Garaż murowany kontra blaszany – który wybrać?

Garaż murowany kontra blaszany – który wybrać?

Garaż służy przechowywaniu i zabezpieczeniu samochodu przed kradzieżą lub zniszczeniem, jak również dokonywaniu drobnych napraw przez właściciela pojazdu. Samochody parkowane na powietrzu szybciej ulegają działaniu korozji niż te przechowywane w garażu.

Wilgoć ma możliwość odparowania nawet w nieogrzewanym pomieszczeniu. Poza tym skrobanie zimą szyb i usuwanie śniegu może spowodować ich zarysowanie, dlatego posiadanie garażu jest niezwykle ważne również ze względu na możliwość przechowywania w nim na przykład opon i narzędzi do wykonywania drobnych napraw, co na zewnątrz jest niezwykle trudne jesienią lub zimą. Przechowywanie samochodu w garażu może przyczynić się do wydłużenia jego funkcjonowania. Rynek oferuje w sprzedaży różnego tego typu produkty. Największą popularnością wśród kierowców cieszą się garaże murowane lub blaszane

Zalety garażu blaszanego

Garaż blaszany zwykle kojarzy nam się mało estetyczną konstrukcją, co obecnie niekoniecznie jest prawdą. Rynek oferuje garaże blaszane, które są pokryte emalią akrylową w różnych kolorach również imitujących drewno, dlatego stanowi on atrakcyjną konstrukcję na działce, a nawet element dekoracyjny. Zaletą popularnego blaszaka jest niska cena w stosunku do garażu murowanego. Wynika to z technologii wykonania i materiałów, z których został zbudowany. Cena garażu blaszanego jest niemal kilkukrotnie niższa niż murowanego. Klient musi pokryć koszty blachy użytej do produkcji garażu, zakupić kątowniki i śruby mocujące potrzebne do jego montażu. Firma produkująca garaże blaszane potrafi postawić go w przeciągu 30 minut do dwóch godzin. Montaż jest szybki i nieskomplikowany. Obowiązkiem klienta jest przygotowanie podłoża, którym mogą być bloczki betonowe, a niekoniecznie fundamenty, jak to jest w przypadku garażu murowanego. Poza tym nie ma potrzeby specjalnego przygotowania terenu pod konstrukcję. Klient może nawet położyć wylewkę, ale nie jest to konieczne.

garaże blaszane na wymiar

Dzięki nowoczesnym technologiom zastosowanym do produkcji garażu blaszanego może on służyć użytkownikowi przez wiele lat, ponieważ jej ocynkowanie uodparnia materiał na rdzę, wpływ deszczu, słońca, mrozów lub wiatru, co sprawia, że są solidne, chronią samochód przed wpływem wszelkich szkodliwych czynników atmosferycznych. Zapewnia odpowiednie warunki termiczne po odpowiednim wykończeniu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, zapewniając chłód latem, a ciepło zimą. Lekkość konstrukcji sprawia, że można go w każdej chwili przenieść w inne miejsce. Zaletą garażu blaszanego jest również brak wymogu posiadania zezwolenia na jego budowę. Tego typu budowla nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego użytkownik nie musi ponosić żadnych kosztów jej utrzymania. Wystarczy czasami umyć go za pomocą węża ogrodowego. Kolejną zaletą garażu blaszanego jest brak konieczności posiadania pozwolenia na budowę, jeśli nie przekracza on powierzchni 35 metrów kwadratowych poza miastem i 25 metrów w mieście.

Zalety garażu murowanego

Garaż murowany uchodzi za bardziej estetyczny od blaszanego. Jeśli chodzi o jego użyteczność, to niekoniecznie musi on służyć tylko do parkowania samochodu. Można w nim urządzić mały warsztat z pólkami i regałami na narzędzia potrzebne do wykonywania podstawowych napraw, a nawet część rekreacyjną. Zaletą tego typu konstrukcji jest łatwiejsze doprowadzenie ogrzewania niż do garażu blaszanego, co zapewni odpowiednią temperaturę w miesiącach jesienno-zimowych i odpalanie auta bez problemu w okresach bardzo niskich temperatur. Kolejna zaletą tego typu konstrukcji jest jej trwałość i odporność na wpływ czynników zewnętrznych związanych z pogodą: słońcem, deszczem, wiatrem, wysokimi i niskimi temperaturami. Wymaga on co jakiś czas zabiegów pielęgnacyjnych choćby związanych z odnowieniem elewacji.

Wybór garażu blaszanego jest zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem niż murowanego.