Garaże blaszane coraz częściej pojawiają się na naszych posesjach. Nie wszystkie domy, szczególnie te starsze, posiadają garaże, więc jeśli tylko jest odpowiednio dużo miejsca, to spokojnie można postawić taki, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom.
Samochody stojące na zewnątrz są narażone na większe uszkodzenia czy kradzież. Kupno blaszanego garażu pomoże nam się uchronić przed takimi nieprzewidzianymi i nieprzyjemnymi przypadkami.
W większości firm można zamówić garaże blaszane na wymiar, które będą dopasowane zarówno do tego, ile mamy miejsca, jak i do naszego auta. Oczywiście można zamówić także gotowe garaże, jeśli odpowiadają nam rozmiarem. Zazwyczaj możemy też dobrać sobie kolor i rodzaj blachy, rodzaj dachu (płaski czy spadzisty), a także bramę (podnoszoną lub dwuskrzydłową, otwieraną na boki). Niektóre firmy oferują także możliwość wykonania dodatkowych drzwi wejściowych oraz otworów okiennych.
Przy wyborze firmy, której powierzymy wykonanie garażu, należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem i jakością materiałów, jakie są używane do wykonania konstrukcji. Jeśli zatem mamy na swojej posesji wystarczająco dużo miejsca i zależy nam na miejscu, w którym mógłby spokojnie stanąć nasz samochodów, a także na dodatkowej przestrzeni do przechowywania, garaż blaszany będzie doskonałym rozwiązaniem.
Garaże takie są też stosunkowo ekologiczne. Można je demontować i na nowo stawiać w nowym miejscu, co ogranicza nadprodukcję. W każdej chwili istnieje możliwość ocieplenia ich we własnym zakresie od wewnątrz, jeśli chcemy przechowywać tam materiały, które nie są szczególnie odporne na zimno. Przede wszystkim też garaże blaszane są dużo tańsze (zarówno w budowie, jak i w utrzymaniu) oraz szybsze w budowie niż ich murowane odpowiedniki.
Każda firma postępuje w inny sposób, ale generalnie, większość przedsiębiorstw wymaga, aby podłoże pod garaż było już odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim powinno być ono wypoziomowane, a inne czynniki są zależne od firmy i od tego, czy będziemy chcieli kotwiczyć nasz garaż, czy też nie. Wiele firm jednak zachęca do zrobienia wcześniej wylewki (najlepiej o 20 cm większej niż sama konstrukcja), lub jeśli nie ma takiej możliwości do wykonania minimum 4, a najlepiej 6, betonowych klocków o wymiarach 40×40. Dodatkowo należy mieć zmierzoną przekątną. Niestety niewiele firm oferuje usługi przygotowania podłoża pod postawienie garażu. Zazwyczaj w cenę garażu nie wlicza się także mocowania do podłoża, za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić, o ile to miejsce jest do tego odpowiednio przygotowane.
Czas oczekiwania na taki garaż zazwyczaj uzależniony jest od lokalizacji klienta. W obrębie tego samego województwa ten czas zazwyczaj wynosi od 3 do 7 dniu, jednak w reszcie polski ten czas wydłuża się o tydzień i wynosi od 3 do 14 dni. Dużo zależy także od sezonu, terminy znacznie wydłużają się w sezonie letnim, kiedy panują lepsze warunki atmosferyczne. Sam montaż nie trwa zbyt długo, bo powinno zakończyć się to w ciągu pół godziny. Wszystko jest przygotowywane wcześniej, a do klienta przyjeżdża w częściach i jest składane w wyznaczonym miejscu. Często osoby, które się tym zajmują, nie potrzebują nawet dostępu do prądu, gdyż są wyposażeni w odpowiedni do tego typu prac sprzęt.
Co może być także istotne, na budowę garażu blaszanego nie potrzeba pozwolenia budowlanego. Nie oznacza to jednak, że możemy postawić sobie takich garaży tyle, ile chcemy. Zgodnie z prawem na każde 5 arów „przysługuje” nam 35 ㎡, które mogą być rozdysponowane na maksymalnie dwa budynki. Dokładniej mówi o tym artykuł 29, rozdział 4 Prawa budowlanego: “Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 ㎡, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500㎡ powierzchni działki”.