Innowacyjne rozwiązania w łóżkach rehabilitacyjnych dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Innowacyjne rozwiązania w łóżkach rehabilitacyjnych dla osób z ograniczeniami ruchowymi

Łóżka rehabilitacyjne to podstawowy element wyposażenia każdej sali szpitalnej lub pokoju w placówce medycznej. Osoby, które z różnych powodów nie mogą samodzielnie się poruszać, powinni odpoczywać w wygodnych i funkcjonalnych łóżkach, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. W co zatem powinny być wyposażone łóżka dla osób z ograniczeniami ruchowymi? 

Dostosowanie pokoju osoby chorej lub z niepełnosprawnością ruchową, powinno być przemyślane. Spełnienie oczekiwań zarówno pacjenta, jak i jego opiekuna, jest kluczowe przy wyborze odpowiedniego wyposażenia. Dlatego też zamawiając łóżko rehabilitacyjne do placówek medycznych lub prywatnych mieszkań, warto zwrócić na niezbędne wyposażenie, które podniesienie komfort życia pacjenta i da mu więcej swobody. 

Jakie łóżko rehabilitacyjne wybrać?

Osoby z ograniczeniami ruchowymi, niezależnie od źródła przypadłości, większość swojego czasu spędzają w łóżku. Wiele czynności jest dla nich utrudnionych – między innymi samodzielna zmiana pozycji z leżącej na siedzącą, spożywanie posiłków, czytanie książki czy oglądanie telewizji. Dodatkowo kwestie pogarsza również wysokie ryzyko pojawienia się odleżyn oraz bólu, spowodowanego spoczynkiem w jednej pozycji. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego i pasującego do niego wyposażenia. 

Jednym z najważniejszych elementów, które znacznie wpływają na poprawę komfortu pacjentów leżących, są elektryczne łóżka rehabilitacyjne. Tego typu sprzęt medyczny sterowany jest za pomocą dedykowanego pilota, dzięki czemu pacjenci z niepełnosprawnością lub ograniczeniami ruchowymi, mogą samodzielnie podnosić lub opuszczać poszczególne segmenty materaca. 

Łóżka rehabilitacyjne dzielimy na trzy lub cztero segmentowe. W profesjonalnym sprzęcie medycznym istnieje możliwość zdalnego sterowania poszczególnymi segmentami, dostosowując ich wysokość do aktualnych potrzeb. 

Niezbędne wyposażenie łóżek rehabilitacyjnych dla pacjentów z ograniczeniami ruchowymi 

Profesjonalne łóżko rehabilitacyjne powinno zapewniać komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo u pacjentów stale leżących. Dlatego też do niezbędnego wyposażenia łóżek medycznych na oddziale szpitalnym lub w prywatnej placówce, należy zaliczyć specjalne materace przeciwodleżynowe. Odpowiednio dobrany materac na łóżku rehabilitacyjnym, będzie chronić skórę przed pojawieniem się odleżyn, zapewniając stałą cyrkulację powietrza oraz swobodny przepływ krwi w nieruchomej kończynie. 

Warto również zadbać, aby łóżko ortopedyczne było wyposażone w specjalne barierki zabezpieczające. Trudno jest przewidzieć moment, w którym ich wysunięcie będzie konieczne, ale bez wątpienia stanowią one gwarancję bezpieczeństwa. Ustawione barierki zmniejszają ryzyko upadku pacjenta podczas snu, a także zniechęcają go do samodzielnych prób wstawania, które mogłyby skończyć się upadkiem. 

Do niezbędnego wyposażenia łóżek rehabilitacyjnych należy także zaliczyć specjalny wysięgnik, który jest przydatny u pacjentów, którzy w dalszym ciągu mogą poruszać górnymi kończynami. Wysięgnik zamontowany nad głową, na wysokość dłoni, umożliwi samodzielne podciągnięcie się w razie potrzeby. Bezpośrednio wpłynie to na komfort pacjenta, który do tej pory był uzależniony jedynie od pomocy przypisanego opiekuna lub pielęgniarki. Wysięgnik wpłynie także na poprawę komfortu pracy personelu medycznego, dla którego zmienianie pozycji pacjenta z ograniczeniami ruchowymi to spory wysiłek.

łóżko

Opcjonalne akcesoria do łóżek rehabilitacyjnych 

Producenci mebli medycznych, zwłaszcza łóżek ortopedycznych, zachęcają również do zainwestowania w dodatkowe wyposażenie pokoi w szpitalach i placówkach medycznych. Opcjonalne akcesoria doskonale sprawdzą się również w pokojach chorych znajdujących się w mieszkaniu. 

Dodatkowy sprzęt do łóżek rehabilitacyjnych znacznie wpłynie na komfort pacjentów leżących, dając im większą swobodę oraz samodzielność. Zwłaszcza ta druga kwestia jest istotna w przypadku osób dochodzących do zdrowia bądź znajdujących się pod stałą opieką personelu medycznego. Samodzielność wpływa na proces regeneracji organizmu, przyspieszając go. 

Do opcjonalnego, ale równie przydatnego wyposażenia łóżek rehabilitacyjnych, można zaliczyć różnego rodzaju stoliki w formie dostawki czy szafki na kółkach z półkami lub szufladami na rzeczy osobiste. Stolik świetnie się sprawdzi w trakcie spożywania posiłków. Szafka w formie dostawki doskonale będzie służyła do przechowywania drobnych rzeczy, jak telefon, pilot do telewizora, okulary czy książka. Bez problemu można również postawić na niej posiłki i napoje, do których chory zawsze będzie miał swobodny dostęp. 

Wszystkie innowacyjne rozwiązania w łóżkach rehabilitacyjnych i niezbędne wyposażenie, można znaleźć w profesjonalnych sklepach ze sprzętem medycznym. Warto zatem zapoznać się z ofertą sklepów internetowych i wybrać najlepszą ofertę.