W dzisiejszych czasach firmy trudniące się sprzedażą baterii różnego rodzaju wprowadzają do oferty także serwis oraz naprawę akumulatorów. Wynika to z chęci zadbania o środowisko naturalne oraz zminimalizowanie kosztów dla przedsiębiorców, ponieważ często naprawa akumulatora jest znacznie tańsza aniżeli jego wymiana na całkowicie nowy model.
Obecnie ze względu na wysokie możliwości technologiczne można naprawiać niemalże wszystkie rodzaje baterii. Do podstawowych typów zalicza się baterie:
Dodatkowo naprawie podlegają baterie o różnorodnych napięciach działania zaczynając od 12V a kończąc nawet na 80V. Warto decydować się na naprawę baterii, ponieważ wiąże się to ze znacznie mniejszymi kosztami niż w przypadku zakupu nowej baterii. Dodatkowo uszkodzony akumulator nie musi być przeznaczony do utylizacji co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
Oddając uszkodzone bądź zużyte akumulatory na naprawę należy przygotować się na chwilowy wynajem zapasowych baterii od firmy oferującej usługę serwisową. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu można zapewnić ciągłość pracy np. wózków widłowych w zakładzie produkcyjnym. Dodatkowo przed oddaniem baterii do serwisu należy je dokładnie wyczyścić z zabrudzeń zewnętrznych tak aby serwis miał łatwy dostęp do wnętrza akumulatora. Należy też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ naprawa tego typu urządzeń jest niezwykle czasochłonna.
Proces, w którym naprawia się zużyty lub uszkodzony akumulator jest dość skomplikowany. Stopnień skomplikowania oraz długość naprawy jest zależna od rodzaju baterii oraz stopnia jej rozładowania czy uszkodzenia. W przypadku zmniejszenia się pojemności akumulatora wykonuje się jego czyszczenie, uzupełnienie płynów (elektrolitów) oraz stopniowe ładowanie i rozładowywanie o określonym natężeniu prądu. Pozwala to na regenerację i przywrócenie niemalże pełnej sprawności urządzenia. W przypadku kiedy dochodzi do mechanicznych uszkodzeń serwis podejmuje się także wymiany danych podzespołów na nowe, a także obudowy zewnętrznej jeśli również uległa uszkodzeniu.
Zdecydowanie warto decydować się na naprawę akumulatorów, a w szczególności na regenerację baterii trakcyjnych, żelowych oraz do wózków widłowych.
Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się to z określonym czasem serwisu. Warto więc zdecydować się na wynajem zastępczych akumulatorów na czas naprawy własnych. Naprawa tego typu elementów jest znacznie tańsza niż zakup zupełnie nowych. Dodatkowo regeneracja baterii przyczynia się do wzrostu ochrony środowiska, ponieważ nie generuje się popytu na nowo produkowane baterie przez co ich produkcja może z czasem się zmniejszyć. Warto wiedzieć, że naprawie można poddać niemalże każdą baterię – nawet taką, która całkowicie straciła swoją pojemność i nie nadaje się obecnie do użytkowania.
Firmy oferujące serwis akumulatorów kompleksowo zajmują się przywróceniem pojemności danego urządzenia oraz wymianą poszczególnych elementów składowych, które mogą ulegać uszkodzeniu w wyniku eksploatacji akumulatorów. Regeneracja oraz naprawa baterii jest krokiem naprzeciw ochronie środowiska oraz zmniejszeniu kosztów w firmach produkcyjnych. Warto wiedzieć, że koszt nowej baterii może być nawet kilkakrotnie wyższy niż jej naprawa i regeneracja. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach dotyczących prawidłowego użytkowania akumulatorów tak aby zapewnić im jak najdłuższą żywotność. Dodatkowo dobrą praktyką jest stosowanie profesjonalnych ładowarek przeznaczonych dla danych typów baterii, które powinny być ładowane określonym napięciem i natężeniem prądu.
Artykuł powstał we współpracy firmą zajmującą się fachową naprawą baterii.