Jak działa Esperal?

Jak działa Esperal?

Esperal stosowany jest w leczeniu uzależnienia od alkoholu w ramach terapii awersyjnej. Uznawany jest za jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania alkoholizmu. Jak działa esperal i w jaki sposób pomaga leczyć nałóg alkoholowy? 

Czym jest esperal?

Esperal to środek farmaceutyczny, którego substancją czynną jest disulfiram. Związek ten jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej – enzymu, który przekształca aldehyd octowy, czyli główny metabolit etanolu, do kwasu octowego. Upośledzając proces rozkładu alkoholu w wątrobie, disulfiram powoduje gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, co skutkuje wystąpieniem silnych objawów zatrucia. Z uwagi na swoje właściwości, esperal stosowany jest powszechnie we wszywkach alkoholowych, czyli implantach podskórnych, które wykorzystywane są w terapii awersyjnej alkoholizmu. W niektórych sytuacjach lek ten przyjmowany może być również doustnie, terapia ta wymaga jednak ścisłego nadzoru lekarza i nie powinna trwać dłużej niż pół roku. 

Działanie esperalu

Osoby uzależnione, które po implementacji wszywki alkoholowej zachowują abstynencję i stosują się do wszystkich zaleceń lekarza, nie doświadczają żadnych skutków działania esperalu. Lek uaktywnia się dopiero po spożyciu przez pacjenta napojów wyskokowych. Wywołane jego działaniem objawy zatrucia organizmu pojawiają się już w ciągu 10 minut od przyjęcia dawki alkoholu. Są to przede wszystkim: 

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • bóle głowy, 
  • zawroty głowy, 
  • uczucie gorąca,
  • duszności,
  • nadmierne pocenie się, 
  • zaczerwienienie twarzy, 
  • pokrzywka, 
  • przyspieszone bicie serca (tachykardia),
  • skoki ciśnienia tętniczego krwi, 
  • nasilony lęk, w tym także lęk przed śmiercią. 

W niektórych wypadkach, szczególnie w sytuacji, gdy ilość spożytego alkoholu była odpowiednio duża, pacjenci z wszywką alkoholową mogą również doświadczyć drgawek, zawału serca, a także trwałego uszkodzenia wątroby. Dolegliwości wywoływane przez esperal trwają zwykle od 4 do 10 godzin. W celu upewnienia się, że implementacja wszywki alkoholowej jest bezpieczna i nie będzie powodować niepożądanych skutków ubocznych, konieczne jest przeprowadzenie stosownych badań diagnostycznych. Pozwalają one określić ogólny stan zdrowia pacjenta i umożliwiają wykrycie chorób oraz schorzeń, które stanowią przeciwwskazanie do zaszycia esperalu. Na podstawie wyników badań, a także szczegółowego wywiadu lekarskiego i testu trzeźwości, lekarz specjalista decyduje o tym, czy implementacja wszywki alkoholowej jest w danym wypadku wskazana. 

alkohol

Czy zaszycie esperalu pomaga w leczeniu alkoholizmu?

Zaszycie esperalu pomaga w leczeniu alkoholizmu szczególnie u takich osób, które nie posiadają wystarczającej motywacji wewnętrznej do samodzielnego zaprzestania picia. Silne objawy zatrucia organizmu, których uzależniony człowiek doświadcza po spożyciu alkoholu przy wszywce alkoholowej, sprawiają, że zaczyna on kojarzyć picie z negatywnymi konsekwencjami. Pozwala to wypracować zespół odruchów warunkowych, zapobiegających sięganiu po kieliszek. Esperal pomaga więc uwolnić się od przymusu spożywania alkoholu i trwać w trzeźwości. Niestety, metoda ta nie może być stosowana u wszystkich osób uzależnionych. Wszywki nie należy stosować u alkoholików, którzy: 

  • są uczuleni na którykolwiek ze składników leku, 
  • cierpią na choroby układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz niewydolność lub chorobę niedokrwienną serca, 
  • cierpią z powodu zaburzeń psychicznych lub psychozy, 
  • zażywają leki na bazie antypiryny, fenytoiny, diazepamu, chlordiazepoksydu, izoniazydu i metronidazolu. 

Esperalu nie powinny również stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby, które podjęły w przeszłości próbę samobójczą. Ostrożność należy zachować ponadto w wypadku alkoholików cierpiących z powodu chorób układu oddechowego, cukrzycy, padaczki oraz niewydolności nerek i wątroby. Każda uzależniona osoba musi jednak pamiętać, że sama wszywka alkoholowa nie jest wystarczająca do pokonania nałogu. Stanowi ona wyłącznie metodę pomocniczą w rozbudowanych procesie terapeutycznym, który powinien opierać się przede wszystkim na psychoterapii indywidualnej i grupowej, przeprowadzanej przez specjalistów ze stosownymi kwalifikacjami i doświadczeniem w leczeniu uzależnień. 

Esperal w Łodzi

Decyzję o wszyciu esperalu uzależniona od alkoholu osoba powinna podjąć całkowicie samodzielnie. Musi ona przy tym posiadać świadomość konsekwencji swojego działania i znać możliwe skutki niestosowania się do zaleceń lekarskich. Zabiegi esperal w Łodzi są przeprowadzane w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Nasz Gabinet. Placówka ta oferuje pełną dyskrecję i umożliwia łatwe umówienie wizyty bez konieczności czekania w kolejkach i okazywania skierowania.