Implantacja neurostymulatorów rdzenia (SCD) w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa

Implantacja neurostymulatorów rdzenia (SCD) w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa

Rozwijająca się technologia z zakresu medycyny pozwala na uskutecznienie leczenia wielu schorzeń. Wśród udoskonalonych zabiegów znajdziemy te, w których wymagana jest niezwykle dobra precyzja. Operacje tradycyjne kręgosłupa na odcinku piersiowym oraz lędźwiowym są popularne w większości polskich klinik. Operacje mają na celu usunięcie przepukliny lub wypukliny jądra miażdżystego dysku albo odbarczenie kanału kręgowego bądź korzenia rdzeniowego. Wśród małoinwazyjnych metod znajdziemy także implantacje neurostymulatorów rdzenia, które wykonywane są w przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa.

Skąd przewlekłe bóle kręgosłupa?

Kręgosłup umożliwia utrzymanie naszego ciała w pozycji pionowej. Przy czym dźwiga głowę i umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jednak do prawidłowej pracy niezbędne jest prawidłowe zespolenie w nim więzadeł i mięśni – powinny być silne i sprawne. W chwili, w której mięśnie po obu stronach kręgosłupa pracują nierównomiernie, stają się osłabione, nadmiernie napięte lub rozciągane – kręgosłup przestaje reagować właściwie, traci stabilizację, pogarsza się postawa, a dyski oraz kręgi zużywają się szybciej.

Kiedy powinniśmy reagować?

Pogorszona kondycja kręgosłupa przysparza wiele bólu. Mogą być to bóle do złudzenia przypominające bóle wieńcowe, czyli zlokalizowane na wysokości mostka promieniując do barku, pleców, szyi. Ból wzrasta wraz z wdechem, kaszlem lub podczas chodzenia. W tej sytuacji powinniśmy udać się do lekarza, by wykluczyć zaburzenia pracy układu wieńcowego, a następnie do ortopedy i neurochirurga. Podczas przewlekłych stanów bólowych kręgosłupa bardzo często pogarsza się wzrok i słuch. Chory odczuwa szumy i dzwonienie w uszach. To skutek podrażnienia korzeni nerwowych odpowiedzialnych za te zmysły. Innymi objawami będą silne migreny, drętwienie kończyn i karku, a nawet dolegliwości brzuszne.

Brak efektów terapii farmakologicznej

W przewlekłych zespołach bólowych kręgosłupa terapia przeciwbólowa niestety może nie przynosić zamierzonego skutku. Aby chory mógł wrócić do normalnego funkcjonowania niezbędna może okazać się implantacja neurostymulatora rdzenia kręgowego. To bardzo skuteczna metoda wykorzystywana przy leczeniu lekoopornego, przewlekłego bólu neuropatycznego. Dzięki bezpiecznemu wszczepieniu neurostymulatora pacjent odczuje ulgę. SCD łagodzi ból przywracając pacjentowi możliwość normalnego funkcjonowania.

operacja kręgosłupa

Czym jest implantacja neurostymulatorów rdzenia?

Implantacja neurostymulatorów rdzenia to małoinwazyjny zabieg. Sam SCD polega na przesyłaniu łagodnych impulsów elektrycznych. Przerywają one sygnały bólowe, które wysłane zostałyby do mózgu. Wspomniany ból zostaje zastąpiony uczuciem nieznaczonego mrowienia. Impulsy nerwowe zlokalizowane w naszym ciele są wysyłane z całego ciała wprost do rdzenia kręgowego, rdzeń kręgowy przenosi zaś tę informację do mózgu. Zadaniem mózgu jest interpretacja wspomnianych sygnałów nerwowych – na przykład właśnie w postaci bólu. Neurostymulator ma za zadanie przesłać łagodne impulsy elektryczne blokujące odczucie bólu, w momencie w którym przesyłane są do mózgu.

Gdzie wszczepia się neurostymulator?

Neurostymulatory rdzenia implantuje się pod skórę w powłoki brzuszne lub pośladki. Co ciekawe – leczenie przy pomocy neurostymulatora pacjent może sam dostosowywać. W zależności od zmian w natężeniu bólu oraz jego lokalizacji. Do tego celu wykorzystuje się programator, który przypomina pilot sterowania. Ta metoda umożliwia pacjentowi łagodzenie bólu codziennie w zależności od jego natężenia.

Nowoczesna medycyna wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka. Wiele chorób cywilizacyjnych możliwe jest do zaleczenia, właśnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Wśród nich znajdują się właśnie neurostymulatory rdzenia kręgowego.

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle kręgosłupa mogą samodzielnie kontrolować swój ból przy użyciu pilota. Samo urządzenie implantowane jest w sposób małoinwazyjne. Jego działanie polega na zatrzymywaniu uczucia bólu poprzez fale elektryczne. Chory odczuwa wówczas jedynie delikatne mrowienie.

Ta innowacyjna metoda wykorzystywana jest na całym świecie. Dzięki niej tysiące osób uzyskało codzienną sprawność i możliwość wykonywania codziennych czynności. Jeśli cierpimy na przewlekłe bóle kręgosłupa – warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Wykorzystując je obok stałych rehabilitacji i codziennych ćwiczeń.

Kręgosłup to szkielet naszego ciała, który pozwala zachować prawidłową postawę i uskutecznić codzienną motorykę. Stąd niezwykle ważne, by troszczyć się o jego stan. Jeśli zauważamy pewne nieprawidłowości – powinniśmy od razu reagować. Jednak współczesna medycyna zna rozwiązania dla nawet najtrudniejszych przypadków.