Inwestycja w oświetlenie uliczne LED? Warto?

Inwestycja w oświetlenie uliczne LED? Warto?

Odpowiednie oświetlenie uliczne LED jest ważne, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Oświetlone drogi czy chodniki, a nawet przystanki komunikacji miejskiej oraz miejsca użytku publicznego zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców poruszających się o każdej porze dnia. Dodatkowo za jego pomocą można podkreślić estetykę miasta.

Utrzymanie oraz zaplanowanie działającej infrastruktury oświetleniowej to jeden z podstawowych obowiązków władz miasta. To ich działania są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i prowadzących pojazdy. Oświetlenie uliczne LED zmniejsza ryzyko występowania wypadków drogowych.

Modernizacja oświetlenia ulicznego LED – dlaczego warto?

Nowoczesne technologie sprawiają, że coraz więcej miast podejmuje się modernizacji starego oświetlenia na oprawy uliczne LED. Samorządowcy wykazują coraz większe zainteresowanie współczesnymi rozwiązaniami i pomimo kosztów, które są z nimi związane, dostrzegają korzyści długoterminowe. Oświetlenie uliczne LED redukuje koszty za energie elektryczną, a także ułatwia utrzymanie dłuższej żywotności lamp.

Oświetlenie uliczne pochłania niemal połowę budżetu miejskiego na energie elektryczną – w okresie zimowym kwota ta znacznie wzrasta. W tej kwocie zawiera się również cena za konserwację i utrzymanie oświetlenia opartego na zwykłych świetlówkach, których wymiana jest konieczna co pewien czas. Jak zapewnia producent oświetlenia ulicznego,koszty spadają o niemal 90 procent po modernizacji.

Czy oświetlenie uliczne LED się opłaca?

Inwestycja w modernizację oświetlenia i zakup opraw ulicznych LED jest spora, ale zwraca się już w przeciągu roku. Nowoczesne systemy oświetleniowe są niezwykle ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Oświetlenie LED wytwarza zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych, przez co korzystnie wpływa na stan środowiska. Dodatkowo do oświetlenia dużych części miasta nie potrzebuje tyle energii elektrycznej, co zwykłe świetlówki.

Oprawy uliczne LED oświetlają punkty z większym natężeniem, a jednocześnie nie potrzebują do tego dużej mocy. Są wydajne i cieszą się dłuższą żywotnością. Nie wymagają również częstej konserwacji. W zależności od wybranych opraw, można z innym natężeniem oświetlić wybrane miejsca. Niektóre oprawy uliczne LED posiadają również możliwość zdalnego sterowania światłem i dostosowania jego natężenia w zależności od pory dnia czy pory roku. Pozwoli to na sporą oszczędność w budżecie miasta.

Kwestia bezpieczeństwa a oświetlenie uliczne LED

Projektując oświetlenie uliczne LED należy zwrócić uwagę na dobre doświetlenie nie tylko dróg czy chodników, ale także innych przestrzeni użytku publicznego. Najlepiej zatem zainstalować oprawy uliczne LED z optyką o szerokim rozsyle światła, co znacznie poprawi jakość światła i sprawi, że przechodnie czy samochody lepiej będą widzieli zagrożenie. Takie działanie wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Warto jednak pamiętać o tym, aby inwestycja odbyła się we współpracy z profesjonalnym i sprawdzonym producentem oświetlenia ulicznego LED. Tylko w taki sposób możemy być pewni, że dostarczone oprawy będą spełniały wszystkie niezbędne kwalifikacje, faktycznie przyczynią się do wzrostu oszczędności na energii elektrycznej oraz będą miały wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

oświetlenie uliczne LED

Czy warto inwestować w oświetlenie uliczne LED?

Bezpieczeństwo mieszkańców jest jednym z podstawowych obowiązków samorządowców, dlatego inwestycja w nowoczesne oprawy uliczne LED jest trafionym pomysłem. Dodatkowe korzyści jakie wynikają z modernizacji oświetlenia, w tym spora oszczędność na energii elektrycznej, a także żywotność diod LED sprawia, że decyduje się na nie coraz więcej miast. Lepiej doświetlone ulice znacznie poprawiają komfort mieszkańców i przejezdnych po zmroku, a także niezwykle podnoszą estetykę miasta.