Kiedy należy zrezygnować z noszenia soczewek korekcyjnych?

Kiedy należy zrezygnować z noszenia soczewek korekcyjnych?

Mimo że soczewki korekcyjne cieszą się dużym uznaniem i mają liczne zalety, istnieje grupa osób, którym produkt ten nie będzie służył w należyty sposób. Istnieją sytuacje, w których soczewki nie będą dobrym rozwiązaniem, prowadząc do dyskomfortu, a nawet do infekcji. Kto zatem nie może nosić soczewek i dlaczego?

Najważniejsze przeciwwskazania do noszenia soczewek

Soczewki nie są wskazane u osób z alergiami, a jeśli już chcemy je wówczas nosić, najlepszym wyjściem będą soczewki jednodniowe. Przeciwwskazaniem są również niektóre choroby i leki, a także zaburzenia hormonalne, gdyż wówczas trudno jest przewidzieć reakcję oczu na założenie soczewek. Nie zakładamy szkieł, gdy jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę. Są one mimo wszystko ciałem obcym, które może podrażnić oko, będące wówczas bardziej narażone na najróżniejsze infekcje ze względu na obniżoną odporność

Ważnymi przeciwwskazaniami mogą być także zespół suchego oka lub zapalenie spojówek. W pierwszym przypadku, w wyniku niedostatecznego nawilżenia oka, możemy czuć dyskomfort w czasie noszenie soczewek, a w drugim oko już jest podrażnione, wobec czego soczewka będzie podrażniać je jeszcze bardziej. Soczewki można nosić bez względu na wiek – o ile nie występują problemy przy samodzielnej aplikacji.

Czy można dobierać soczewki samodzielnie?

Mam już okulary, znam ich parametry, mogę zatem samodzielnie dobrać soczewki? Niekoniecznie. Podczas dobierania soczewek bierzemy pod uwagę szereg parametrów, których nie trzeba brać pod uwagę przy doborze okularów. Jeśli przeczytaliśmy już akapit o przeciwwskazaniach, widać w nim, jak wiele kwestii należy wziąć pod uwagę, by soczewki były noszone w pełni bezpiecznie. Należy wykluczyć choroby uniemożliwiające noszenie soczewek (np. cukrzyca), upewnić się, że przyjmowane leki nie będą kolidowały z noszeniem soczewek czy też sprawdzić jakość filmu łzowego. Jeśli będzie on zbyt słaby, nie zapewni wystarczającego nawilżenia oczom, co w dużej mierze wyklucza noszenie soczewek. 

Wielu przeciwwskazań nie jesteśmy w stanie wykluczyć samodzielnie, dlatego też tak ważna jest konsultacja ze specjalistą. Okulista lub optometrysta przeprowadzi wywiad zdrowotny, a jeśli zajdzie taka potrzeba, może wysłać na badania, dzięki którym upewnimy się, czy nie występuje określona przeszkoda.

Obok przeciwwskazań, istnieje jeszcze jeden powód, dla którego nie dobierzemy soczewek samodzielnie we właściwy sposób. Chodzi o rozbieżności w mocy. Jak wiemy, soczewka przylega ściśle do oka, a z kolei okulary znajdują się w pewnej odległości od gałek ocznych. Sprawia to, że zmianie ulega kąt wpadania promieni słonecznych do oczu. Wpływa to na konieczność dobrania soczewek o mocy innej, niż występuje ona w okularach. Jak to zrobić?

soczewki kontaktowe

Różnice w mocy między soczewką a okularami

Przyjmuje się, że do wady wzroku wynoszącej 3,25 dioptrii zasadnicze różnice pomiędzy mocą okularów a mocą soczewki nie występują. Gdy jednak wada przekracza już ten pułap, zaczynają się różnice, których wartość ulega zmianie wraz ze wzrostem wady. Panuje zasada, że jeśli jesteśmy krótkowidzami, soczewka powinna być słabsza od okularów, a jeśli dalekowidzami, soczewka będzie wówczas mocniejsza

Sprawa komplikuje się dodatkowo w sytuacji, gdy zmagamy się z astygmatyzmem. Wówczas konieczne jest dobranie soczewki o określonym kształcie, dzięki czemu będzie się ona idealnie trzymała na miejscu i najlepiej wspomagała prawidłowe widzenie.

Dobór soczewek kontaktowych nie jest prosty, dlatego też, aby nie zaszkodzić swoim oczom, nie należy tego wyboru dokonywać samodzielnie. Konsultacja ze specjalistą pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, wykluczyć przeciwwskazania, a przy okazji zdobyć wiedzę, dzięki której unikniemy powielania szkodliwych mitów na temat stosowania soczewek. 


W poszukiwaniu najlepszych specjalistów warto odwiedzić salon Soczewki24. Jest to miejsce, w którym dobierzesz najlepsze soczewki kontaktowe, uzyskasz fachową poradę, a także dostęp do niezwykle szerokiego asortymentu, obejmującego nie tylko soczewki, ale także płyny do soczewek, pojemniczki, okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne, i wiele innych. Jeśli zaś chcesz zapoznać się z ofertą bez wychodzenia z domu, odwiedź stronę internetową.