Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze u dziecka?

Kiedy zacząć naukę jazdy na rowerze u dziecka?

Jazda na rowerze jest obowiązkową umiejętnością jaką powinno się nabyć już jako dziecko. Rodzice jednak często nie wiedzą od czego zacząć i jak wcześnie. Jest to bardzo kłopotliwe i wynika z tego, że boimy się zrazić dziecko do tego sportu. Nie można się jednak nauczyć niczego bez podjęcia ryzyka, dlatego trzeba w końcu spróbować i zacząć uczyć dziecko.

 

Kiedy zacząć?

Nie ma określonego wieku, od którego uczy się dziecka jazdy na rowerze. Każdy jest inny i rozwija się w innym tempie. Przyjmuje się jednak, że dziecko jest gotowe na naukę jazdy na dwóch kółkach w momencie, gdy opanuje korzystanie z pedałów w rowerku ze wspomaganiem w postaci dwóch dodatkowych kółek lub kija. Przydatne jest też wcześniejsze używanie przez dziecko rowerka bez kółek, który to wyrabia w nich umiejętność utrzymania równowagi. W momencie, gdy widzimy, że dziecko radzi sobie z tym wszystkim dobrze, musimy zacząć powoli dalszy etap nauki i pozwolić mu na samodzielną jazdę Przed przystąpieniem do nauki należy jednak przygotować dziecko oraz siebie do tego wyzwania poprzez uświadomienie mu jak to wszystko będzie wyglądać. Następnie można z nim chwilę poćwiczyć, a prawdziwą naukę rozpocząć na przykład następnego dnia. Ważne jest tutaj, aby zarówno rodzice jak i dzieci mieli cierpliwość, ponieważ taka nauka zawsze trwa trochę czasu. Rowery dziecięce powinniśmy wybierać mądrze. Oto kilka porad, które ułatwią Wam decyzję zakupową.

 

Przyzwyczaj swoje dziecko do roweru

Przygodę z rowerem warto zacząć jak najwcześniej poprzez wprowadzenie do zabawy rowerka bez pedałów. Dzieci bardzo szybko go akceptują i nie boją się go używać, ponieważ nie wymaga takiej sprawności jak w przypadku zwykłego rowerka. Następnym krokiem jest oczywiście wprowadzenie roweru z prawdziwego zdarzenia z dodatkiem dwóch kółek lub kija. Można oczywiście zastosować dwie metody wspomagania, jednak przy korzystaniu kija trzeba liczyć się z tym, że będziemy biegać za rowerem. Stosuje się tutaj metodę puszczania na chwilę dziecka i sprawdzania jak sobie radzi bez naszej pomocy, to jednak nikogo nie powinno zdziwić, bo większość z nas nauczyła się jeździć dzięki oszustwu opiekunów, którzy puścili nas i nie powiedzieli wcześniej, że to zrobią.

Nauka jazdy na rowerze

Teren i bezpieczeństwo

Tutaj sprawa jest prosta, wybieramy do nauki jazdy miejsce, gdzie nie ma samochodów, a podłoże jest równe. Nie uchronimy jednak dziecka przed upadkami, dlatego zadbajmy chociaż o to, żeby przyczyną nie był sprzęt. Rower i hamulce powinny być sprawne, a oprócz tego wysokość siodełka i rozmiar ramy powinny być dostosowane do wzrostu dziecka.

 

Wypracuj dobre podejście

Bardzo często to rodzic boi się bardziej nauki jazdy na rowerze niż samo dziecko. Mimo wszystko, nawet, gdy dziecko jest pewne siebie, należy usiąść z nim i na spokojnie porozmawiać. Powinniśmy podczas tej rozmowy wyjaśnić, że to jest tylko nauka i nie wszystko musi się od razu udać, nie zaszkodzi też zapewnić, że niezależnie od rezultatów lekcji, będziemy z niego dumni. Wspierajmy swoje dzieci, ponieważ one tego bardzo potrzebują.

 

Zalety

Niewątpliwymi zaletami płynącymi z nauczenia się przez dziecko jazdy na rowerze, jest poprawienie jego kondycji – chociaż dzieci raczej nie mają z tym problemów – oraz oderwanie go od elektroniki. Jazda na rowerze jest dobrą alternatywą dla bajek czy gier, ale także ciekawym sposobem na spędzenie czasu.