Klocek do jogi – niezbędny dodatek czy fanaberia?

Klocek do jogi – niezbędny dodatek czy fanaberia?

Jeszcze do niedawna joga kojarzyła się głównie z praktykami filozofii indyjskiej. Współcześnie ta nazwa już nikogo nie dziwi, a na zajęcia jogi uczęszczają osoby w każdym wieku. Mało kto kwestionuje fenomenalny wpływ wykonywania asan na sprawność fizyczną oraz psychiczną.

Decydując się na rozpoczęcie swojej przygody z jogą, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczach z nią związanych, zwłaszcza o akcesoriach do ćwiczeń. Tak naprawdę w zależności od szkoły bądź rodzaju jogi istnieją różne opinie o potrzebie stosowania klocków lub pasów. Niektóre filozofie odrzucają zastosowanie kostek, pasków i kocy, ale mimo wszystko należy znać ich przeznaczenie oraz rolę, którą pełnia podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Czym są klocki do jogi?

Klocki do jogi to świetne akcesorium, które sprawdza się zarówno osobom początkującym i zaawansowanym. I choć wiele joginów twierdzi, że są zbędne, tak naprawdę warto je mieć obok siebie. Wspomagają one niektóre ćwiczenia, przyspieszają naukę nowych asan, a także świetnie sprawdzają się w pogłębianiu wielu pozycji.

Pozornie klocki do jogi mogą się wydawać jedynie niepotrzebnym wydatkiem, zwłaszcza na początku praktyki. Okazuje się jednak, że jest to niezbędny dodatek, który przydaje się nie tylko podczas skomplikowanych pozycji, ale również przy tych najprostszych. Kostki szczególnie polecane są osobom początkującym, które nie są jeszcze wystarczająco rozciągnięte i mają problem z poprawnym przybieraniem pierwszych pozycji. Klocki pomagają głębiej rozciągnąć mięśnie oraz ścięgna, jednocześnie chroniąc przed nadmiernym przeciążeniem ciała.

Początkujące osoby, zwłaszcza jeśli rozpoczynają praktykę w domowym zaciszu, bardzo często ulegają kontuzjom spowodowanymi niepoprawnym przybraniem pozycji. Kostki do jogi mają za zadanie utrzymać równowagę ciała, wspomóc przy trudniejszych asanach, a także zmniejszyć ryzyko wypadku wynikającego z nadmiernego rozciągnięcia mięśni.

Klocki do jogi dla zaawansowanych – czy dalej są przydatne?

Z klocków do jogi mogą również korzystać osoby o zaawansowanych umiejętnościach. O ile początkujących akcesorium będzie służyło jako stabilizacja przed upadkiem, o tyle zaawansowani mogą wykorzystać klocki do pogłębiania znanych już asan. Kostki mogą również służyć jako podpórki przy wykonywaniu poszczególnych pozycji – świetnie sprawdzą się przy ćwiczeniach w pozycji leżenia tyłem, w pozycji stojącej lub siedzącej. Klocki przyniosą ulgę przy skrętach i na pewno przyspieszą modelowanie sylwetki. Poprawnie dobrane klocki wraz z ćwiczeniami wzmocnią także mięśnie.

Jaki wpływ mają klocki do jogi na jakość ćwiczeń?

Akcesoria do ćwiczeń jakimi są klocki do jogi sprawiają, że praktyka staje się o wiele przyjemniejsza. Są nie tylko pomocne w wykonywaniu podstawowych asan, ale przede wszystkich wspomagają regeneracje ciała, ułatwiają poprawne oddychanie lub przyspieszają powrót do pełnej sprawności fizycznej po poważnej kontuzji.

Praktyka jogi z pomocą klocków pomaga odkryć i zrozumieć prawidłowe funkcjonowanie mięśni, ułatwia wyczucie odpowiedniego napięcia przy próbie wykonania konkretnej pozycji. Dzięki temu rozwija się ogólna świadomość własnego ciała i możliwości, co znacznie wpływa na jakość wykonywanych ćwiczeń. Akcesoria, zwłaszcza klocki do jogi, pomagają poprawnie przyjąć asanę, co jest niezwykle istotne przy tych ćwiczeniach. Źle wykonane ćwiczenie nie przynosi żadnych efektów i może zakończyć się poważną kontuzją.

Klocki do jogi a oddech

Do prawidłowego wykonania asan konieczne jest skupienie. Niestety wiele początkujących osób szybko rezygnuje z ćwiczeń, ponieważ nieustanna utrata równowagi lub niepotrzebny ból zniechęcają do dalszej praktyki jogi. Klocki znacznie poprawiają komfort, przez co łatwiej jest skoncentrować się na oddechu i nie przejmować ograniczeniami własnego ciała. Dzięki temu poprawia się jakość oddechu, umysł oczyszcza się z niepotrzebnych myśli, a co się z tym wiążę – praktyka jogi spełnia swoje pierwotne założenie.

Akcesoria do jogi to niezbędny element każdego początkującego, jak i zaawansowanego jogina. Klocki przydają się podczas ćwiczeń i nauki nowych pozycji, ułatwiają koncentracją, a przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo każdego ćwiczącego. Odpowiednio dobrane przyspieszają dodatkowo modelowanie sylwetki, wzmacniają mięśnie, rozciągają ścięgna oraz pogłębiają możliwości ciała oraz umysłu.