Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty po porodzie

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty po porodzie

Narodziny dziecka to dla większości kobiet niesamowite przeżycie. Pojawienie się na świecie potomka na pewno zmienia styl życia, przez co bardzo często młode mamy zapominają o sobie i swoich potrzebach.

Czasami bywa i tak, że w okresie połogu nie mają one już tak dobrej opieki lekarskiej jak przed porodem. Nie wiedzą jakich produktów powinny unikać w diecie czy pielęgnacji albo nie są przygotowane na reakcje ciała, mogące wystąpić po ciąży.

Ten brak wiedzy może doprowadzić do zmian w organizmie, które w późniejszym czasie stają się już ciężkie do cofnięcia. Warto pamiętać, że po porodzie ciało kobiety jest bardzo podatne na zmiany, dlatego dużo łatwiej jest przywrócić je do pierwotnego stanu, jeśli tylko trochę się nad nim popracuje.

Zalety fizjoterapii po porodzie

W jaki sposób można pracować nad ciałem? Bardzo powszechnym sposobem jest fizjoterapia poporodowa. Nie każda kobieta się na nią decyduje, ponieważ nie wie, jak wiele dobra może jej ona dać. Taka rehabilitacja poprawia wygląd skóry i sylwetki, w tym brzucha, pozwala na szybsze osiągnięcie pełnej sprawności po porodzie oraz redukuje ból po cesarskim cięciu lub po innych porodowych powikłaniach.

Zalet fizjoterapii można wymienić oczywiście dużo więcej, ponieważ tego rodzaju leczenie skupia się na przykład na ćwiczeniach mięśni krocza czy nauce utrzymania prawidłowej postawy, redukującej bóle kręgosłupa, innymi słowy wpływa ono na zdrowy stan organizmu, ale ten rodzaj leczenia to także dbanie o psychikę.

W okresie połogu bardzo łatwo o stany depresyjne przez pojawiające się często wahania hormonów, dlatego fizjoterapia to także różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, które pozwalają oczyścić umysł i poprawić nastrój.

Można zatem powiedzieć, że taki rodzaj leczenia pomaga kobiecie zwalczyć większość dolegliwości, dlatego warto się na nie zdecydować, by jak najszybciej cieszyć się po porodzie zdrowiem, witalnością i kobiecością.

Badanie w gabinecie fizjoterapeuty

Istotną kwestią jest również to czy na wizytę do fizjoterapeuty trzeba się udać dopiero po porodzie? Wiadomo, że właśnie wtedy lekarz będzie w stanie przeprowadzić wywiad i analizować reakcje ciała kobiety (jak się porusza, jak pracują mięśnie miednicy itp.), ale przyszłe mamy, będące w pierwszych etapach ciąży również dowiedzą się podczas wizyt wielu informacji na temat swojego zdrowia czy zwłaszcza psychiki w okresie oczekiwania na zmianę życia o sto osiemdziesiąt stopni.

Dlatego też nie ma konkretnego czasu na umawianie się do fizjoterapeuty. Kobieta może się umówić kiedy uzna to za stosowne, ale powinna to zrobić zwłaszcza jeśli zauważy u siebie takie objawy jak:

  • Bóle w obrębie miednicy, krocza, miejsc po cesarskim cięciu;
  • Bolesne stosunki;
  • Zbytnie obciążenie kręgosłupa; 
  • Nietrzymanie moczu;
  • Zaparcia.

Takie dolegliwości mogą utrzymywać się nawet do roku po porodzie, także warto obserwować swoje ciało już od pierwszych dni ciąży, by jak najszybciej móc na nie zareagować.

leczenie blizn u fizjoerapeuty

Jak przebiega wizyta u specjalisty?

Ciekawym pytaniem jest również to, jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Podstawą pierwszej wizyty jest zadanie kilku pytań młodej mamie o samopoczucie, aktywność fizyczną, pociąg seksualny, dietę, współistniejące choroby czy ewentualne problemy hormonalne.

Później terapeuta z globaltherapy.pl bada mięśnie dna miednicy, kręgosłup, blizny po cesarskim cięciu lub brzuch (w zależności od tego czy kobieta przyjdzie po porodzie). Po badaniu lekarz daje wskazówki dobrane pod kątem problemu, ale najczęściej skupiają się one na ćwiczeniach postawy, które pacjentka powinna wykonywać przy każdej możliwej okazji, na przykład przy sprzątaniu, praniu, opieki nad dzieckiem, czy nawet przy leżeniu.

Taka systematyczna praca nad postawą pozwoli wyregulować mięśnie w odpowiedni sposób, by jak najlepiej przygotować ciało do porodu lub przywrócić sylwetkę do stanu przed nim. 

Jak widać wizyty po- lub przedporodowe u fizjoterapeuty mają na celu tylko i wyłącznie dobro młodej mamy, która w okresie ciąży zapomina o sobie, swoim zdrowiu i potrzebach. Tak naprawdę wystarczy niewiele, by móc cieszyć się pięknym ciałem i duchem, a warto pamiętać, że kobieta, która czuje się piękna, szczęśliwa i spełniona jest taka również w oczach partnera, dzieci i całego otoczenia.