Jak prawidło dbać o zęby ?

Jak prawidło dbać o zęby ?

Zdrowe zęby i dziąsła pozwalają zadbać o dobre odżywianie i ogólnie poprawiają nasz stan zdrowia. W miarę jak upływają lata zwiększa się szansa na to, że będziemy mieli problemy z jamą ustną, jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o jej higienę. Jak prawidłowo dbać o zęby?

Używaj odpowiedniej pasty do zębów

Zęby są pokryte twardą, zewnętrzną powłoką zwaną szkliwem. Codziennie zbiera się na nich cienka warstwa bakterii zwana płytką nazębną. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które mogą szkodzić naszemu szkliwu i powodować próchnicę. Szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną może zapobiec powstawaniu próchnicy.

Powinniśmy używać pasty do zębów z fluorem, aby chronić je przed próchnicą. Jeśli należymy do grupy podwyższonego ryzyka uszkodzeń zębów, na przykład cierpimy na suchość w ustach, możemy potrzebować więcej fluoru. Jeżeli nasz dentysta zauważy taki problem to może zalecić stosowanie żelu fluorowego lub płukanie jamy ustnej specjalnymi preparatami.

stomatolog nowa hutaMyj zęby w prawidłowy sposób

Już od dzieciństwa uczymy się myć zęby codziennie, ale nie zawsze robimy to w prawidłowy sposób. Zęby powinniśmy szczotkować miękką szczoteczką używając pasty z fluorem. Róbmy to małymi, okrężnymi ruchami poruszając delikatnie szczoteczkę do przodu i do tyłu. Szczotkowanie wzdłuż linii dziąseł powinno być ostrożne i delikatne. Umyjmy też swój język, aby utrzymać czystość w ustach. Po wypłukaniu resztki płytki nazębnej powinniśmy usunąć nitką dentystyczną i ponownie wypłukać jamę ustną.

Osoby cierpiące na zapalenie stawów lub inne schorzenia ograniczające ruch ręki mogą mieć problemy z prawidłowym szczotkowanie. W takiej sytuacji możemy zakupić szczoteczkę z większym uchwytem lub szczoteczkę elektryczną, która myje zęby dużo dokładniej niż te klasyczne przy mniejszym wysiłku.

Dbaj o dziąsła

Choroby dziąseł zazwyczaj zaczynają się, gdy płytka nazębna gromadzi się wzdłuż i poniżej linii dziąseł. Powoduje to infekcje, które szkodzą dziąsłom, a to one trzymają nasze zęby na miejscu. Ich choroba może sprawić, że będziemy cierpieć na nadwrażliwość i może spowodować krwawienie. Problem ten nazywamy zapaleniem dziąseł i możemy mu zapobiec dzięki regularnemu i prawidłowemu szczotkowaniu zębów oraz czyszczeniu ich nicią dentystyczną.

Ciężką postać choroby dziąseł nazywamy paradontozą. Wymaga ona specjalistycznego leczenia u dentysty. Jeżeli nie będziemy leczyć paradontozy infekcja może zniszczyć dziąsła, kości i inne tkanki wspierające zęby, a ostatecznie doprowadzić nawet do ich wypadania.

gabinet stomatologiczny nowa huta

Skorzystaj z dobrego stomatologa w Nowej Hucie! Dental4You!

Regularnie odwiedzaj dentystę

Regularne wizyty u dentysty to podstawa zdrowia zębów. Raz na rok powinniśmy sprawdzać czy nie pojawiły się nowe ubytki i od razu je leczyć. Im wcześniej będziemy leczyć nasze zęby tym dłużej będziemy mogli cieszyć się ich zdrowiem. Dodatkowo przynajmniej raz na rok powinniśmy usuwać kamień na zębach. Wygląda on nieestetycznie i może doprowadzić do zapalenia dziąseł. U niektórych osób tworzy się on szybciej i usuwanie jest niezbędne raz na pół roku, a nawet raz na 3 miesiące. Powinniśmy to ustalić z naszym lekarzem.

Zmień nawyki

Zdrowy styl życia przekłada się również na zdrowie naszych zębów i nie powinno to nikogo dziwić. Jeżeli palimy powinniśmy rzucić ten nałóg, ponieważ przyśpiesza on powstawanie kamienia nazębnego i próchnicy. Kawa, herbata i czerwone wino powodują przebarwienia na naszych zębach więc również nie są wskazane. Powinniśmy jeść za to dużo owoców i warzyw, które są bogate w substancje odżywcze.