Mało kto w codziennym życiu zauważa fakt, że człowiek nieustannie, mimowolnie i nieświadomie oddycha. Robimy to non stop, choć czasami dzieje się to nieprawidłowo lub zbyt płytko, to jednak ta funkcja pozwala przeżyć. Z tego powodu warto poznać więcej szczegółów o wymianie gazowej człowieka oraz o tym, jakie ma znaczenie dla naszej postury.
Oddech to proces, który polega na pobieraniu tlenu z zewnątrz poprzez rytmiczne, odruchowe wciąganie powietrza do płuc, aby następnie zrobić wydech, czyli oddać dwutlenek węgla do otoczenia. Przebieg tego cyklu można podzielić na cztery części: wymiana gazowa zewnętrzna, transport gazów, wymiana gazowa wewnętrzna i oddychanie komórkowe.
Warto tutaj zauważyć, jak wielką rolę odgrywa proces oddychania w prawidłowej, zdrowej postawie ciała człowieka. A tym samym ma znaczenie podczas fizycznej zmiany ludzkiego ciała. Regularne proste ćwiczenia oddechowe wpłyną nie tylko na poprawę całego układu oddechowe, ale także właśnie na nasz kręgosłup, mięśnie czy sposób trzymania szyi. Trenowanie pozwala ukształtować dobre nawyki, które dalej przerodzą się w poprawną sylwetkę. Kluczowe jest oddychanie przeponowe, a nie płytkie, odbywające się w klatce piersiowej. W ten sposób można zredukować napięcie mięśni, które są skurczone i działają nieprawidłowo, a to właśnie ma znaczenie, gdy chcemy mieć właściwą postawę. Dotyczy to mięśni szyi, pleców i brzucha. Do tego niepoprawne oddychanie może oznaczać zmiany w funkcjonowaniu, symetrii sylwetki, nadmiernym rozciągnięciu, nadaktywności lub bierności niektórych partii mięśniowych. A to wszystko finalnie ma znaczenie dla mechaniki całego ciała.
Dobra praca układu oddechowego to korzyści dla całego ciała, a nawet dla sfery psychicznej. Pełny i głęboki oddech to szansa, aby pozbyć się niekorzystnych i zbędnych substancji czy gazów. Poprzez wydech wypuszczamy choćby dwutlenek węgla, ale też inne elementy, które nie są nam potrzebne w organizmie. Inną korzyścią jest spowolnienie procesu starzenia, gdyż dobrze dotlenione komórki mogą prawidłowo funkcjonować latami. Koniecznie trzeba wspomnieć o usprawnieniu pracy mózgu, który do działania potrzebuje tlenu. Niedotlenienie może oznaczać bóle głowy, zawroty, a właściwe oddychanie daje siłę do pracy temu niebywale istotnemu organowi. Odpowiednio dotleniony mózg jest sprawny i wszelkie procesy działają szybciej. Jeszcze innym istotnym walorem jest ogólna poprawa wielu układów w ciele, od limfatycznego, przez krwionośny, odpornościowy czy nerwowy. Wszędzie tam, gdzie dociera tlen i jest konieczny do działania organów czy mięśni, tam też głęboki oddech dostarcza koniecznych gazów. Finalnie przekłada się na lepszą sprawność i pracę całego ciała. Warto wspomnieć, że prawidłowy wdech oraz wydech ma znaczenie dla metabolizmu. Usprawnia go, co potem wpływa na szybszą przemianą materii, czyli również spadek masy ciała.
Można wyróżnić kilka technik oddechowych, są to:
Trening, systematyczne i regularne ćwiczenia to świetna droga, aby poprawić swój oddech. Dzięki temu polepszy się nie tylko sam proces wdechu i wydechu, ale także wpłynie to na lepszą postawę ciała, sprawniejsze funkcjonowanie różnych organów w ciele. Techniki oddychania są różne, dlatego warto ich spróbować, aby finalnie wybrać dla siebie najlepszą opcję, jednak zawsze trzeba pamiętać, by wszelkie ćwiczenia wykonywać konsekwentnie oraz z dbałością o technikę.