Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

oczyszczcz powietrzaOczyszczacz powietrza to niezawodny oręż w walce ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. To także jedno z nielicznych urządzeń, które poprawiają jakość życia alergików. Jakie urządzenie wybrać?

Obecnie na rynku można znaleźć wiele oczyszczaczy powietrza, w korzystnych dla konsumentów cenach. Dodatkowym atutem tak takiej ilości urządzeń jest fakt, że producenci proponują oczyszczacze powietrza z wieloma dodatkowymi funkcjami. Niestety, tak szeroki wybór sprawia, że trudno wybrać jeden, który dobrze będzie pełnił swoją podstawową funkcję – oczyszczał powietrze w domu. Jak zatem dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza – jak powinien działać?

Podstawową funkcją każdego oczyszczacza jest dokładne filtrowanie powietrza i eliminowanie szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych. Stąd też określa się go mianem doskonałego narzędzia przydatnego w walce ze smogiem w pomieszczeniach. W niektórych miejscach w Polsce problem zanieczyszczonego powietrza nie występuje tylko w okresie grzewczym, gdzie w większym stopniu smog zostaje rozwiany przez wiatr. Otwarcie okna w celu przewietrzenia konkretnego pokoju przynosi wtedy odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego warto posiadać w swoim domu podręczny oczyszczacz powietrza. Przy jego zakupie istotne jest jednak, aby zwrócić uwagę na poszczególne funkcje, aby spełnił swoją funkcję jak najlepiej.

Wybór urządzenia – przeznaczenie oczyszczacza powietrza

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie odpowiedniego oczyszczacza powietrza, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie miało przeznaczenie. Jeśli istotą problemu jakości powietrza jest smog czy problemy alergiczne – takie urządzenie będzie odpowiednie. Natomiast na rynku można znaleźć także oczyszczacze z dodatkową funkcją nawilżacza powietrza czy jonizacją.

Oczyszczacz powietrza a filtry

Jednym z ważniejszych elementów oczyszcza powietrza są użyte w nim filtry. To na nich w pierwszej kolejności powinniśmy skupić uwagę podczas wyboru odpowiedniego urządzenia. Ich rodzaj najczęściej dobiera się do typu zanieczyszczenia. Od nich też zależy ile procent zanieczyszczenia zostanie zatrzymane – producenci określają te dane mianem retencji.

Do wyłapywania pyłów zawieszonych, niezwykle groźnych dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, świetnie sprawdzą się oczyszczacze wyposażone w filtry mechaniczne i elektrostatyczne. Bardzo dokładnie filtrują powietrze, dzięki czemu możemy być pewni, że wszystkie szkodliwe substancje zostaną zatrzymane.

Dla organizmu najbardziej szkodliwy jest pył drobny, którego cząsteczki są bardzo małe i trudne do wyłapania przez niektóre oczyszczacze. Przy wyborze urządzenia warto więc sprawdzić także minimalną średnicę ziaren płynu, którą powinien zatrzymać oczyszczacz. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się filtr HEPA, który usuwa z powietrza wszystkie, nawet te najdrobniejsze cząsteczki pyłu.

Najczęściej w oczyszczaczach powietrza można znaleźć filtr węglowy, który pochłania większość zapachów i gazów (w tym dwutlenek azotu czy dwutlenek siarki). Bardzo często producenci sprasowują filtr z węglem aktywnym z filtrem HEPA dla lepszej skuteczności.

Jak dobrać wielkość oczyszczacza powietrza

Nie bez znaczenia ma również wielkość oczyszczacza powietrza. Ważne, aby był on dostosowany do rozmiaru pomieszczenia, a jednocześnie cechował się dobrą wydajnością. Warto zatem, aby wartość wydajności była podana przez producenta w metrach sześciennych na godzinę. Dzięki tej informacji wiemy jaka objętość powietrza będzie filtrowana w ciągu godziny. Dla bezpieczeństwa lepiej wybrać oczyszczacz o większej wydajności, przez co nie będzie musiał pracować nieustannie na najwyższych obrotach. Oczywiście im większe pomieszczenie, tym większa wydajność.

Koszty eksploatacyjne oczyszczacza powietrza – na co zwrócić uwagę?

Dla wielu osób istotną kwestią w wyborze urządzenia są koszty jego eksploatowania. W ich skład wchodzi koszt i częstotliwość wymieniania filtrów, pobór mocy czy częste naprawy. Przed zakupem warto więc sprawdzić ceny wymiany filtrów, a także częstotliwość serwisowania urządzenia. W większości przypadków oczyszczacz powietrza będzie chodził nieustannie, więc koniecznie trzeba zwrócić uwagę na parametry dotyczące jego głośności. Tutaj istotne jest, aby urządzenie chodziło jak najciszej, przy jak największej wydajności.

Jak dobrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest łatwy. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę rodzaj filtrów, a także ich cenę i dostępność. Ogromną wagę ma także wielkość oczyszczacza i dostosowanie do go do rozmiarów pomieszczenia.