Wiele uzależnionych od alkoholu osób nie zdaje sobie sprawy z posiadanego problemu. Rodzina i bliscy alkoholika muszą często dołożyć wielkich starań, by uzmysłowić mu powagę sytuacji, w jakiej się znalazł. W jaki sposób uświadomić osobie z nałogiem alkoholowym, że ma problem? Jak przeprowadzić rozmowę z alkoholikiem i przekonać go do podjęcia leczenia?
Rozmowa z alkoholikiem to pierwszy krok na drodze do uświadomienia mu posiadanego problemu. Rodzina i bliscy uzależnionej osoby powinni przede wszystkim zadbać, by poczuła się ona akceptowana i kochana bez względu na swoją chorobę. Rozmowę należy przeprowadzić z zachowaniem spokoju. Konieczne jest okazanie cierpliwości i powstrzymanie gniewu. Podczas komunikacji z alkoholikiem warto postawić na szczerość i otwartość, równocześnie trzeba jednak unikać wydawania sądów i rzucania oskarżeń. Rozmowa powinna dążyć do odbudowania nadszarpniętego zaufania pomiędzy uzależnioną osobą a jej bliskimi, a także zniwelowania poczucia odrzucenia oraz alienacji. Ma na celu zburzenie muru, jakim otoczył się alkoholik, i nawiązanie nici porozumienia, która pozwoli na przekonanie go do podjęcia leczenia.
Z uwagi na fakt, iż motywacja wewnętrzna jest znacznie silniejsza od motywacji zewnętrznej, decyzja o rozpoczęciu terapii uzależnienia od alkoholu musi zostać podjęta przez alkoholika samodzielnie. Rodzina i bliscy osoby uzależnionej nie powinni więc do niczego jej zmuszać. Ich rolą jest jednak sugerowanie konieczności podjęcia terapii i umiejętne nakłanianie do rozpoczęcia leczenia. Zadanie to często okazuje się jednak trudne, szczególnie w sytuacji, gdy alkoholik nie chce stawić czoła swojemu problemowi i udaje, że nic mu nie dolega. Najlepszym sposobem nakłonienia osoby uzależnionej do podjęcia terapii jest uzmysłowienie jej sytuacji, w jakiej się znalazła, poprzez ukazanie konsekwencji nałogu. Pozwala to alkoholikowi na konfrontację ze skutkami popełnionych przez siebie pod wpływem alkoholu błędów i dostrzeżenie szkód, jakie uzależnienie wyrządza w życiu jego i jego bliskich.
Dobrym momentem na rozmowę jest czas, gdy alkoholik znajduje się w stanie trzeźwości. Istotne jest także, by wybrać na jej przeprowadzenie termin, który pozwoli bliskim osoby uzależnionej poświęcić jej dowolną ilość czasu. Przed rozmową koniecznie należy się do niej odpowiednio przygotować.
W ramach przygotowania do rozmowy z alkoholikiem jego bliscy muszą przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość i nauczyć się zachowywać spokój nawet w trudnych sytuacjach. Powinni oni również zorganizować wcześniej swoje myśli, by być w stanie w sposób jasny i klarowny przekazać niezbędne informacje. Podczas rozmowy nie należy obawiać się okazywania uczuć, trzeba jednak powstrzymać się przed emocjonalną manipulacją i zostawić osobie uzależnionej przestrzeń do wyrażania uczuć i opinii. Przygotowanie do tego typu konwersacji polega również na stworzeniu odpowiednich warunków do komunikacji i otworzeniu się na potrzeby alkoholika.
W sytuacji, gdy alkoholik nie przejawia chęci do stawienia czoła swoim problemom, jego bliscy mogą zgłosić się po pomoc do specjalisty doświadczonego w terapii uzależnień. Pokieruje on interwencją, w trakcie której zmagająca się z nałogiem osoba zostanie skonfrontowana z rzeczywistością. Specjalista postara się, by płynący przekaz był prosty i wyrażał oczekiwania bliskich alkoholika, którym zależy na podjęciu przez niego profesjonalnej terapii uzależnienia.
Leczeniem alkoholizmu zajmuje się profesjonalny Ośrodek Terapii i Leczenia Uzależnień FreeDom. Placówka ta oferuje wsparcie wysoko wykwalifikowanych lekarzy, psychologów i terapeutów, którzy czuwają nad bezpiecznym przebiegiem terapii mającej na celu pokonanie nałogu alkoholowego.