrza mogą być wykonane z włókna szklanego lub wzmocnionego poliestru. Muszą one być mocne, ale wystarczająco lekkie, aby zawrócić na wietrze. Pojedyncza turbina wiatrowa o mocy 1,8 MW, pracująca z normalną wydajnością, wytworzy wystarczającą ilość energii elektrycznej w ciągu roku, aby zasilić 1000 przeciętnych domów.

Podstawowym elementem turbiny wiatrowej jest generator, który przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną. Od początku XIX wieku wiemy, że jeśli obrócisz przewodnik w polu magnetycznym, wówczas wytworzy on elektryczność, zgodnie z prawem Faradaya. Wiatr zapewnia ruch i moment obrotowy, a generator wykonuje resztę.

Aby poradzić sobie ze zmieniającymi się kierunkami wiatru, często stosuje się napęd odchylenia, aby przenieść układ ostrzy na nadchodzący wiatr. Generator wytwarza prąd przemienny, który jest doprowadzany do sieci i wykorzystywany do zasilania otaczających domów.

Elektrownia wiatrowa w naszym domu

turbina wiatrowaPodobnie jak w przypadku paneli słonecznych, domowe turbiny wiatrowe potrzebują odpowiednich komponentów do zasilania domu w energię elektryczną. Generator wytwarza prąd stały, który musi zostać przekształcony w prąd przemienny za pomocą falownika. Istnieją również baterie, które można wykorzystać do magazynowania energii do późniejszego wykorzystania.

Do zasilania domu potrzebujemy turbiny wiatrowej o znacznych rozmiarach. Nawet średniej wielkości farmy wiatrowe są duże i bardzo zauważalne. Często nawet 40 lub 50 ogromnych turbin ciężko pracuje nad produkcją energii elektrycznej.

Jeśli chcemy zainstalować turbinę wiatrową do użytku domowego, potrzebujemy odpowiedniej lokalizacji, w której inne budynki i infrastruktura nie będą przeszkadzać. Istnieją dwa różne typy domowych turbin wiatrowych: montowane na dachu i wolnostojące. Pomysł umieszczenia turbiny wiatrowej na dachu jest bardzo dobry, ale problem polega na tym, że może nie wytwarzać ona wystarczającej mocy, aby uniezależnić się od sieci i wykorzystać całą jej moc.

Większą wydajność uzyskuje się z wolnostojącej turbiny wiatrowej, która działa podobnie do farm wiatrowych. Wadą wolnostojących turbin jest to, że kosztują więcej. 

Zalety domowych elektrowni wiatrowych

Domowe elektrownie wiatrowe mają wiele zalet. Przede wszystkim uniezależniają nas od dostaw prądu sieciowego, przynajmniej częściowo. Oznacza to, że oszczędzamy i nie musimy już tak dużo płacić za prąd. Jeżeli w naszym regionie dużo wieje, to możemy nawet zminimalizować rachunki do zera. 

Co więcej jest to rozwiązanie niezwykle ekologiczne. Uzyskanie energii w ten sposób nie emituje żadnych zanieczyszczeń. 

Jeżeli decydujemy się na zakup turbiny wiatrowej do domu, powinniśmy wybrać odpowiedniego partnera, takiego jak 3MMedia. Dzięki temu zyskamy zespół ekspertów, którzy będą w stanie nam doradzić najlepsze dla nas rozwiązania.