Jeśli zastanawiasz się nad oprawa muzyczną wesela, zapewne bierzesz pod uwagę kilka opcji – wodzirej, zespół lub dj. Każda z tych osób prowadzi imprezę w inny sposób, mają one również osobne cenniki. Jeśli zdecydujemy się na dj- a, warto wiedzieć, ile może Cię to kosztować oraz jakie są elementy składowe danej stawki.
Każdy dj wykonuje pracę, za która oczekuje zapłaty. Jeśli jest profesjonalistą z dość dużym doświadczeniem, nie zagra u Ciebie za free. Nawet jeśli stwierdzi, że część wykonywanych przez niego usług masz dołączone w gratisie, zapewne będzie oczekiwał zapłaty za wykorzystanie wizerunku, co jest zupełnie normalne, aczkolwiek naszym zdaniem warto od samego początku brać pod uwagę osoby wyceniające swoje usługi w równie profesjonalny sposób, jak sama praca zostaje wykonana.
Zwykle dj ma ustaloną stawkę za godzinę swojej pracy. Kwota jest zależna od kilku czynników, m. in. od stażu, prowadzonej działalności oraz rodzaju imprezy. Przedział stawek waha się od kilkunastu, do nawet kilkuset złotych za godzinę. Nie jest to duża kwota, biorąc pod uwagę konieczność obycia ze sprzętem, wykupienia licencji na utwory muzyczne oraz posiadanie talentu, który jest koniecznością również i w tej pracy.
Każdy dj na wesele odpowiada za oprawę muzyczną, dysponuje swoją konsolą. Może być ona warta nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc za zużycie sprzętu również trzeba dopłacić. Stawka za eksploatację sprzętu zwykle wynosi około kilkuset złotych.
Z nagłośnieniem bywa różnie, bo nie każdy lokal dysponuje swoim. Dj też nie ma w obowiązku nim dysponować, tak więc musi je wynająć. Sprawa tyczy się również ewentualnego oświetlenia, dymiarki, konfetti… Jeśli dj również odpowiada za montaż każdego z tych elementów, wiąże się to z kosztami nawet kilku tysięcy złotych.
Swoje wesele większość z nas przeżyje tylko raz w życiu. Jest to bardzo ważna impreza, w związku z czym dj musi wziąć pod uwagę, jaka odpowiedzialność na nim ciąży. Musi odpowiednio się przygotować do poprowadzenia imprezy, wziąć pod uwagę ewentualne zamawianie dodatkowych utworów oraz dobór odpowiedniej oprawy do momentu imprezy. To bardzo ważna i niełatwa do dokładnego zaplanowania praca, dj-a więc musi cechować dość duża elastyczność, która również wiąże się z pewnymi kosztami.
Istnieje jeszcze kilka kwestii, które wliczają się w cenę imprezy. Należą do nich między innymi: termin imprezy – im później zamówimy dj-a, tym mniej będzie on miał czasu na właściwe przygotowanie, więc będzie go to kosztowało więcej pracy, a Ciebie – pieniędzy. Miejsce imprezy również jest ważne – akustyka, dysponowanie nagłośnieniem, miejsce do tańczenia i przeprowadzenia zabaw… Rodzaj wymaganej muzyki również nie jest bez znaczenia – licencja na nowe utwory zwykle bywa dość droga. Oczywiście należy wziąć również pod uwagę kwestię dojazdu do miejsca imprezy.
Ważny jest również dzień tygodnia, w którym zaplanowaliście uroczystość. Wesela w inne dni niż sobota i niedziela, zwykle wiążą się z mniejszymi kosztami najmu lokalu oraz wynajęciem dobrej oprawy muzycznej.
Zazwyczaj stawki za wesela zwykle prezentują się następująco – wesele w piątek, przewidziane na ok. 8 godzin – od 1500 zł netto w górę. Wesele w sobotę – od ok. 2000 złotych w górę, również za 8 godzin zabawy. Gdy planujemy 10- godzinne przyjęcie, należy doliczyć do prezentowanych stawek kilkaset złotych. Ceny te mogą się różnić również ze względu na województwo i to, czy wesele odbywa się w sezonie (od maja do września), czy poza nim.