Wizyty u niektórych lekarzy budzą w nas pewien lęk, okazują się wstydliwym wydarzeniem, do którego nie chcemy się zbytnio przyznać. Zadaniem lekarza nie jest oceniać naszej osoby, tylko określić problem zdrowotny i zaplanować program powrotu do zdrowia. Nie dziwi szczególnie, że wizyty u urologa, który zajmuje się naszym układem moczowo-płciowym są krępujące. Jednak z pewnością ułatwimy sobie zadanie, jeśli zrozumiemy, że rolą lekarza jest pomoc nam. Udając się na konsultację do poradni urologicznej możemy zapobiec wielu problemom i powikłaniom.
Mężczyźni po 50-tym roku życia znajdują się grupie podwyższonego ryzyka chorób układu moczowo-płciowego, dlatego powinni udawać się na coroczne kontrole urologiczne. Udając się na takie wizyty nasz lekarz prowadzący będzie miał ogląd na zmiany w naszych narządach na przestrzeni kilku lat.
Dzięki takiemu monitorowaniu możemy wcześniej zaradzić różnego rodzaju problemom w tym chorobom prostaty. Profilaktyczne badania powinny objąć również laboratoryjne przebadanie antygenu PSA we krwi, by sprawdzić obecność ewentualnego nowotworu, a także ogólne badania moczu i USG układu moczowego. Pamiętajmy, że profilaktyka jest znacznie lepsza od leczenia.
Osoby uskarżające się na bóle lub ucisk w podbrzuszu powinny zgłosić się na konsultację do poradni urologicznej. Takie objawy mogą wskazywać na kamienie nerkowe. Wcześnie wykrytym można zapobiec bezboleśnie. Jeśli zbagatelizujemy problem, a kamienie zwiększą swój rozmiar — możemy borykać się z dużymi problemami, a leczenie okaże się bolesne. Warto więc udać się na konsultację do urologa, by wykluczyć chorobę lub zacząć leczenie kamicy nerkowej we wczesnym stadium.
Bagatelizowany problem — zaleczany przy pomocy leków dostępnych bez recepty, czyli bakteryjne zapalenie pęcherza nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Ból przy oddawaniu moczu to jedynie kropla w morzu problemów, które pojawiają się przy zapaleniu pęcherza. Jeśli nawet ból ustanie — zgłośmy się do specjalisty.
Bakterie w układzie moczowym mogą utrzymywać się przez długi czas. Zaleczone zakażenie rozogni się ponownie, kilka dni po odstawieniu leków. A nieleczone łatwo przedostanie się do nerek, wówczas może doprowadzić nawet do kolki nerkowej. Niekiedy okazuje się, że pacjentka ma wysoką skłonność do chorowania na zapalenie pęcherza, ze względu na budowę anatomiczną lub dodatkowe choroby. Urolog podczas konsultacji poleci najlepsze rozwiązanie, które pomoże zapobiec nawrotom choroby. Zdarza się, że zapalenie pęcherza wywoływane jest zatajoną kamicą nerkową.
Bardzo wstydliwe okazuje się nietrzymanie moczu, które występuje głównie u kobiet. Mięśnie z wiekiem przestają być w pełni sprawne i zaczynają popuszczać mocz. Podobna sytuacja zdarza się u kobiet, które rodziły siłami natury. Jest to naturalny proces, który mimo że wstydliwy, jest bardzo naturalny i przytrafia się wielu kobietom. Istotne jest, by udać się do urologa. Lekarz przebada nas i pomoże w rozwiązaniu kłopotliwego problemu.
Konsultacje urologiczne to wartościowe wizyty u specjalisty. Jeżeli odczuwamy jakikolwiek dyskomfort lub co gorsza w moczu pojawia się krew — skonsultujmy się ze specjalistą. Lekarz ze zrozumieniem wysłucha naszego problemu i zaradzi mu. Dzięki profilaktycznym wizytom możemy również dowiedzieć się, czy z naszym układem moczowo-płciowym wszystko jest w porządku. A jeśli jakikolwiek objaw wzbudzi wątpliwości lekarza — ten z pewnością zaproponuje dodatkowe badania. W ten sposób będziemy spokojni o nasz organizm.
Artykuł powstał dzięki współpracy z kliniką KCM Clinic.