Konfigurator palet nietypowych. Jak go poprawnie używać?

Rynek przemysłowy i transportowy z roku na rok wprowadza nowe rozwiązania ułatwiające pracę wielu przedsiębiorstwom. Bardzo często mówi się jednak o przełomowych odkryciach,  rzadko zaś o tych mniej spektakularnych, a równie użytecznych. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzenie do produkcji palet drewnianych specjalnego konfiguratora. Zobaczmy więc, czym jest to rozwiązanie, jakie ma zalety i jak ułatwia pracę wielu przedsiębiorstwom.

Czym jest konfigurator palet?

Produkcja palet rządzi się swoimi prawami. Każdy przedsiębiorca pewnie wie, że europalety czy palety EPAL to najbardziej popularny asortyment wielu hal i transporterów. Natomiast wiadomo również, że nie sprawdzają się one w każdej sytuacji ze względu na swój określony rozmiar i jakość wykonania. Dlatego właśnie powstał konfigurator palet nietypowych, czyli możliwość zamówienia palet dostosowanych do naszych potrzeb.

Wiele firm produkujących palety posiada taką możliwość na swoich stronach internetowych, dlatego też nie trzeba zbyt daleko szukać, by znaleźć odpowiedni konfigurator palet z najlepszą usługą ich produkcji.

Jak działa konfigurator?

Działanie konfiguratora jest bardzo intuicyjne i wymaga minimalnych umiejętności posługiwania się komputerem. Znajduje się on najczęściej w zakładce menu na stronie producenta lub w opcji kontakt. Na wielu stronach wygląda on podobnie i składa się z:

  • Formularza wymagającego wytycznych palety (jej długości, szerokości, nośności, ilości desek wierzchnich, ilości desek poprzecznych, grubości i szerokości samej deski).
  • Po zatwierdzeniu pojawia się formularz osobowy, gdzie wpisujemy swoje dane (adres e-mail, imię, nazwisko i nr telefonu).

Następnie wysyłamy zgłoszenie do firmy produkcyjnej i czekamy na kontakt ich przedstawiciela w celu dogadania szczegółów wysyłki, wyceny produkcji i rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Zalety konfiguratora

Nie da się ukryć, że samodzielne wykonanie palet daje dużo możliwości, ale w dalszym ciągu mało kto jest do tej opcji przekonany, dlatego poznajmy kilka zalet takiego rozwiązania:

  • Przede wszystkim na niestandardowych paletach można przewozić dużo więcej artykułów takich jak: sprzęt typu AGD i RTV, drobne maszyny, części samochodowe, niewymiarowe kartony, przesyłki i komponenty, które przewożone na europaletach mogłyby ulec zniszczeniu
  • Skorzystanie z konfiguratora daje dużą wygodę, gdyż składając zamówienie w formie online, można to zrobić w odpowiednim dla nas czasie, nie tracąc go np. na dojazd czy telefonowanie do producenta palet
  • Oprócz tego, że konfigurator jest prosty w obsłudze, to również na wielu stronach jest on zwyczajnie darmowy, więc oszacowanie kosztów takiego zamówienia wiąże się jedynie z opłatami za materiały i wykonanie palet.
  • Równie istotne jest to, że konfigurator daje nieograniczone możliwości. Kształt, wymiar i waga palet może być dowolna, dzięki czemu można znacznie zwiększać nośność takich palet, ułatwiając sobie produkcję i transport.
  • Wiele firm posiada opcję dowozu takich palet, co również można zaznaczyć przy konfiguracji i nie martwić się o przesyłkę.

Konfigurator palet niestandardowych jest więc idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, którym podczas produkcji zależy na uniwersalności i wytrzymałości palet, a także na szybkim zamówieniu i bezproblemowej dostawie.

Ważne informacje

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że wybierając konfigurator z danej strony, należy mieć na względzie opinie odnośnie producenta, gdyż po wysłaniu formularza firmy przechodzą do realizacji zamówienia przed skontaktowaniem się z klientem, co niesie za sobą pewne komplikacje na późniejszym etapie.

Ponadto produkcja palet rządzi się swoimi prawami i nawet jeśli mamy możliwość wyboru własnych rozmiarów, to należy pamiętać, by były one dopracowane i kompatybilne z nośnością palet. Nie można więc pozwolić sobie na bardzo duży rozmiar przy nieodpowiednim doborze drewna, gdyż wtedy paleta zwyczajnie nie wytrzyma ciężaru ładunku.

Kilka ciekawostek

  • Na początku producenci palet wprowadzili konfiguratory do tradycyjnych palet, by klienci mogli szybciej składać zamówienia i wybierać palety spośród dostępnych rozmiarów. Z czasem zaczęto go jednak używać głównie do konfigurowania niestandardowych palet, nie narzucając konkretnych parametrów i szybko zauważono, jak dużą popularnością cieszy się to rozwiązanie.
  • Palety niestandardowe dopasowuje się do aktualnych potrzeb klienta, dlatego opcja konfiguratora, mimo że dopiero zyskuje popularność, to jest rozwiązaniem bardzo przyszłościowym i coraz więcej producentów wprowadza je do swojej oferty, choć niekoniecznie w formach formularza. Konfiguracja palet może się więc zatem odbywać drogą telefoniczną, mailową, a nawet przy osobistym spotkaniu.