Jaki jest czas oczekiwania na drzwi i z czego to wynika?

Każdy na pewno zgodzi się ze stwierdzeniem, że planując remont lub zmianę wystroju wnętrza, trzeba się wykazać dużą cierpliwością. Kupowanie mebli, sam proces remontowy i wykończeniowy trwa naprawdę długo, jednak nie da się ukryć, że prym wśród najdłuższych dostaw wiodą drzwi. Są one takim elementem, które potwierdzają sentencję: perfekcja wymaga czasu, ponieważ, aby otrzymać w pełni gotowe i pasujące do naszych planów drzwi należy całkiem długo poczekać. Zobaczmy dlaczego.

Gdzie zamawia się drzwi?

Pierwszym aspektem świadczącym o długim czasie oczekiwania może być już samo miejsce zakupu drzwi. Bardzo wiele osób decyduje się zamówić idealne dla siebie drzwi u stolarza lub u znanych na rynku producentów. Takie decyzje wiążą się jednak z czasem, ponieważ spora ilość klientów czy perfekcja stolarska nie pozwalają tworzyć drzwi szybko i hurtowo.

Wiadomo, że jeśli komuś zależy na czasie, to może zdecydować się na bardzo proste i podstawowe drzwi dostępne w sklepach budowlanych, aczkolwiek wtedy nie ma zbyt dużej pewności co do jakości i trwałości takich modeli.

Ile trzeba czekać?

Odpowiedzmy sobie jednak na główne pytanie, czyli jak długo czeka się na zamawiane drzwi. Otóż zdarzają się przypadki, gdzie czas oczekiwania wynosi zaledwie 2 tygodnie, jednak w większości sytuacji jest to okres od 3 do nawet 7 tygodni. Warto jednak tutaj dodać, że czas ten liczy się od złożenia zamówienia do samego montażu, a więc cały proces produkcji i wysyłki również się w nim zawiera.

Z czego wynika ten czas?

Czynników wpływających na czas oczekiwania na drzwi jest kilka. Trzy z nich, czyli duża ilość zamówień, produkcja i wysyłka zostały już wspomniane, jednak do tego można dodać również:

  • to, na jaki model drzwi się decydujemy – im bardziej podstawowy tym czas będzie krótszy
  • jaki materiał wybieramy – z trudnymi rodzajami drewna pracuje się najdłużej
  • jakie wymiary mają mieć drzwi
  • z jakiego tworzywa chcemy mieć zawiasy, klamki czy opcjonalne szyby

Warto też podkreślić, że największy wpływ na czas oczekiwania ma proces produkcji, ponieważ to podczas niego może pojawić się najwięcej problemów.

Proces powstania drzwi

Aby więc bardziej zrozumieć z czym mierzą się producenci zobaczmy jak wygląda cały proces tworzenia drzwi. Składa się on z:

  1. Selekcji materiałów
  2. Osuszenie i obróbka maszynowa
  3. Szlifowanie, wiercenie i składanie całej konstrukcji
  4. Wzmacnianie drzwi, okuwanie, oklejanie, wygładzanie itp.
  5. Montowanie szyb, klamek, zawiasów; dokładanie elementów ozdobnych
  6. Zabezpieczanie, pakowanie i wysyłka

Widać więc, że sam proces składa się z wielu kroków, które czasem zwyczajnie wymagają czasu, by stworzyć najlepszej jakości drzwi i dopracować je do perfekcji.

Czy można przyspieszyć zakup drzwi?

Istnieje taka możliwość, jednak zanim do niej przejdziemy, warto mieć na względzie również to, że planując remont i zakup drzwi lepiej jest zamówić je na samym początku, wówczas nie odczujemy tak bardzo okresu wyczekiwania, ponieważ zajmiemy się pozostałymi aspektami, a w międzyczasie drzwi będą się dla nas tworzyć.

Jeśli jednak zmieniamy tylko drzwi lub nie udało się zamówić ich odpowiednio wcześniej, to bardzo wiele producentów i stolarzy ma możliwość zakupu drzwi od ręki. Są to modele, które z różnych przyczyn producenci mają już gotowe, jednak nikt ich nie kupił. Jest to bardzo dobra opcja, ponieważ możemy uniknąć czekania podczas ich produkcji, a zyskamy wysokiej jakości drzwi. Natomiast warto zaznaczyć, że nie zawsze drzwi dostępne od ręki będą nam w 100% odpowiadać wyglądem. Jest to możliwość podobna jak przy zakupie drzwi w sklepie budowlanym, jednak w tym wypadku mamy znacznie większą gwarancję jakości.

Podsumowanie

Widać więc, że zakup drzwi na zamówienie wiąże się z długim czasem oczekiwania. Wynika to z wielu przyczyn, aczkolwiek z myślą o tych, którzy nie lubią czekać powstała możliwość zakupu drzwi dostępnych na magazynach stolarskich. Aby skorzystać z takich możliwości, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. drzwi od ręki we Wrocławiu lub innym mieście i na pewno znajdziemy odpowiadającą nam ofertę zakupu drzwi od zaraz.