Polska scena muzyczna w ciągu kilku ostatnich lat zaczęła się szybko rozwijać. Obecnie do polskich hitów chętnie bawią się obywatele niemal całego świata. Nie tylko najnowsze produkcje zyskują popularność, również starsze piosenki wciąż są doceniane poza granicami naszego kraju. Które polskie piosenki cieszą się największym uznaniem?
Popularna piosenka „Papaya” wykonana przez Urszulę Dudziak do dzisiaj króluje na dyskotekach w Azj. Mimo, że powstała ona w latach 70, dzięki chwytliwej melodii wciąż bawi i umila czas. Kolejną piosenką, która zyskała uznanie na całym świecie jest „To nie ja” Edyty Górniak. Piosenkarka wykonała ją w trakcie Eurowizji w 1994 roku zdobywając wysokie noty przyznawane przez jury. Dzięki światowemu zasięgowi owego konkursu utwór stał się rozpoznawalny i lubiany w całej Europie oraz poza nią. U naszych sąsiadów Czechów znaną piosenką pochodzącą z Polski jest „Małgośka” Maryli Rodowicz. Mimo, że młodzi Czesi nie są zainteresowani wysłuchiwaniem starych hitów, większość starszych obywateli potrafi nawet zaśpiewać jej fragmenty. Co ciekawe nawet w słonecznej Grecji nasze piosenki są znane i często wykonywane. „Mały biały domek” Mieczysława Fogga, mimo że ma już swoje lata wciąż jest doceniany przez Greków.
Najnowsze polskie piosenki są obecnie doceniane na całym świecie. Nasi artyści wkroczyli na światową scenę muzyczną pokonując licznych konkurentów. Cieszącą się wyjątkową popularnością zwłaszcza w krajach skandynawskich piosenkarką jest Margaret. Małgorzata Jamroży, bo tak naprawdę nazywa się artystka, zasłynęła z kontrowersyjnej piosenki „Thank you very much”, jednak jej kolejne utwory udowodniły, że do uzyskania rozgłosu nie musi szokować i sztucznie generować zainteresowania. W 2018 roku z piosenką „In my Cabana” brała udział w Szwedzkich preselekcjach do konkursu Eurowizji. Mimo, że nie zajęła pierwszego miejsca dostała się do finału uzyskując wysoką ilość punktów.
Kolejnym związany z Eurowizją polskim artystą, który doceniany jest w Europie okazuje się oryginalny Michał Szpak. Jego piosenka „Color of your life”, którą wykonał na owym konkursie w 2016 roku na portalu YouTube ma już ponad 16 milionów wyświetleń. Tak wysoka wartość świadczy o niemalejącym zainteresowaniu osobom Michała, a jego kolejne utwory wciąż są dobrze przyjmowane.
Znanym za granicą polskim zespołem jest prowadzony przez Adama „Nergala” Darskiego Behemot. Mimo, że death metalowe piosenki nie trafiają w gusta szerszej publiki Behemot jest znany i rozpoznawalny na całym świecie. W 2017 roku według portalu Loudwire, grupa została uznana za najlepszy zespół metalowy z Polski.
Co ciekawe Zagraniczni słuchacze doceniają również polskich twórców muzyki filmowej. Abel Korzeniowski, Zbigniewowi Preisnerowi oraz przede wszystkim twórca muzyki do gry „The Witcher 3: Wild Hunt – Blood and Wine” Marcin Przybyłowicz. W 2018 roku znalazł się on na pierwszym miejscu wśród najczęściej słuchanych za granicą polskich artystów.
Coraz popularniejszy staje się polski DJ i producent muzyczny Gromee. Jego trzy ostatnie single okazały się olbrzymim komercyjnym sukcesem. Piosenka”Follow You” otrzymał status Złotej Płyty, utwór „Fearless” pokrył się Platyną, a „Spirit” tuż po wydaniu szybko zdobył status Złotej Płyty. Gromee jest rozpoznawalny niemal na całym świecie, a jego przemyślane i energiczne teledyski podbijają serca zarówno młodszych jak i starszych fanów muzyki.