Jak działa monitoring GPS?

Jak działa monitoring GPS?

Zarządzanie flotą pojazdów może być bardzo trudne, a w szczególności, gdy posiadamy ich naprawdę sporo, dlatego też w celu ułatwienia tego zadania stosuje się różnego rodzaju rozwiązania, które zdecydowanie usprawniają i przyspieszają cały proces.

Jednym z takich rozwiązań jest monitoring GPS, który pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania floty pojazdów, poprawić wydajność kierowców i zwiększyć bezpieczeństwo. Rozwiązanie to stosują najczęściej firmy zajmujące się transportem, dystrybucją, handlem lub usługami.

Przynosi ono wiele korzyści, dlatego warto zainteresować się tego typu inwestycją po to, aby usprawnić działanie floty pojazdów i tym samym całej działalności. Monitoring GPS sprawdzi się znakomicie zarówno w małych, średnich jak i dużych firmach. Szczególnie w tych największych jest on często niezbędny do zapanowania nad całą flotą pojazdów i zoptymalizowania ich pracy.

Czym jest i jak działa monitoring GPS?

Rozwój działalności opartych na samochodach sprawił, że konieczne było stworzenie nowych rozwiązań technologicznych, które będą w stanie usprawnić działanie całej floty pojazdów. Jednym z takich rozwiązań jest monitoring GPS, który pozwala nadzorować położenie pojazdów oraz ich parametry podczas jazdy. Wszystko to odbywa się za sprawą specjalnych urządzeń nazywanych lokalizatorami GPS.

Urządzenia te w zależności od producenta i oferowanych funkcji, mogą zbierać i przesyłać dane o położeniu, trasach i prędkości pojazdów oraz parametrach pracy danego pojazdu (prędkość, obroty silnika, napięcie akumulatora, otwarcie drzwi, raporty o błędach i wiele więcej), a także gromadzić i analizować zebrane dane.

Często w szczególności duże firmy wykupują abonament na usługę monitoringu GPS oraz instalacji i serwisu lokalizatorów u profesjonalnych firm zajmujących się tego typu usługami. Dzięki temu można mieć pewność, że cały system monitoringu GPS będzie działał sprawie i regularnie dostarczał niezbędnych danych.

Lokalizator GPS to nieduże urządzenie, które montuje się w samochodzie. Odpowiada ono za określanie swojego położenia, komunikując się w tym celu z satelitami GPS. Dane zebrane przez lokalizator, przesyłane są następnie do urządzenia odpowiedzialnego za ich odbiór, na którym zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie.

Wiele lokalizatorów ma również opcję zamontowania karty pamięci, dzięki czemu w sytuacji, gdy sygnał GPS będzie zbyt słaby, aby na bieżąco przesyłać dane o lokalizacji do odbiornika, wszelkie zebrane informacje będą mogły być na niej zapisane. W tym systemie odbiornikiem jest najczęściej smartfon lub tablet.

Aby móc odbierać i analizować dane o lokalizacji i parametrach pojazdu, niezbędne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania. Najczęściej taka aplikacja jest dołączona przez producenta do lokalizatora GPS lub zapewnia ją firma świadcząca usługę monitorowania GPS.

Do kogo skierowana jest usługa monitoringu GPS?

Usługa monitoringu GPS skierowana jest do wszystkich firm, które posiadają flotę pojazdów i chcą usprawnić i ułatwić zarządzanie nimi. Rozwiązanie to jest również inwestycją, która pozwala zoptymalizować cały proces transportu w firmie. Dzięki temu maleją koszty działalności i firma zaczyna działać sprawniej.

Monitoring GPS stosowany jest najczęściej w przedsiębiorstwach zajmujących się spedycją i transportem, w wypożyczalniach samochodowych, w transporcie publicznym jak i przez właścicieli taksówek. Rozwiązanie to z pewnością docenia także osoby prywatne, które chcą zabezpieczyć swój samochód np. przed kradzieżą.

monitoring auta gps

Dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS?

Do głównych zalet stosowania monitoringu GPS należy niewątpliwie możliwość obniżenia kosztów eksploatacji pojazdów i zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Szczegółowe nadzorowanie pracy samochodów pozwala poprawić styl jazdy kierowców na bardziej ekonomiczny, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów paliwa, zużycia podzespołów samochodu, a tym samym wpłynie pozytywnie na finanse firmy. Dzięki lokalizatorom GPS możliwe jest również zoptymalizowanie tras, po których poruszają się pojazdy. Nie należy zapominać o tak ważnej właściwości tego rozwiązania jak ochrona przed kradzieżą.

O ile monitoring GPS nie zatrzyma złodzieja przed kradzieżą samochodu, o tyle pozwoli na szybkie jego odnalezienie. Funkcję tą z pewnością docenią nie tylko właściciele firm posiadających flotę pojazdów, ale różnie osoby prywatne szukające rozwiązania, które dodatkowo zabezpieczy ich samochód w razie kradzieży.