Jak załatwić mieszkanie z dopłatą w programie MDM?

Jak załatwić mieszkanie z dopłatą w programie MDM?

Kupienie pierwszego mieszkania jest dla młodych ludzi ważnym momentem w życiu. Jednocześnie jest to sprawa, którą warto załatwić w odpowiedni sposób, czyli jak najbardziej opłacalnie. W tym artykule piszemy o programie MDM skierowanym właśnie do młodych ludzi, którzy decydują się na pierwsze mieszkanie i o tym, w jaki sposób z tego programu skorzystać. Zapraszamy do lektury wszystkie osoby osiedlające się pod Wrocławiem i nie tylko.

Kupno pierwszego mieszkania

Jeśli zainteresowało Cię mieszkanie z ogródkiem w miejscowości Kiełczów pod Wrocławiem i to tam chcesz zamieszkać, warto wiedzieć, że możesz załatwić dopłatę do takiego mieszkania. Wielu młodych ludzi rozpoczyna dopiero stałą pracę i życie na własną rękę, dlatego programy wspomagające są wspaniałym sposobem na odciążenie ich finansowo w pewnym stopniu. W tym przypadku chodzi o program MDM, czyli „Mieszkanie dla młodych”.

Jest to program kierowany do osób w wieku do 35 lat, które chcą kupić dom lub mieszkanie. Osoby lub rodziny niemające dzieci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 10% ceny nabywanego mieszkania, a rodziny z dziećmi mogą się ubiegać o wyższe kwoty. Dofinansowanie jest przyznawane osobom, które wzięły na zakup mieszkania kredyt hipoteczny, dlatego po podpisaniu odpowiedniego aktu notarialnego czy właściwej umowy należy pamiętać o znalezieniu takiego banku, którego oferta będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiedząc, w jaki sposób można załatwić mieszkanie z wykorzystaniem programu MDM, warto pamiętać jeszcze o kilku wytycznych, na które program ten wskazuje. Po pierwsze, mogą z niego skorzystać zarówno osoby mieszkające w pojedynkę, jak i pary, które nie zawarły związku małżeńskiego oraz małżeństwa. Wystarczy, jeśli jedna z osób nie osiągnęła jeszcze 36 roku życia, lub osiągnie go w roku, w którym dofinansowanie jest przyznawane.

Oprócz tego ważne jest, aby wziąć kredyt w polskiej walucie i aby stanowił on najmniej 50% wartości mieszkania lub domu, który kupujesz. Kredyt powinien zostać zaciągnięty na przynajmniej piętnaście lat. Jeśli chodzi o dofinansowanie dla osób wychowujących dzieci, im większa liczba dzieci, tym większa może być dopłata. W zależności od tego ile dzieci dana para posiada, metraż kupowanego mieszkania lub domu może być większy. Jeśli osoba lub osoby ubiegające się o dofinansowanie nie mają dzieci, mają szansę na dopłatę wyłącznie do mieszkania, które nie jest większe niż 75m2, a w przypadku domu jest to 200m2.

Szeregówki Kiełczów

Mieszkanie a formalności

Jeśli szukasz urokliwego miejsca do osiedlenia się na stałe, na pewno warto zdecydować się na mieszkanie pod Wrocławiem. Budowane w Kiełczowie szeregówki będą przepiękne, a ich główną zaletą będzie oczywiście lokalizacja – mniejsze miejscowości są znacznie spokojniejsze, niż duże miasta, a więc możesz wypoczywać po pracy w cichym i pełnym przyrody zakątku, a jednocześnie mieć blisko do dużego miasta i wszystkich znajdujących się w nim udogodnień.

Jeśli chodzi o zakup mieszkania i skorzystanie z programu MDM, warto pamiętać o tym, aby zacząć załatwiać wszelkie formalności jak najszybciej. Po pierwsze dlatego, że przepisy często się zmieniają, a po drugie dlatego, że kolejne operacje długo trwają. Sporo czasu może upłynąć, zanim otrzymasz decyzję z banku, a dopiero potem możesz ubiegać się o dofinansowanie. Warto wziąć pod uwagę możliwe opóźnienia oraz popularność tego programu i załatwić wszystko nieco wcześniej, aby móc się wprowadzić do nowego mieszkania lub domu wtedy, kiedy chcesz.